گوگل هشدار امنیتی به کاربران مرورگر اج را هنگام نصب افزونه‌های کروم متوقف کرد

گوگل به‌تازگی هشدار امنیتی درباره‌ی نصب افزونه‌های کروم روی مرورگر اج را از فروشگاه افزونه‌های خود حذف کرده است.

تا چندی پیش، کاربرانی که با استفاده از مرورگر اج مایکروسافت به فروشگاه افزونه‌های گوگل مراجعه می‌کردند با پیغامی روبه‌رو می‌شدند که درباره‌ی مخاطرات نصب افزونه‌های این فروشگاه روی مرورگر اج هشدار می‌داد و استفاده از مرورگر کروم را توصیه می‌کرد.

نکته‌ی جالب‌ اینجاست که مایکروسافت سال گذشته مرورگر خود را با استفاده از پلتفرم کرومیوم گوگل بازسازی کرد. مرورگرهایی نظیر کروم، اپرا، ویوالدی نیز از  این پلتفرم استفاده می‌کنند و به‌کارگیری آن به‌معنی سازگاری کامل مرورگر با افزونه‌های طراحی شده برای کروم است؛ ازاین‌رو، نصب افزونه‌های کروم روی مرورگر اج ریسک امنیتی اضافه‌ای ندارد.

پیغام فروشگاه افزونه گوگل به کاربران اج

به‌نظر می‌رسد این پیغام هشدار، تنها حرکت ضد‌رقابتی گوگل بوده است. با اینکه کروم در‌حال‌حاضر سهمی ۶۷ درصدی و اج فقط سهم ۶ درصدی از بازار مرورگرها را دراختیار دارد، طبق شواهد، این غول جست‌وجوی اینترنتی برای جذب کاربران مرورگرهای رقیب دندان تیز کرده است. البته گوگل برای اقدام اخیر خود توجیه دیگری آورده است.

گوگل در پاسخ به وب‌سایتی که دلیل نمایش این پیغام هشدار را به کاربران اج جویا شده بود، اظهار کرده است دلیل این مسئله پشتیبانی‌نکردن مرورگر اج از ویژگی وب‌گردی امن گوگل (Safe Browsing) بوده است. با این ویژگی، پیش از بازدید کاربر از وب‌سایت خطرناک یا دانلود نرم‌افزار مخرب مرورگر پیام هشداری می‌دهد.

بعید به‌نظر می‌رسد پیغام هشدار گوگل به کاربران اج مانع از نصب افزونه‌های گوگل شده باشد. دراین‌میان، ممکن است برخی افراد را برای نصب مرورگر کروم و افزایش امنیت متقاعد کرده باشد؛ هرچند هر دو مرورگر برپایه‌ی پلتفرم مشابه کرومیوم ساخته شده‌اند.

درهرحال، پیغام مذکور اکنون حذف شده است و به‌جای آن پیغام دیگری ظاهر می‌شود که از امن‌بودن نصب افزونه‌های فروشگاه کروم روی مرورگر اج خبر می‌دهد. هنوز مشخص نیست گوگل چرا تصمیم گرفته است پیغام پیشین را تغییر دهد. احتمال می‌رود دلیل این حرکت مشاهده‌ی بازخورد منفی رسانه‌ها و کاربران بوده باشد. مایکروسافت نیز با این‌ گونه تاکتیک‌ها بیگانه نیست. ردموندی‌ها مرورگر اج را مرورگر پیش‌فرض ویندوز قرار داده‌اند و هنگامی‌که کاربر قصد داشته باشد جست‌وجو و مرورگر کروم را نصب کند، با پیغامی سعی می‌کنند او را از این کار منصرف کنند.

تبلیغ مرورگر اج در منوی استارت

همچنین، به‌تازگی مشاهده شده است که در منو استارت ویندوز پیغامی برای تشویق کاربران مرورگر فایرفاکس به استفاده از مرورگر اج به‌نمایش درمی‌آید.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید