ایلان ماسک: هوش مصنوعی «مخرب‌ترین نیروی تاریخ» است و شغل‌ها را نابود می‌کند

جمعه ۱۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
نیم رخ ایلان ماسک / Elon Musk در اجلاس ایمنی هوش مصنوعی
ایلان ماسک بامداد امروز در مصاحبه‌ی جدیدی گفت که در آینده‌ای نه‌چندان دور، هوش مصنوعی تمامی شغل‌ها را از بین می‌برد.
تبلیغات

ایلان ماسک درمصاحبه‌با ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، گفت هوش مصنوعی در نهایت تمامی شغل‌ها را از بین می‌برد. ماسک که هوش مصنوعی را «مخرب‌ترین نیروی تاریخ» خطاب می‌کند، اعلام کرد: «زمانی خواهد رسید که به هیچ شغلی نیاز نیست.»

بر اساس گزارش فایننشال تایمز، مدیرعامل تسلا و اسپیس‌ایکس به ریشی سوناک گفت: «زمانی می‌رسد که اگر بخواهید، می‌توانید شغل داشته باشید... اما هوش مصنوعی از پس انجام همه‌چیز برخواهد آمد.»

مصاحبه‌ی بین سوناک و ماسک در حالی انجام شد که دولت بریتانیا اجلاسی دو روزه با محوریت ایمنی هوش مصنوعی برگزار کرد. این اجلاس میزبان مقامات ارشد اکثر کشورها ازجمله ایالات متحده و چین و همچنین مدیران ارشدی نظیر ایلان ماسک و سم آلتمن بود. همه‌ی این اشخاص در تلاشند چارچوب مناسبی برای توسعه‌ی مسئولانه‌ی هوش مصنوعی تدوین کنند.

۲۸ کشور دنیا در اجلاس ایمنی هوش مصنوعی توافق‌نامه‌ی موسوم به «اعلامیه‌ی بلِچلی» را امضا کردند و خودشان را به توسعه‌ی مسئولانه‌ی این فناوری متعهد دانستند. به موجب این توافق‌نامه، تمامی مدل‌های هوش مصنوعی قبل از انتشار عمومی، به‌دقت مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

ایلان ماسک یکی از مخالفان سرسخت توسعه‌ی هوش مصنوعی است، اما خودش شرکتی به نام xAI دارد که در همین حوزه فعالیت می‌کند. او پیش‌تر بارها نسبت‌به خطرات هوش مصنوعی هشدار داده است.

ماسک به ریشی سوناک گفت که امضای اعلامیه‌ی بلچلی اقدامی پراهمیت است و او از همکاری دولت‌ها برای توسعه‌ی هوش مصنوعی حمایت می‌کند. او اضافه کرد: «ما در طول سال‌ها تجربه یاد گرفته‌ایم که داشتن یک داور مستقل، چیز خوبی است.»

رهبر شبکه‌ی اجتماعی ایکس در ادامه‌ی سخنانش گفت که داشتن «دکمه‌ی خاموش» برای هوش مصنوعی بسیار حیاتی است: «چه می‌شود اگر هوش مصنوعی به‌روزرسانی جدیدی دریافت کند و دیگر رفتار دوستانه نداشته باشد.»

با وجود تمامی نگرانی‌ها، ایلان ماسک معتقد است که می‌توان از هوش مصنوعی به‌عنوان «نیرویی برای انجام کارهای خوب» استفاده کرد. به گفته‌ی ماسک، ممکن است در نهایت هوش مصنوعی به دوست خوب انسان تبدیل شود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات