کاخ سفید رهنمود استفاده از هوش مصنوعی را در آژانس‌های دولتی تدوین کرد

پنج‌شنبه ۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۸:۵۰
مطالعه 2 دقیقه
لغو دستورات ترامپ توسط بایدن
آژانس‌های دولتی ایالات متحده ازاین‌پس موظفند برای استفاده از هوش مصنوعی یک‌سری قوانین را رعایت کنند.
تبلیغات

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، پنج ماه پیش فرمانی اجرایی را برای رسیدگی به پیشرفت‌های غافلگیرکننده‌ی هوش مصنوعی صادر کرد. این فرمان که EO نام دارد، دستگاه‌های اجرایی و آژانس‌های دولتی آمریکا را موظف می‌کند که پیشرفت‌های لحظه‌به‌لحظه‌ی هوش مصنوعی را زیر نظر بگیرند و برای کاهش سوگیری‌های احتمالی، راه‌حل ارائه دهند.

کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا، خطاب به رسانه‌ها گفت: «ما در دولت وظیفه‌ی اخلاقی داریم که مطئمن شویم هوش مصنوعی نه‌تنها به عموم مردم آسیب نمی‌رساند، بلکه باعث لذت بردن و افزایش رفاه آن‌ها می‌شود.»

طبق فرمان اجرایی دولت ایالات متحده، همه‌ی دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی باید اطمینان حاصل کنند که محصولات هوش مصنوعی ضمانت حفاظتی مشخصی دارند و حقوق و امنیت مردم را به‌خطر نمی‌اندازند؛ درغیراین‌‌صورت ممکن است با عواقبی همچون توقف استفاده از آن هوش مصنوعی روبه‌رو شوند.

برخی از موارد فرمان اجرایی بایدن، حفظ امنیت انتخابات، کنترل زیرساخت‌هایی مثل سیستم آب، خدماتی مثل شبکه‌های برق، وسایل نقلیه‌ی خودران و عملکرد ربات‌ها در محل کار و تحصیل را در بر می‌گیرد.

همچنین نهادهای دولتی و خصوصی موظفند فهرستی از تمام سیستم‌های هوش مصنوعی را به‌همراه ارزیابی خطرات و نحوه‌ی مدیریت آن‌ها منتشر کنند و اگر آژانسی به‌دلیل محرمانگی موضوع نتواند موارد خاص را فاش کند، همچنان باید به دولت درباره‌ی آن‌ها گزارش دهد.

براساس قانون جدید، دستگاه‌های فدرال باید یک مدیر ارشد هوش مصنوعی را در سازمان خود استخدام کنند تا دولت مطمئن شود که استفاده از هوش مصنوعی، طبق چارچوب‌ها پیش خواهد رفت. برای بسیاری از سازمان‌ها، ضرب‌الأجلی برای تشکیل هیئت‌مدیره‌ی هوش مصنوعی تعیین شده است.

سیاست جدید ایالات متحده بخشی از مجموعه‌قوانینی است که سعی دارد حرکت روبه‌جلو و به‌شدت سریع هوش مصنوعی را کمی کنترل کند.

پیش‌تر در اتحادیه‌ی اروپا نیز شاهد قوانین سختگیرانه‌ی زیادی بوده‌ایم. ایالت‌های مختلف آمریکا هم هرکدام به‌طور جداگانه قوانین خاصی برای استفاده از هوش مصنوعی وضع کرده‌اند،‌ مثلاً در ایالت یوتا قانونی برای حمایت از مردم در برابر کلاهبرداران هوش مصنوعی تصویب شده و در ایالت تنسی قانونی تحت عنوان امنیت صدا و تصویر وضع شده است که جلوی شبیه‌سازی صدای هنرمندان و افراد معروف را می‌گیرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات