گوگل با همکاری کوالکام خود را برای ارائه ساعت‌های هوشمند نسل جدید و رقابت با اپل واچ آماده می‌کند

طبق اطلاعات به دست آمده از Google IO 2018 نسل جدیدی از ساعت‌های مبتنی بر Wear OS در حال شکل‌گیری است.

دیروز اظهاراتی از پانکاج کدیا، مدیر ارشد و رییس کسب‌وکار کوالکام، در بخش ساعت هوشمند در مجله وریبلز (Wearables) منتشر شد که در یکی از نشست‌های فنی کنفرانس گوگل IO به صورتی جزیی‌تر به آن پرداخته شد. کدیا و دنیس تروپر، مدیر محصول جدید اندروید ور، در این کنفرانس خبر از نسخه جدید سیستم‌عامل مخصوص ساعت هوشمند گوگل دادند که قرار است سریع‌تر و هوشمندتر از همیشه باشد.

برای طراحی نسل جدید زمان زیادی صرف شده است

کدیا در این کنفرانس گفت کوالکام و گوگل از مدتی پیش کار بر روی پردازنده جدید را آغاز کرده‌اند که قرار است نسل بعدی ساعت‌های هوشمند اندرویدی را تشکیل دهد. او می‌گوید:

ما نسل جدید بستر ساعت‌های هوشمند را [با گوگل] به اشتراک گذاشته‌ایم.

نسل قبلی پردازنده‌های ویژه ساعت هوشمند کوالکام با عنوان ۲۱۰۰ که بر روی دستگاه‌های فعلی مورد استفاده قرار می‌گیرد به صورت اختصاصی برای ساعت‌های هوشمند طراحی شده بود و برخی ویژگی‌های لازم برای این‌کار را نیز دارا بود اما آن‌چه گوگل امروز به دنبال آن است فراتر از تعریف سابق این شرکت از سیستم‌عامل ساعت هوشمند (که اندروید پوشیدنی نام داشت) است و شاید تغییر برند آن به Wear OS نیز در همین راستا بوده باشد. تراشه‌ی جدید می‌تواند ساعت‌های هوشمند گوگل را در گردونه رقابت با اپل واچ (که سال به سال سریع‌تر می‌شوند) نگه دارد.

کدیا در توضیح تراشه جدید گفته است:

بستر ساعت‌های هوشمند دارای تراشه‌های کمی است که بعضی از آن‌ها تازه وارد هستند. تمرکز ما بر روی این است که چگونه به طور محسوسی تجربه کاربری استفاده از ساعت‌های هوشمند را بهبود دهیم، چگونه دستیار گوگل عملکرد و نمایش بهتری از خود نشان دهد و چگونه جلوه بصری بهتر با مصرف توان کمتری ارائه دهیم.

 دستیاری بهتر روی مچ

هم اکنون ور او اس در حال به روز رسانی کاربری‌های مرتبط با دستیار گوگل است. برای مثال اضافه کردن روش‌های کنترل برای دستگاه‌های دارای این دستیار، دریافت پاسخ‌های متنی و رفتارهای طبیعی‌تر در حال اضافه شدن به این سیستم‌عامل هستند. این می‌تواند شروعی تازه برای تغییرات بزرگتر باشد. تروپر می‌گوید که انتظار دارد نسل بعدی ساعت‌های wear OS بسیار نقش فعال‌تری ایفا کنند و تبدیل به دستیار روی مچ کاربران شوند.

ما می‌خواهیم پیشنهادهای شخصی‌تر و مفیدتری به افراد بدهیم و در عین حال مصرف توان را کم کنیم.

 برخی از این ایده‌ها را می‌توان در نسخه جدید اندروید نیز دیدِ چراکه در اندروید پی دستیار گوگل حضوری پررنگ‌تر و گرافیکی‌تری خواهد داشت. تروپر همچنین این ایده را مطرح نموده که ساعت‌های جدید امکان یادگیری رفتارها و عادت‌های روزانه کاربر را بیش از پیش خواهند داشت. او می‌گوید:

آیا این امکان وجود دارد که ساعت چیزهای بیشتری از الگوهای رفتاری شما و کارهایی که انجام می‌دهید یاد بگیرد؟ بله، این موضوع شدنی‌ست. در طول زمان شما می‌توانید از ساعت خود انتظار تطبیق و همکاری بیشتری داشته باشد. من قصد ندارم از چیزی رونمایی کنم، اما این راهی است که همه ما به سوی آن می‌رویم.

عملکرد بهتر ساعت‌ها در زمینه سلامت نوید تمرکز بیشتر روی حسگرهای جدید را می‌دهد؛ اما کوالکام هنوز هیچ چیزی را رد یا تایید نکرده است.

 طراحی بهتر و بهبود مدیریت مصرف توان

کدیا همچنین خبر از تمرکز بیشتر گوگل برای بهبود طراحی ساعت‌ها می‌دهد. او می‌پرسد: شرکت‌های تولید ساعت، تندرستی و ورزشی چه چیز می‌خواهند؟ و سپس پاسخ می‌دهد: آن‌ها می‌خواهند ساعت‌های هوشمند زیباتر و چشم‌نوازتر باشند.

مدیر کوالکام نیز می‌افزاید بستر بعدی ساعت‌های هوشمند کم‌مصرف‌تر بوده و تعامل پیشرفته‌تری با کاربر خواهند داشت. او می‌افزاید:

شما هم‌اکنون چند حالت کاری در اختیار دارد: حالت تعاملی، حالت محیطی و حالت باتری کم. معماری جدید تمام این سه حالت را بهبود خواهد بخشید، اما اکنون نمی‌توانم بگویم چطور این کار را می‌کند.

 به صورت کلی یک چیز کاملا مشخص است و آن این است که اگر از کاربران اندروید هستید و به فکر خرید یک ساعت هوشمند، بهتر است تا پاییز صبر کنید.

منبع cnet

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید