نسخه ۶۸ مرورگر فایرفاکس موزیلا با ویژگی‌های جدید منتشر شد

موزیلا با عرضه نسخه ۶۸ مرورگر فایرفاکس، بهبودها و قابلیت‌های جدیدی را به این مرورگر آورده است.

موزیلا،  فایرفاکس ۶۸ را با حالت مطالعه با پس‌زمینه تاریک، فهرست پیشنهادی افزونه‌ها، راهی ساده‌تر برای گزارش افزونه‌های بد و گزینه‌های جدید سفارشی‌سازی برای مدیران فناوری اطلاعات منتشر کرده است.

ویژگی جدید مطالعه با پس‌زمینه تاریک با بهبود کنترل‌های موجود، خواندن متون را ساده‌تر کرده است. حال، وقتی کاربران حالت تیره را انتخاب می‌کنند، نوار جانبی و نوار ابزار هم به‌طور کامل به رنگ تیره تغییر پیدا می‌کنند. همچنین موزیلا فهرستی از افزونه‌های پیشنهادی را در صفحه Get Add-ons ایجاد کرده است تا از ازین به بعد یافتن افزونه‌ها راحت‌تر شود. همچنین در کنار نام برخی از افزونه‌ها که توسط موزیلا یا کارکنان آن‌ها مورد تأیید است، برچسب توصیه‌شده قرار می‌گیرد. این افزونه‌ها را می‌توان در سایت addons.mozilla.org نیز پیدا کرد.

بنا به اعلام موزیلا، تمام افزونه‌هایی که برچسب مذکور را دارند، تحت یک بررسی جامع فنی و امنیتی برای اطمینان از حفظ خط مشی موزیلا قرار گرفته‌اند. توسعه‌دهندگان نمی‌توانند با پرداخت پول افزونه خود را در این فهرست قرار دهند، اما می‌توانند پیشنهاد اضافه شدن افزونه خود به فهرست توصیه‌شده‌ها را بدهند.

فایرفاکس ۶۸ ویژگی جدید دیگری را نیز در بخش Add-ons قرار داده تا کاربران بتوانند هر افزونه‌ای را تهدید امنیتی قلمداد می‌کنند، گزارش دهند. موزیلا در این نسخه، مشکلی را که اوایل ماه توسط وب سایت ZDNet گزارش شده بود، رفع کرده است. در این گزارش آمده بود آنتیویروس در هنگام مواجهه با سایت‌هایی که گواهی HTTPS دارند، در مرورگر فایرفاکس به مشکل برمی‌خورد.

فایرفاکس در این نسخه از WebRTC، استاندارد ویدئو و صدا در لحظه را به مرورگر خود آورده است. فایرفاکس حالا برای میکروفون و دوربین به گواهی HTTPS نیاز دارد تا از رمزنگاری اطلاعات و حفاظت آن‌ها در ارتباطات، اطمینان حاصل کند.

این قابلیت، فایرفاکس را به کروم نزدیک‌تر می‌کند و انتظار می‌رود در نسخه بعدی شاهد بهبودهای بیشتری باشیم.

پیشنهادات فایرفاکس

موزیلا مجموعه‌ای جدید از قوانین حریم شخصی خود را نیز به نسخه جدید اضافه کرده و این قوانین را در صفحه GitHub منتشر کرده است. همچنین یک منوی جدید برای کاربران تعبیه شده است که می‌توانند مشکلات خود را با تیم پشتیبانی در میان بگذارند.

اگر هیچ‌کدام از این قابلیت‌ها، شما را برای به‌روزرسانی به فایرفاکس ۶۸ قانع نکرده است، باز هم می‌توان به‌خاطر دو نقض امنیتی مهم مربوط به حافظه و مسائل امنیتی، به‌روزرسانی به نسخه ۶۸ را انجام داد.

منبع ZDNet

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید