صندوق‌های پوشش ریسک برای موج بعدی سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی به کره‌ جنوبی روی می‌آورند

پنج‌شنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۳ - ۱۷:۲۰
مطالعه 2 دقیقه
ربات درحال تفکر و نگاه به نقشه کره جنوبی با زمینه فرمول های ریاضی
صندوق‌های بزرگ پوشش ریسک به‌دنبال فرصت‌های جذاب حوزه‌ی هوش مصنوعی در کره‌ی جنوبی هستند.
تبلیغات

صندوق‌های پوشش ریسک (Hedge Fund) که به‌دنبال فرصت‌های کم‌نظیر در بازار سهام مرتبط با هوش مصنوعی هستند، به‌سمت تولیدکنندگان تراشه در کره‌ی جنوبی هجوم برده‌اند. این صندوق‌ها باور دارند که تقاضای جدید برای تراشه‌های حافظه‌ی پیشرفته و همچنین حمایت‌های دولتی، ارزش این شرکت‌ها را افزایش خواهد داد.

Man Group بریتانیا، FengHe Fund Management سنگاپور، CloudAlpha Capital Management و East Eagle Asset Management هنگ‌کنگ ازجمله صندوق‌های پوشش ریسک علاقه‌مند به ورود به بازار هوش مصنوعی آسیا هستند و غول‌های فناوری کره‌ی جنوبی مانند SK Hynix و سامسونگ را هدف قرار داده‌اند؛ شرکت‌هایی که ارزش سهام آن‌ها تاکنون از رشد چشمگیر حوزه‌ی هوش مصنوعی عقب مانده است.

مت هو، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری صندوق FengHe که امسال اقدام به خرید سهام Hynix و سامسونگ کرده است می‌گوید: «اگر انویدیا را پادشاه هوش مصنوعی درنظر بگیریم، پس Hynix ملکه‌ی این حوزه به‌حساب می‌آید.»

FengHe و سایر سرمایه‌گذاران صندوق‌های پوشش ریسک باور دارند تب هوش مصنوعی در سال گذشته، باعث سه‌برابرشدن ارزش سهام انویدیا و رسیدن آن به بیش‌از ۳ تریلیون دلار شده است. این افزایش قیمت باعث شد سهام شرکت‌هایی مانند Hynix نسبت‌به سایر بزرگان هوش مصنوعی آسیا ازجمله TSMC تایوان، ارزش کمتری پیدا کنند.

اکنون توجهات به‌سمت تولیدکنندگان تراشه‌ در کره‌ی جنوبی جلب شده است، زیرا شرکت‌های فناوری فعال در حوزه‌ی هوش مصنوعی مولد، به‌دنبال تأمین تراشه‌های حافظه با پهنای باند بالا (HBM) هستند که عمدتاً Hynix، سامسونگ و مایکرون آمریکا آن‌ها را می‌سازند. Hynix به‌عنوان تأمین‌کننده‌ی برتر تراشه‌های حافظه‌ی پیشرفته‌ی HBM برای انویدیا شناخته می‌شود.

مت هو تخمین می‌زند Hynix نسبت‌به TSMC، بخش بیشتری از درآمد خود را از انویدیا دریافت می‌کند، اما نسبت قیمت به درآمد ۱۲ ماه آینده‌ی Hynix معادل ۹ است، درحالی‌که این عدد برای TSMC به ۲۳ می‌رسد.

به گزارش رویترز، عواملی مانند بسته‌ی حمایتی ۲۶ تریلیون وونی (۱۹ میلیارد دلاری) دولت کره‌ی جنوبی برای صنعت تراشه و برنامه‌ی جدید «ارتقاء ارزش سهام شرکت‌‌ها» نیز می‌توانند به‌عنوان بادهای موافقی برای افزایش ارزش سهام شرکت‌های فعال در حوزه‌ی هوش مصنوعی کشور مذکور عمل کنند.

هجوم نقدینگی صندوق‌های پوشش ریسک به بخش هوش مصنوعی کره‌ی جنوبی، به شاخص بازار بورس این کشور (Kospi) کمک کرد تا در ماه ژوئن (خرداد و تیر ۱۴۰۳)، بهترین عملکرد خود را در ۷ ماه گذشته به ثبت برساند. بر اساس داده‌های LSEG، کره‌ی جنوبی تاکنون در سال جاری، قوی‌ترین جریان ورودی را در بین بازارهای نوظهور آسیا جذب کرده‌ است و این میزان، بالاترین سطح ورود سرمایه از سال ۲۰۰۸ به بعد به‌حساب می‌آید.

صندوق‌های پوشش ریسک می‌گویند سود سرمایه‌گذاری در کره‌ی جنوبی، از ریسک‌های بزرگ آن مانند فشار ناشی‌از کاهش ارزش وون کره و محدودیت‌های فروش استقراضی سهام در بازار داخلی، بیشتر است. درحال حاضر، نسبت قیمت به درآمد ۱۲ ماه آینده‌ی شاخص Kospi به ۱۰ می‌رسد، درحالی‌که این عدد برای تایوان ۱۸ و برای ژاپن ۱۵ است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات