تقلای AMD برای رقابت با اینتل در حوزه پردازنده‌های لپ تاپ

باوجود موفقیت‌های پی‌در‌پی AMD، این شرکت هنوز در زمینه‌ی تولید پردازنده‌های لپ‌تاپ‌ چندین قدم از رقیب دیرینه‌ی خود، یعنی اینتل عقب است.

با معرفی جدیدترین نسل از پردازنده‌های AMD موسوم به رایزن ۳۰۰۰، این شرکت تازه‌کار توانسته از حیث قیمت، عملکرد و مصرف برق نمونه‌ی تولیدی، رقیب خود، اینتل را شکست دهد؛ با‌ این حال، هنوز در یک حوزه، AMD همچنان فاصله‌ی زیادی با اینتل دارد و آن حوزه‌ی پردازنده‌های لپ‌تاپ است.

به‌تازگی، نتایج تست بنچمارک نسل دهم پردازنده‌ی اینتل Ice Lake i7-1065G7 به بیرون درز پیدا کرده که منحصراً برای استفاده در لپ‌تاپ‌ها طراحی شده است. برخلاف اینکه این تراشه به‌منظور استفاده در لپ‌تاپ تولید شده؛ اما قدرت بالایی را ارائه می‌کند که در مقایسه با تراشه‌ی رایزن ۹ مدل 3900X در رتبه‌ی بالاتر قرار می‌گیرد. 

نکته‌ی جالب این است که تراشه‌ی رایزن ۹ مدل 3900X در دسته‌ی پردازنده‌‌های دسکتاپی قرار می‌گیرد؛ بدین مفهوم که انرژی بالاتری را مصرف می‌کند و دارای فرکانس بالاتری است.

در امتیاز گیک‌بنچ که به‌تازگی فاش شده، اینتل با پردازنده‌ی Core i7-1065G7 روی لپ‌تاپ اچ‌پی اسپکتر x360‌ توانسته است امتیاز تک‌هسته‌ای ۵۶۹۱ را کسب کند؛ در‌حالی‌که آزمایش تک‌هسته برای پردازنده‌ی دسکتاپی رایزن ۹ 3900X امتیاز ۵۶۲۴ را به‌همراه داشته که با اختلافی اندک، پردازنده‌ی دسکتاپی AMD را در رده‌ی پایین‌تری نسبت‌به تراشه‌ی لپ‌تاپی اینتل قرار می‌دهد. 

اگرچه با تفاوت اندکی رو‌به‌رو هستیم؛ اما نتیجه‌ی این آزمایش نشان می‌دهد که AMD‌ برای مؤفقیت در بازار لپ‌تاپ‌ها باید تقلا و تلاش بیشتری را چاشنی کارش کند.

البته وقتی به آزمایش چندهسته‌ای می‌رسیم، پردازنده‌ی ۱۲ هسته‌ای AMD با امتیاز ۴۵،۳۳۸، تراشه‌ی ۴ هسته‌ای اینتل را که امتیاز ۱۷،۷۴۱ به‌دست آورده، از میدان بیرون می‌کند؛ نتیجه‌ای که با توجه‌ به تفاوت در تعداد هسته‌‌ها و منظورِ استفاده، به‌هیچ‌عنوان جای تعجب نداشت.

توجه داشته باشید آمار و ارقامی که بالاتر مشاهده کردیم، فعلاً فقط در حد یک آزمایش فاش‌شده هستند و صحت آن‌ها به‌صورت رسمی تأیید نشده است؛ اما با فرض اصالت آن‌ها، یک نکته‌ی مهم وجود دارد و آن‌ هم فاصله‌ی نسبی کیفیت اینتل با AMD‌ در تولید پردازنده‌های لپ‌تاپ است؛ فاصله‌ای که قطعاً چالش زیادی را برای AMD به‌همراه خواهد داشت.

دیدگاه خود را در این‌ رابطه با ما و دیگر کاربران به‌اشتراک بگذارید.

منبع techradar

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید