جزئیات حمایت صندوق نوآوری از شرکت‌های فعال در مقابله با کرونا اعلام شد

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی جزئیات حمایت ۱۲۵۰ میلیارد ریالی صندوق نوآوری و شکوفایی از شرکت‌های فعال در جبهه‌ی مقابله با کرونا را تشریح کرد.

دکتر علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، از حمایت ۱۲۵۰ میلیارد ریالی صندوق نوآوری و شکوفایی در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور برای تولید اقلام مبارزه با کرونا خبر داد. به‌گفته‌ی او، صندوق نوآوری و شکوفایی با‌توجه‌به شیوع بیماری کووید ۱۹ در کشور در انتهای سال گذشته، با کسب رهنمود از هیئت‌امنا برنامه‌ی حمایت مالی سریع از محصولات فناورانه در عرصه‌ی مقابله با شیوع این بیماری را طراحی کرد. این برنامه در اسرع وقت به مرحله‌ی اجرا گذاشته شد و در مدت دو هفته ضمن اعلام فراخوان و دریافت طرح‌ها، تأمین مالی شد.

وحدت درادامه افزود با اعلام فراخوان عمومی از طرح‌های فناورانه در وب‌سایت صندوق، بیش از ۴۰۰ طرح از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور دریافت شد. او گفت:

هم‌زمان با فراخوان، با تمامی پارک‌های علم و فناوری و صندوق‌های پژوهش و فناوری مبنی‌بر اعلام طرح‌های مرتبط مکاتبه و جلسات فوق‌العاده‌ای نیز با مسئولان وزارت بهداشت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی و فناوری و ستادهای توسعه‌ی فناوری مرتبط و تعیین مرجع صلاحیت‌دار برای تأیید و اعطای مجوز بسته به موضوع طرح‌های دریافتی برگزار شد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی درادامه افزود در روزهای پایانی سال ۱۳۹۸، تقاضاهای دریافتی از متقاضیان و طرح‌های معرفی‌شده‌ی نهادها با‌توجه‌به مجوزهای مرتبط غربال شدند و درنهایت، با صندوق‌های پژوهش و فناوری و تزریق منابع مالی برای حمایت از شرکت‌های فعال این حوزه قرارداد بسته شد. او به اختصاص خط اعتباری ویژه‌ی پنج‌هزار میلیارد ریالی به ۱۱ صندوق پژوهش و فناوری اشاره کرد و گفت:

با‌توجه‌به درخواست‌های نهایی‌شده‌ی متقاضیان، تاکنون ۱،۲۵۰ میلیارد ریال به شرکت‌های متقاضی از این طریق تسهیلات پرداخت شده است. بنابراین، پیش‌بینی می‌شود تا انتهای فروردین، رشد تولید اقلام و محصولات مرتبط مقابله با کرونا را شاهد باشیم.

به‌گفته‌ی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، ۳۲ شرکت فعال در تولید مواد ضدعفونی‌کننده، ۱۳ شرکت در تولید ماسک، ۳ شرکت در تولید کیت‌های تشخیص، ۵ شرکت دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده، ۱۶ شرکت دستگاه‌های پزشکی مانند ماشین بیهوشی اتاق عمل، دستگاه اکسیژن‌ساز و دستگاه تنفس مصنوعی و ۵ شرکت طراح سامانه‌های نرم‌افزاری مرتبط با پایش و کنترل و اطلاع‌رسانی را این صندوق تأمین مالی کرده است.

وحدت درادامه افزود با حمایت‌های صندوق نوآوری قرار است بیش از دومیلیون لیتر مواد ضدعفونی‌کننده به‌واسطه‌ی ۳۲ شرکت تولید شود. همچنین، ۱۶ شرکت فعال در حوزه‌ی تولید دستگاه‌های پزشکی قرار است ۹۰ میلیون جفت دست‌کش، ۱۰۰ هزار دست لباس بیمارستانی، ۱۰۰۰ دستگاه اکسیژن‌ساز، ۱۰۰ دستگاه تنفس مصنوعی و ۱۰۰ دستگاه ماشین بیهوشی اتاق عمل در ماه تولید کنند. سه شرکت فعال درزمینه‌ی تولید کیت‌های تشخیص ویروس کرونا نیز تا پایان اردیبهشت قرار است ۳۶۰ هزار کیت تولید و وارد بازار کنند. همچنین، ۱۳ شرکت تولیدکننده‌ی ماسک ۱ میلیون و ۲۵۰ هزار ماسک در ماه تولید خواهند کرد. او گفت:

اعطای تسهیلات «سرمایه‌ی در گردش فوری» به شرکت‌های آسیب‌دیده به‌علت شیوع کرونا یکی دیگر از اقدامات صندوق است؛ به‌همین‌منظور، به هشت شرکت آسیب‌دیده که بیشتر در حوزه‌ی ارائه‌ی خدمات اینترنتی فعال بوده‌اند، بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات اختصاص یافت.

ردیفمحصول تعداد شرکتافزایش ظرفیت
۱مواد ضدعفونی۳۲ ۲/۲۳۰/۰۰۰ لیتر در ماه
۲ماسک۱۳۱/۲۵۰/۰۰۰ عدد ماسک در ماه۵۰/۰۰۰ مترمربع پارچه در ماه۵۷۵/۰۰۰ عدد شیلد و سرپوشه در ماه
۳کیت تشخیص۳تولید ۳۶۰ هزار کیت (تا پایان اردیبهشت)
۴

دستگاه

ضدعفونی‌کننده

۵۱۵۲۰ دستگاه در ماه
۵دستگاه‌های پزشکی۱۶۹۰ میلیون جفت دست‌کش در ماه۱۰۰/۰۰۰ دست لباس بیمارستانی در ماه

۱۰۰۰ دستگاه

اکسیژن‌ساز

۱۰۰ دستگاه ونتیلاتور۱۰۰ دستگاه ماشین بیهوشی اتاق عمل
۶سامانه‌ی نرم‌افزاری۵۵ سامانه‌ی نرم‌افزاری مرتبط با پایش و کنترل و اطلاع‌رسانی

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید