تماشا کنید: لحظه انهدام بالون جاسوسی منتسب‌به چین توسط جنگنده‌های آمریکا

شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۳:۵۷
مطالعه 3 دقیقه
پرواز جنگنده F-22 رپتور آمریکا در آسمان
چند روز پس رؤیت بالون منتسب‌به چین بر فراز مناطق حساس هسته‌ای ایالات متحده، جنگنده‌های آمریکایی سرانجام این بالون را منهم کردند.
تبلیغات

به‌‌روزرسانی ۲ (۱۶ بهمن ۱۴۰۱): خبرگزاری آسوشیتد پرس از سرنگونی بالون چینی توسط ارتش ایالات متحده خبر داد. این بالون در روزهای اخیر در حریم هوایی مناطق حساس آمریکا نظیر سیلوهای هسته‌ای به‌ پرواز درآمده بود.

منابع آگاه می‌گویند ایالات متحده عملیاتی ترتیب داده است تا بقایای بالون منهم‌شده را از اقیانوس اطلس جمع‌آوری کند. این بالون در ارتفاع حدودا ۱۸ کیلومتری سطح زمین پرواز می‌کرد و توسط جت جنگنده‌ی نیروی هوایی ایالات متحده نابود شد.

جو بایدن ساعاتی پیش در گفت‌و‌گو با خبرنگاران اعلام کرده بود که آمریکا قرار است «این مسئله را حل کند.»

به‌روزرسانی ۱ (۱۵ بهمن ۱۴۰۱): به گزارش ABC News، مقامات وزارت دفاع ایالات متحده تأیید کرده‌اند که دومین بالون چینی در حریم هوایی آمریکای جنوبی رؤیت شده است. تا پیش از بیانیه‌ی وزارت دفاع، گزارش‌هایی ضدونقیض از رؤیت شدن بالونی جدید در حریم هوایی کلمبیا و ونزوئلا خبر می‌دادند.

خبر اصلی (۱۴ بهمن ۱۴۰۱): مقامات وزارت دفاع ایالات متحده ادعا می‌کنند یک بالون متعلق‌به کشور چین در روزهای اخیر در حال تصویربرداری از بخش‌های شمالی آمریکا بوده است. گفته می‌شود این بالون در حریم هوایی چند ایالت در آمریکا، در ناحیه‌هایی با تأسیسات دفاعی حساس نظیر سیلوهای هسته‌ای، به پرواز درآمده است.

یک مقام ارشد وزارت دفاع ایالات متحده گفته است پنتاگون «تا حد بسیار زیادی» مطمئن است بالون رؤیت‌شده به چین تعلق دارد و به دنبال جمع‌آوری داده‌های مهم از مناطق حساس بوده است. منابع آگاه می‌گویند بالون نظارتی چین ابعادی به اندازه‌ی سه اتوبوس دارد.

ویدیوها و عکس‌های منتسب‌به بالون چینی در شبکه‌های اجتماعی بارها دیده شده‌اند. آمریکا می‌گوید این نخستین باری نیست که چنین بالونی در حریم هوایی این کشور رؤیت می‌شود. یک مقام ارشد که نخواسته نامش فاش شود، می‌گوید پنتاگون جزئیات بالون را در اختیار رئیس‌جمهور قرار داده و جو بایدن هماهنگی‌های لازم را با ارتش انجام داده است.

منابع محلی به نقل از مقامات پنتاگون (وزارت دفاع ایالات متحده) از بالون چینی به‌عنوان ابزاری نظارتی یاد کرده‌اند که همین حالا در ارتفاعات بالا مشغول پرواز است. سخنگوی پنتاگون گفته است نوراد (فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی) حرکات این بالون را از نزدیک پایش می‌کند: «این بالون هم‌اکنون در ارتفاعات بسیار بیشتر از ترافیک تجاری هوایی حرکت می‌کند و هیچ تهدید نظامی یا فیزیکی برای افرادی که روی زمین هستند ندارد.»

بالون چینی در حریم هوایی آمریکا
تصویر منتسب‌به بالون چینی

پنتاگون می‌گوید دولت اقدامات فوری انجام داده است تا از جمع‌آوری اطلاعات حساس توسط بالون چینی جلوگیری کند. وزارت دفاع آمریکا جزئیات این اقدامات را تشریح نکرده است. منابع آگاه می‌گویند آمریکا جت‌های جنگنده‌ی اف-۲۲ رپتور را از پایگاه نیروی هوایی نلیس به پرواز درآورده است تا حرکات بالون را مورد بررسی قرار دهند.

بر اساس گزارش آسوشیتد پرس، پنتاگون به نیروی هوایی ایالات متحده توصیه کرده است که از شلیک به بالون خودداری کند، چون سقوط بالون روی زمین ممکن است باعث آسیب به مردم یا تأسیسات شود.

آسوشیتد پرس می‌گوید ایالات متحده با مقامات رسمی چین ارتباط برقرار کرده است تا ناراحتی خود را از به‌ پرواز درآمدن بالون چینی ابراز کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات