تایر مفهومی سومیتومو، از اصطکاک برق تولید می‌کند

شرکت سومیتومو با حمایت آژانس علوم و فناوری ژاپن لاستیک مفهومی جدیدی تولید کرده است که از اصطکاک برای تأمین برق لوازم جانبی خودرو استفاده می‌کند.

دریافت انرژی از چرخ‌های خودرو هنگام حرکت در جاده، ایده‌ی جالبی به نظر می‌رسد و پیش از این مورد توجه برخی لاستیک‌سازان بزرگ نیز قرار گرفته است؛ مانند لاستیک مفهومی گودیر BH03 که در سال ۲۰۱۵ معرفی شد. یکی دیگر از این شرکت‌ها، سومیتومو (Sumitomo)  ژاپن است که طرح مفهومی بسیار جالبی برای تولید انرژی از اصطکاک تایر با سطح زمین دارد. در این طرح، اصطکاک تایر با سطح باعث تولید جریان الکتریکی می‌شود که از آن می‌توان برای برق‌رسانی به لوازم جانبی و تجهیزات مختلف خودرو استفاده کرد.

Sumitomo concept tire / لاستیک مفهومی سامی تومو

مفهوم لاستیک جذب‌کننده‌ی انرژی درنظر محققان دانشگاه كانسای ژاپن از لاستیک معمولی خودرو و دستگاه مخصوص تشکیل می‌شود كه در داخل آن نصب شده است. 

Sumitomo concept tire / لاستیک مفهومی سامی تومو

درون دستگاه دو لایه لاستیک وجود دارد که هر کدام در داخل یک الکترود پوشانده شده است؛ در کنار آن پوسته شارژ با بار منفی با غشای شارژ با بار مثبت ارتباط دارد. از آنجا که تایر روی سطح زمین می‌چرخد ​​و شکل آن مدام تغییر شکل می‌یابد، نوعی الکتریسیته ساکن ایجاد می‌کند که با نام شارژ اصطکاکی شناخته می‌شود.

دستگاه تغییر شکل تایر را به الکتریسیته تبدیل می‌کند که به‌عنوان مثال می‌توان از آن برای تأمین برق برخی لوازم جانبی مانند چراغ کابین یا رادیو استفاده کرد. در سال ۲۰۱۵ یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه ویسکانسین-مدیسون مشغول کار روی فناوری مشابه بودند، که می‌توانست اصطکاک لاستیک را به برق برای روشن کردن چراغ‌های جلوی جیپ اسباب‌بازی تبدیل کند.

Sumitomo concept tire / لاستیک مفهومی سامی تومو

هنوز هیچ صحبتی درباره‌ی تجاری‌سازی این فناوری وجود ندارد، اما سومیتومو تصور می‌کند که در ابتدا می‌توان از آن برای تأمین برق مواردی مانند نشانگر فشار تایر استفاده کرد. سومیتومو از حمایت آژانس علوم و فناوری ژاپن برخوردار است و امید دارد که بتواند از این فناوری برای تأمین برق دستگاه‌های دیگر نیز استفاده کند و به همین دلیل توسعه‌ی فناوری لاستیک مفهومی را ادامه می‌دهد.

منبع newatlas

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید