صرفه‌جویی ۱۵۰۰ میلیارد تومانی در برآورد خسارت سیل باکمک داده‌های فضایی

وزیر ارتباطات اعلام کرد استفاده از داده‌های فضایی، ۱۵۰۰ میلیارد تومان در موضوع پرداخت خسارت ناشی از سیل امسال صرفه‌جویی کرد.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه‌ی هیئت‌امنای پژوهشگاه فضایی ایران اعلام کرد پژوهشگاه فضایی ایران در کاربردی کردن صنعت فضایی موفق بوده و شفافیت، یکی از ثمرات کاربردی شدن صنعت فضایی است. وی اعلام کرد حرکت پژوهشگاه فضایی ایران، به‌ویژه در حوزه‌ی کاربردی کردن صنعت فضایی، بسیار خوب و موفق بوده و یکی از دستاوردهای آن صرفه‌جویی ۱۵۰۰ میلیارد تومانی در موضوع پرداخت خسارت ناشی از سیل امسال است.

وزیر ارتباطات در ادامه اضافه کرد، پیش از استفاده از داده‌های فضایی، اطلاعات عجیبی برای برآورد خسارت سیل درآمده بود. به‌عنوان مثال زمین ۳۰۰ متری، ۳۰۰ هکتاری اعلام‌ شده بود و همچنین زمینی که کشت نشده بود را زمین کشت‌شده اعلام کرده بودند. بنابراین همین یک اقدام پژوهشگاه فضایی، باعث شد تا بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان در موضوع پرداخت خسارت سیل صرفه‌جویی شود. البته این موضوع مخالفت‌ها و مقاومت‌های جدی را نیز به همراه داشته است زیرا شفافیت همواره مخالفان خاص خود را دارد. وی گفت:

استفاده از کاربردهای صنعت فضایی در حال فراگیر شدن است و توافقنامه‌هایی با نهادها و وزارتخانه‌ها برای استفاده از داده‌های فضایی در حال امضا شدن است. بنای ما این است که دستگاه‌ها تا یک سال آینده از داده‌های فضایی استفاده کنند اما کم‌کم از سال آینده پژوهشگاه باید به سمت شیوه‌هایی برای کسب درآمد از داده‌های فضایی پیش برود. بخشی از این درآمد را هم خود پژوهشگاه کسب و امکان استفاده از بخشی دیگر را برای بخش خصوصی فراهم کند.

وزیر ارتباطات در بخشی از سخنان خود به فعالیت‌های پژوهشگاه فضایی ایران در دیگر عرصه‌های فناوری فضایی از جمله طراحی و ساخت ماهواره‌های مخابراتی و سنجشی ناهید ۱، پارس ۱ و بلوک انتقال مداری اشاره نمود و نسبت به ادامه‌ی عملکرد موفقیت‌آمیز این سازمان در آینده اظهار امیدواری کرد. رئیس هیئت‌امنای پژوهشگاه  فضایی نیز در پایان اعلام کرد با وجود محدودیت‌ها، مشکلی در تأمین منابع مالی پژوهشگاه، ایجاد نشده و با اولویت نخست، منابع مالی این مرکز تأمین شده است زیرا صنعت فضایی یک حوزه‌ی استراتژیک و بسیار حائز اهمیت است.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید