حالا یخچال‌ها هم به ChatGPT مجهزند

سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۷
مطالعه 2 دقیقه
توانایی ChatGPT در ساخت بدافزار
سیستم هوشمند ابداع شده برای یخچال به‌کمک ویژگی تصویری ChatGPT می‌تواند مواد غذایی را تشخیص دهد.
تبلیغات

کاربری با نام Mimobeano در ردیت، با استفاده از برد کامپیوتر کوچک رزبری پای، سامانه‌ی هوشمندی مبتنی‌بر ChatGPT ابداع کرده است که می‌تواند اطلاعاتی درباره‌ی محتویات مواد غذایی داخل یخچال را دراختیار قرار دهد.

به‌گفته‌ی میموبینو، ساخت یخچال هوش مصنوعی به‌عنوان پروژه‌ی کارشناسی ارشد او در دانشگاه آغاز شد. این برنامه برای شناسایی ۱۲ مورد خاص برنامه‌ریزی شده بود و از مدلی استفاده می‌کرد که میموبینو بر اساس هزاران تصویر از مواد غذایی آن را آموزش داد. پس از چند سال، تصمیم گرفته شد که با GPT4-Vision مواردی را که می‌تواند به‌تنهایی تشخیص دهد، بررسی کند.

نسخه‌ی فعلی به این شکل کار می‌کند که با باز شدن در یخچال، عکسی گرفته می‌شود. سپس این تصویر از طریق GPT4-Vision تجزیه‌وتحلیل می‌شود تا به‌دنبال مواد غذایی بگردد. میموبینو از تلگرام برای ارسال درخواست‌های خود به چت‌بات استفاده می‌کند. در تصویر نمونه، می‌توانیم درخواست فهرست مواد غذایی‌ای را ببینیم که توسط تلگرام به اشتراک گذاشته شده است.

برد رزبری پای در بالای در نیمه باز یخچال
فهرستی از جملات انگلیسی که پاسخ چت بات به درخواست کاربر را نشان می‌دهد

میموبینو مدل دقیق برد رزبری‌پای را که در حال استفاده از آن است مشخص نکرده، اما می‌توان این پروژه را با استفاده از Pi 4 یا Pi 5 بازسازی کرد. Pi به یک ماژول دوربین HQ متصل است و از یک لنز عریض برای گرفتن تصاویر و یک ربات تلگرامی برای ارتباط با API چت‌بات استفاده می‌کند.

برنامه‌هایی برای ارتقای این پروژه از طریق ساخت پایه‌ای مخصوص وجود دارد که تصاویر را از زاویه‌ی بهتری ضبط کند. سازنده توضیح داده که پروژه‌ی اصلی برای بررسی اینکه آیا موارد خاصی نزدیک به تاریخ انقضا هستند یا خیر، در نظر گرفته شده بود و برنامه‌ریزی‌هایی برای پیاده‌سازی آن انجام داده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات