گیت هاب دسترسی کاربران ایرانی را مسدود می‌کند [به‌روزرسانی]

گیت هاب دسترسی کاربران ایرانی را مسدود می‌کند [به‌روزرسانی]

گیت‌‌هاب براساس آنچه تبعیت از قوانین تجاری ایالات متحده عنوان می‌کند، در حال مسدودسازی دسترسی کاربران ایرانی است.

براساس گزارش‌‌های اخیر، گیت‌هاب طی ۲۴ ساعت گذشته با ارسال ایمیلی به کاربران ایرانی، از مسدودشدن دسترسی آن‌ها به سرویس خود با هدف تبعیت از تحریم‌های اِعمال‌شده از سوی ایالات متحده علیه کشورمان خبر می‌دهد. متن ایمیل ارسالی به کاربران ایرانی گیت‌هاب بدین شرح است:

به‌موجب محدودیت‌های مربوط به قوانین تجارت [خارجی] ایالات متحده‌ی آمریکا، حساب کاربری شما در گیت‌هاب مسدود شده است. کاربران حساب‌های عادی (غیرسازمانی) تنها برای ارتباطات شخصی خود به سرویس‌های مخازن عمومی گیت‌هاب دسترسی محدودی خواهند داشت.

گیت‌هاب سرویسی است که به توسعه‌دهندگان امکان ذخیره‌سازی کدهایشان برای پروژه‌های مشارکتی متن باز و شخصی را می‌دهد. کاربران گیت‌هاب می‌توانند تغییرات کدها را ردگیری کرده یا باگ‌ها را گزارش کنند. ناگفته‌ نماند که چندی پیش گیت‌هاب به تصاحب مایکروسافت درآمد.

گیت هاب

تصمیم اخیر گیت‌هاب برای مسدودسازی حساب کاربران ایرانی، واکنش‌های شدیدی را بین توسعه‌دهندگان داخلی در پی داشته است. عده‌ای اقدام گیت‌هاب را تبعیض علیه ایرانیان می‌دانند و عده‌ای نیز مایکروسافت را به‌خاطر این موضوع سرزنش می‌کنند.

به‌روزرسانی: گیت‌هاب بخشی از محدودیت‌های ایجاد شده برای کاربران ایرانی را برطرف می‌کند.

در ابتدا پس از اعمال محدودیت روی اکانت‌های ایرانی، کدهایی که در repositoryهای خصوصی وجود داشت به کلی غیر قابل دسترس شد؛ به‌طوری‌که به‌هیچ‌وجه امکان دسترسی به آن وجود نداشت (مگر اینکه از قبل محتویات آن repository روی کامپیوتر صاحب اکانت وجود می‌داشت). امکان GitHub Pages نیز برای اکانت‌هایی که مشمول محدودیت می‌شدند، از بین رفت.

اما امروز تغییرات جدیدی در مورد این محدودیت‌ها رخ داده‌است. امکان GitHub Pages برای کاربران محدود شده دوباره فعال و همچنین امکان تبدیل repository های خصوصی به عمومی و مشاهده‌ی محتویات آن در این صورت فراهم شد. اما در سیستم فعلی نیز اگر کاربری بخواهد اطلاعات repository خصوصی خود را دانلود کند، ناچار است آن repository را برای چند لحظه عمومی کند.


منبع زومیت

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید