۳۲ سال زندان در تایلند برای لایک کردن اشتباه تصاویر در فیسبوک

جمعه ۲۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۵
مطالعه 2 دقیقه
در بسیاری از کشورهای جهان، تمسخر مقام‌های دولتی و رواج دادن جوک درباره‌ آن‌ها امری طبیعی تلقی شده و ممکن است هیچ پیامد ناگواری نداشته باشد. اما در تایلند باید مواظب لایک زدن بود؛ چرا که یک لایک اشتباه ممکن است به قیمت ۳۲ سال زندان تمام شود.
تبلیغات

آمریکا جزء کشورهایی است که مردم آن به راحتی می‌توانند رئیس جمهور آتی کشور را به چالش کشیده و حتی با آن شوخی نیز داشته باشند؛ این کار برای آن‌ها هیچ جرم و پیامد ناگواری نخواهد داشت. اما در مقابل، کشورهایی همانند تایلند وجود دارد که عکس این قضیه ثابت شده و در آنجا مردم برای مسخره کردن خانواده سلطنتی محکوم به ۱۵ سال زندان می‌شوند.

بر اساس گزارش گاردین، در ماه آگوست سال جاری میلادی، مردی ۴۸ ساله به دلیل فعالیت خود در فیسبوک که باعث توهین به نظام سلطنتی شده بود، به ۳۰ سال زندان محکوم شد. ماجرا به اینجا ختم نشده و یک کارگر تایلندی با نام تاناکورن سیریبون در خانه‌ی خود در بانکوک که به پادشاه ۸۸ ساله‌ی تایلندی توهین کرده بود، دستگیر شد. وی در دوم دسامبر، یک تصویر ویرایش شده‌ای از پادشاه را لایک کرده و این تصویر را با ۶۰۸ دوست فیسبوکی‌اش به اشتراک گذاشت که این تنها جرم وی برای دستگیری و مجازات بود.

علاوه بر این موارد، افراد دیگری در تایلند نیز به دلیل مرتکب به جرم مشابهی دستگیر شده‌اند؛ سیرپایبون یک مرد ۲۷ ساله‌ی تایلندی است که به جرم به اشتراک گذاشتن یک اینفوگرافی که در آن به اختلاس در روند ساخته شدن یک پارک اشاره شده بود، دستگیر شد.

بر اساس گزارش‌های خبرگزاری AFP، در چند سال اخیر تعداد اتهامات مشابه افزایش یافته و ۵۶ مورد از این دسته افراد که در فیسبوک لایک اشتباهی یا توهین به مقامات دولتی داشته‌اند، دستگیر شده‌اند. 

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد