تراشه‌های اینتل بدون گرافیک یکپارچه ارزان‌تر نیستند

در صورتی که از بازار و قیمت آنها بی خبر باشید، خرید یک قطعه‌ی کامپیوتری بسیار سخت است. این پروسه زمانی سخت‌تر می‌شود که فروشنده بخواهد از کمبود قطعه در بازار سو استفاده کند.

شاید تصور کنید که خرید یک تراشه‌ بدون پردازنده‌ی گرافیکی یکپارچه، قیمت تمام شده‌ی پایین‌تری برای شما به ارمغان می‌آورد، اما اینتل طور دیگری فکر می‌کند. در واقع شما برای هردوی آنها، یعنی چه بدون پردازنده‌ی گرافیکی و چه با پردازنده‌ی گرافیکی، یک قیمت را پرداخت می‌کنید. در حال حاضر نیز با کمبود تراشه‌، ممکن است تنها گزینه‌ای پیش روی شما نسخه‌های با گرافیک‌پایین‌رده‌ی اینتل باشند.

هفته‌ی گذشته کمپانی اینتل بی سر و صدا مجموعه‌ای از پردازنده‌های جدید نسل نهم خود را به خط تولید خود اضافه کرد. همه‌ی آنها پسوند F را به عنوان بخشی از نام مدل خود به همراه دارند. پسوند F به این معنی نیست که این تراشه‌ها با پردازنده‌های گرافیکی On-Board یا روی‌برد کار نمی‌کنند. بنابراین یک کارت گرافیک از هر نوعی برای استفاده از آن‌ها ضروری است.

در آن زمان پیش‌بینی می‌شد که این تراشه‌ها نسبت به تراشه‌هایی که با گرافیک یکپارچه عرضه می‌شوند، ارزان‌تر هستند. به این معنی که تراشه‌های دارای پردازنده‌ی گرافیکی یکپارچه توانایی بیشتری دارند. در عوض هزینه‌های بیشتری نیز باید برای آن پرداخت کرد. ایت پیش‌بینی اشتباه بود و اینتل برای آنها قیمت برابری انتخاب کرده است.

بنا به گزارش تام‌‌هاردوِر هر ۶  مدل Core i9-9900KF, Core i7-9700KF, Core i5-9600KF, Core i5-9400F, Core i3-9350KF,Core i3-8100F قیمتی  برابر با یک تراشه‌ی با پردازنده‌ی گرافیکی یکپارچه دارند. برای مثال مدل Core i9-9900K تقریبا ۴۸۸ دلار قیمت دارد؛ از طرف دیگر Core i9-9900KF نیز همچنان ۴۸۸ دلار فروخته می‌شود. اما همچنین باید یک کارت‌گرافیک به عنوان بخشی از رایانه‌ی رومیزی خود برای آن خریداری کنید.

چرا اینتل از شما میخواهد برای تراشهای که به طور موثر توانایی کمتری دارد همان هزینه را پرداخت کنید؟ حدس ما این است که اینتل میخواهد از کمبود تراشه به نفع خود استفاده کند. چون ممکن است تنها گزینه‌ی در دسترس همین تراشه‌ها باشند. بنابراین آنها می‌توانند با شارژ قیمت یکسان به راحتی از موضوع فاصله بگیرند.

از نظر عملکرد هر دو مدل پردازنده‌های گرافیکی با پردازنده‌های گرافیکی یکپارچه یک کار را انجام می‌دهند. پس اگر قصد خرید کارت گرافیک را دارید مهم نیست کدام نسخه را خریداری کنید. اما پرداخت همان قیمت برای قطعات با ارزش‌کمتر حرکتی بسیار هوشمندانه است.

منبع pcmag

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید