اپل فایل سیستم جدید APFS را معرفی کرد

اپل دقایقی پیش در جریان کنفرانس WWDC 2017 فایل‌سیستم جدید و اختصاصی خود با نام APFS را برای استفاده در macOS و دستگاه‌های مبتنی بر iOS معرفی کرد.

اپل در جریان کنفرانس توسعه دهندگان WWDC 2017 اعلام کرد که نسخه‌ی جدید سیستم عامل دسکتاپ این شرکت با نام MacOS High Sierra از فایل‌سیستم جدید و اختصاصی APFS (مخفف Apple File System) استفاده خواهد کرد.

فایل‌ سیستم روشی برای ذخیره‌سازی و سازماندهی فایل‌های کامپیوتر است و سیستم عامل‌های مختلف از فایل‌سیستم‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. برای مثال مایکروسافت در سیستم عامل ویندوز از فایل‌سیستم‌های NTFS و FAT 32، بیشتر توزیع‌های لینوکس از فایل سیستم ext3 و اپل تا پیش از این از فایل‌سیستم HFS در سیستم عامل خود استفاده می‌کرد.

فایل سیستم اپل apfs

به‌گفته‌ی اپل APFS از عملکرد و امنیت بیشتری نسبت به فایل‌سیستم قدیمی HFS برخوردار است. بر اساس دموی نمایش داده‌شده توسط اپل در جریان کنفرانس، کپی فایل‌ها در اپلیکیشن Apple File با استفاده از فایل سیستم جدید چندین برابر سریع‌تر انجام می‌شود. علاوه بر سرعت بالاتر، ماکزیمم تعداد فایل‌های ممکن برای ذخیره‌سازی روی هر پارتیشن به ۹ کوینتیلون عدد افزایش یافته است.

فایل‌سیستم جدید که برای اولین بار در جریان کنفرانس WWDC سال گذشته معرفی شده بود، قرار است در طیف وسیعی از محصولات اپل، از اپل تی‌‌وی و اپل واچ گرفته تا iOS و macOS استفاده شود. به‌گفته‌ی اپل این فایل‌سیستم برای استفاده در فضاهای ذخیره سازی جدید مانند SSD-ها بهینه شده است.

ازآنجایی که بسیاری از کاربران macOS از کامپیوتر خود برای انجام وظایفی که به شدت به عملکرد فضای ذخیره‌سازی وابسته هستند استفاده می‌کنند، فایل‌سیستم جدید را شاید بتوان مهم‌ترین ویژگی جدید ممعرفی‌شده برای نسخه‌ی جدید سیستم عامل دسکتاپ اپل نامید.


منبع engadget

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید