محبوب‌ترین دوربین‌ها و لنزهای سال ۲۰۱۸ از نگاه Lens Rentals

محبوب‌ترین دوربین‌ها و لنزهای سال ۲۰۱۸ از نگاه Lens Rentals

وبسایت لنز رنتال اخیرا فهرست محبوب‌ترین دوربین‌ها و لنزهای سال ۲۰۱۸ را منتشر کرده که درادامه‌ی مقاله، آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

لنز رنتالز (Lens Rentals) مانند هرسال، امسال نیز فهرست محبوب‌ترین محصولات دنیای عکاسی و فیلم‌برداری را رونمایی کرده است. گفتنی است این وبسایت بزرگ و معتبر درزمینه‌ی اجاره‌ی انواع تجهیزات عکاسی شامل دوربین، لنز، پهپاد و... فعالیت می‌کند.

لنز رنتالز امسال تقریبا تمامی محصولات حوزه‌ی تصویربرداری را دسته‌بندی و محبوب‌ترین آن‌ها را اعلام کرده است. محصولاتی که درادامه مشاهده می‌کنید، کاربران این وبسایت بیشتر از هر محصول دیگری در سال ۲۰۱۸ اجاره کرده‌اند.

بررسی فهرست منتشرشده‌ی لنز رنتال را با دوربین‌ها آغاز می‌کنیم. امسال نیز همچون سال گذشته، کانن در صدر جدول جای گرفته و به‌دنبال آن شرکت‌های سونی و نیکون به‌ترتیب رده‌های دوم و سوم را ازآنِ خود کرده‌اند.

کانن؛ محبوب‌ترین برند سازنده‌ی دوربین و لنز در سال ۲۰۱۸

بااین‌حال، سهم کانن درمقایسه‌با سال گذشته با کاهشی حدودا ۳درصدی مواجه شده و از ۴۴.۹۰درصد به ۴۱.۵۷درصد رسیده است. این درحالی است که سهم دو شرکت سونی و نیکون درمقایسه‌با سال پیش با رشد مواجه شده است. طبق اطلاعات رسمی، سهم سونی در یک سال اخیر از ۲۴.۶۷درصد به ۲۶.۳۱درصد و سهم نیکون در همین بازه‌ی زمانی، از ۱۵.۰۶درصد به ۱۵.۲۸درصد رسیده است.

نکته‌ی حائز اهمیت این است که آمار و ارقام فعلی، تا پیش از عرضه‌ی عمومی دوربین‌های فول‌فریم بدون آینه‌ی جدید نیکون و کانن جمع‌آوری شده است. لنز رنتالز می‌گوید محبوبیت دوربین EOS R کانن تقریبا دوبرابر بیشتر از دوربین‌های Z6 و Z7 نیکون بوده است.

کانن eos r

محبوب‌ترین برندهای دوربین سال ۲۰۱۸ از نگاه وبسایت لنز رنتالز
نام برندسهم (به درصد)
کانن۴۱.۵۷٪
سونی۲۶.۳۱٪
نیکون۱۵.۲۸٪
پاناسونیک۹.۴۱٪
فوجی۴.۲۷٪
لایکا۱.۴۹٪
المپیوس۰.۹۵٪
پنتاکس۰.۴۹٪
هسل‌بلاد۰.۲۲٪

طبق فهرست منتشرشده، Canon 5D Mark IV و 5D Mark III موفق به کسب رده‌های اول و دوم محبوب‌ترین دوربین‌ها در سال ۲۰۱۸ شده‌اند. در رده‌ی سوم، دوربین Sony a7s II جای گرفته و دو محصول Sony a7 III و Panasonic GH5 رتبه‌های چهار و پنجم را ازآنِ خود کرده‌اند. این یعنی در بین پنج دوربین برتر، دو دوربین متعلق به کانن و دو دوربین متعلق به سونی و یک دوربین متعلق به پاناسونیک هستند. جالب است بدانید Sony a7 III تنها دوربین جدید عرضه‌شده در سال ۲۰۱۸ به‌شمار می‌آید که توانسته در بین پنج رتبه‌ی برتر قرار گیرد.

میزان استفاده از دوربین‌های کانن در یک سال اخیر، با افت مواجه شده است

براساس داده‌های Lens Rentals، میزان استفاده از دوربین‌های کانن طی یک سال اخیر با افت مواجه شده و از ۴۴.۹۰درصد به ۴۱.۵۷درصد رسیده است. گفتنی است نیکون نیز همه‌ساله روندی صعودی طی می‌کند. ظاهرا میزان استفاده از دوربین‌های این شرکت در بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ از ۱۵.۰۶ به ۱۵.۲۸درصد رسیده است. لنز رنتالز می‌گوید احتمالا دلیل بروز این اتفاق به عرضه‌ی دوربین D850 در اواخر ۲۰۱۷ مربوط می‌شود؛ اتفاقی که باعث شد تا میزان فروش این دوربین برای سال ۲۰۱۸ محاسبه شود. دیگر شرکت‌ها نیز توانسته‌اند در یک سال اخیر با رشد مواجه شوند.

درادامه، فهرست دوربین‌هایی را مشاهده می‌کنید که کاربران لنز رنتالز بیشتر از سایر محصولات در سال ۲۰۱۸ اجاره کرده‌اند:

کانن 5d mark IV

محبوب‌ترین دوربین‌های سال ۲۰۱۸ از نگاه وبسایت لنز رنتالز
ردیفنام دوربین
۱Canon 5D Mark IV
۲Canon 5D Mark III
۳Sony Alpha a7S II
۴Sony Alpha a7 III
۵Panasonic GH5
۶Sony Alpha a7R III
۷Nikon D750
۸Canon 6D Mark II
۹Nikon D850
۱۰Canon 6D

درادامه، به فهرست محبوب‌ترین لنزها می‌رسیم که درمقایسه‌با سال گذشته، تغییر محسوسی در آن‌ها مشاهده نمی‌شود و همچنان کانن، سونی، سیگما و نیکون به‌ترتیب با سهم ۳۷.۱۷، ۱۴.۵۸،‌ ۱۲.۹۶ و ۹.۶۲درصد در رده‌های اول تا چهارم جای گرفته‌اند. پس از این چهار شرکت، ارقام با افت محسوسی مواجه می‌شود که در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

لنز‌های تیلت شیفت کانن / Canon Tilt Shift Lens

محبوب‌ترین برندهای لنز سال ۲۰۱۸ از نگاه وبسایت لنز رنتالز
نام برندسهم (به درصد)
کانن۳۷.۱۷٪
سونی۱۴.۵۸٪
سیگما۱۲.۹۶٪
نیکون۹.۶۲٪
تامرون۳.۸۵٪
فوجی۳.۷۴٪
زایس۳.۶۸٪
پاناسونیک۳.۴۲٪
برندهای دیگر*۱۰.۹۹٪

*برندهایی شامل Metabones ،Olympus ،Rokinon ،Voigtlander ،Leica ،Tokina ،Fujinon ،Pentax ،Veydra ،Lensbaby Venus Optics ،Hasselblad ،Angenieux ،Wooden Camera ،SLR Magic و Schneider

لنزهای نسل دومی ۲۴ تا ۷۰ میلی‌متری f/2.8 و ۷۰ تا ۲۰۰ میلی‌متری f/2.8 کانن دوباره به محبوب‌ترین لنزهای سال تبدیل شده‌اند. درضمن، لنز ۲۴ تا ۷۰ میلی‌متری f/2.8 سونی در رده‌ی سوم جدول جای گرفته‌اند. به‌علاوه، میزان کلی اجاره‌ی لنزهای سونی در یک سال اخیر با رشدی تقریبا ۶۰درصدی مواجه شده است؛ اتفاقی که بُروز آن را می‌توان به عرضه‌ی لنزهای جدید نسبت داد. لنز رنتالز مدعی است لنزهای FE 24-105mm f/4 OSS و FE 16-35mm f/۲.8 GM و FE 100-400mm f/۴.5-۵.6 GM OSS بیشترین سهم را در رشد ۶۰درصدی سونی داشته‌اند.

سهم پاناسونیک نیز طی سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ با رشد درخورتوجهی روبه‌رو شده است. این شرکت این اتفاق را مدیون سه لنز 12-35mm f/2.8 X Power OIS II و 35-100mm f/2.8 X Power OIS II و 8-18mm f/2.8-4 ASPH است. 

محبوبیت دو شرکت سیگما و تامرون در یک سال اخیر با سرعتی کم، اما ثابت افزایش یافته است. دلیل این اتفاق بی‌شک به عرضه‌ی لنزهای بهبودیافته‌ی جدید این دو شرکت برمی‌گردد. در جدول زیر، فهرست لنزهایی را مشاهده می‌کنید که بیشتر از دیگر لنزها در سال ۲۰۱۸ کاربران وبسایت لنز رنتالز اجاره کرده‌اند:

کانن 6D

محبوب‌ترین لنزهای سال ۲۰۱۸ از نگاه وبسایت لنز رنتالز
ردیفنام لنز
۱Canon 24-70mm f/2.8L II
۲Canon 70-200mm f/2.8L IS II
۳Sony FE 24-70mm f/2.8 GM
۴Canon 35mm f/1.4L II
۵Canon 50mm f/1.2L
۶Sony FE 70-200mm f/2.8 GM OSS
۷Canon 70-200mm f/2.8L
۸Canon 100mm f/2.8L IS Macro
۹Canon 16-35mm f/2.8L III
۱۰Canon 100-400mm f/4.5-5.6L IS II

با نگاهی کلی به جداول بالا متوجه می‌شویم تغییر چندانی در سلیقه‌ی کاربران درمقایسه‌با سال پیش ایجاد نشده و شباهت‌های زیادی بین این فهرست با فهرست سال گذشته وجود دارد. مجددا تأکید می‌کنیم داده‌های این مقاله تا پیش از عرضه‌ی عمومی دوربین‌های فول‌فریم بدون آینه‌ی کانن و نیکون ثبت شده‌اند. این یعنی آمار فروش این محصولات قرار است برای سال ۲۰۱۸ ثبت شوند. بی‌شک این اتفاق می‌تواند نوید تغییرات جالبی را در فهرست سال آینده بدهد.

دیدگاه‌های خود را درباره‌ی این جداول با زومیت و دیگر کاربران درمیان بگذارید.


منبع dpreview

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید