طرح احتمالی ویجت‌ها در iOS 14

طرح احتمالی ویجت‌ها در iOS 14

یکی از طراحان در توییتر طرح احتمالی از ویجت‌های آینده‌ی اپل در سیستم‌عامل iOS 14 را منتشر شد.

چندی پیش، 9to5Mac گزارشی از برنامه‌ی اپل برای طراحی ویجت‌های واقعی در صفحه‌ی هوم iPhone و iPad در سیستم‌عامل iOS 14 منتشر کرد. امروز طراحی به‌نام پارکر اورتولانی در حساب توییترش ایده‌ها و طرح‌های احتمالی ویجت‌های اپل را منتشر کرد. طرح پارکر که از آن با نام SpringKit یاد کرده است، چهارچوبی برای توسعه‌دهندگان متصور می‌شود که برای ساختن ویجت گوشی آیفون از آن استفاده خواهد شد. در‌این‌صورت، توسعه‌دهندگان از بین سه حالت نمایش اپلیکیشن در صفحه‌ی هوم می‌توانند انتخاب کنند:

  • آیکون ثابت کلاسیک
  • آیکون لایو که می‌تواند گزینه‌ها و اطلاعاتی را به‌نمایش بگذارد
  • ویجت بزرگ

برای مثال، اپلیکیشن آب‌وهوا با آیکون لایو که اندکی بزرگ‌تر از آیکون معمولی است، دمای هوا و وضعیت جوّی به‌روز را به‌نمایش می‌گذارد. اپلیکیشن Activity می‌تواند با ویجتی بزرگ حلقه‌ی فعالیت روزانه‌ی کاربر را برای همان روز نشان دهد.

علاوه‌براین، ایده‌ی SpringKit پارکر به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های دیگر نیز امکان ارائه‌ی ویجت برای آیفون را خواهد داد. برای مثال، اپلیکیشنی مثل Overcast می‌تواند ویجت منو پخشی به صفحه‌ی هوم اضافه کند و برای کاربر امکان جست‌وجو و پخش آخرین پادکست‌ها را فراهم کند.

ویجت اپل / iOS widget

باتوجه‌به اطلاعات رسمی کنونی، ویجت‌های آی‌او‌اس ۱۴ کاملا متفاوت از ویجت‌های ارائه‌شده در سیستم‌عامل iPadOS 13 خواهد بود؛ زیرا ویجت‌های آی‌او‌اس جدید این قابلیت را دارند تا آزادانه در هر مکانی در صفحه‌ی هوم قرار گیرند و کاملا شبیه اپلیکیشن‌ها دیده‌ایم؛ اما ویجت‌های آیپداو‌اس ۱۳ را تنها می‌توان ثابت در جایی سنجاق کرد.

رسانه‌ی 9to5Mac می‌گوید:

می‌توان گفت اپل اولین‌بار مشغول کار روی ارائه‌ی ویجت‌های واقعی برای گوشی آیفون و آیپد است. ویجت‌های جدید در آی‌او‌اس ۱۴ برخلاف آیپداو‌اس ۱۳ می‌توانند همچون اپلیکیشن‌ها آزادانه در هرجایی قرار گیرند. این ویژگی هنوز در مرحله‌ی اجرایی‌شدن است و شاید اپل در این مرحله آن را متوقف کند.

با وجود شواهد موجود در بررسی‌های کدهای iOS 14، همان‌طورکه پیش‌از‌این گفته شد، ممکن است این طرح در مرحله‌ی نهایی اجرا متوقف شود و هنوز ارائه‌ی این ویژگی قطعی نیست.

دیدگاه شما درباره‌ی احتمال بالقوه‌ی اضافه‌شدن ویجت واقعی با امکان شخصی‌سازی روی سیستم‌عامل‌های آی‌او‌اس و آیپداو‌اس چیست؟ آیا برای ارائه‌ی این ویژگی دیر نشده است؟


منبع 9to5mac

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید