ویدئو حیرت‌انگیز Figure 01؛ رباتی که دنیا را می‌بیند و درک می‌کند

پنج‌شنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۵
مطالعه 2 دقیقه
ربات انسان نما Figure 01 از نمای جلو مشکی
استارتاپ فیگور با استفاده از ربات‌ انسان‌نمای جدیدش، فیلم‌های علمی‌تخیلی را به واقعیت تبدیل خواهد کرد.
تبلیغات

استارتاپ فیگور ویدئویی حیرت‌انگیز و جذاب از ربات انسان‌نمای Figure 01 را در شبکه‌ی اجتماعی ایکس منتشر کرد که نشان می‌دهد این ربات از توانایی‌های بالایی همچون مکالمه و درک جهان اطرافش برخوردار است.

در ویدئوی منتشرشده، فردی از فیگور ۰۱ سؤال می‌کند که چه چیزی روبه‌روی او قرارداده شده است و ربات در پاسخ همه‌ی آیتم‌های روی میز را نام می‌برد؛ در ادامه از او خواسته می‌شود که یک خوراکی که روی میز قرار گرفته است را جدا کند و او سیب را انتخاب می‌کند.

فرد مصاحبه‌کننده تعدادی زباله روی میز قرار می‌دهد و از ربات Figure 01 می‌خواهد که در حین جمع کردن زباله‌ها، علت انتخاب سیب را توضیح دهد؛ او پاسخ می‌دهد که تنها موردی که روی میز قابل خوردن بود، سیب بود.

Figure AI یک استارتاپ هوش مصنوعی است که توسط OpenAI و مایکروسافت حمایت می‌شود و شرکت‌هایی همچون انویدیا، آمازون، اینتل و ا‌ل‌جی اینوتک نیز روی این استارتاپ سرمایه‌گذاری کرده‌اند. هدف فیگور، ساخت‌ ربات‌های انسان‌نما برای یافتن کاربردهای جدید هوش مصنوعی است.

فیگور ماه پیش همکاری استراتژیکی را با OpenAI شروع کرد تا بتواند توانایی‌های رباتیک خود را با توانایی تحقیقاتی OpenAI ترکیب کند. ربات انسان‌نمای فیگور اکنون می‌تواند با استفاده از مدل زبانی بصری شرکت OpenAI، عملکرد خود را ارزیابی کند، برای فعالیت‌های خود دلیل بیاورد و با مردم مکالمه‌ کند.

OpenAI در ربات فیگور ۰۱ از ورودی‌های چندوجهی مانند صوت و تصویر پشتیبانی می‌کند و هوش بصری و زبانی بالایی را ارائه می‌دهد که باعث می‌شود ربات، حرکات خود را در سطوح مختلفی نشان دهد.

تا چند سال پیش مکالمه‌ی آنی با ربات‌ها محدود به فیلم‌های علمی تخیلی بود ولی اکنون به‌لطف پیشرفت هوش مصنوعی و خصوصاً چت‌جی‌پی‌تی هرلحظه شاهد دستاورد اعجاب‌انگیز جدیدی هستیم.

داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات