گاه شمار زندگی یک درخت تنها

دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۰:۲۲
مطالعه 7 دقیقه
هر روز سر راه مدرسه، دانشگاه یا محل کار خود، از کنار مناظری همیشگی عبور می‌کنیم. مناظری که رفته رفته جذابیت خود را از دست داده و بخشی از چشم‌اندازهای روزمره‌ی زندگی ما می‌شوند. آن قدر تکراری که دیگر حتی توجه‌مان را نیز به خود جلب نمی‌کنند. اما این عکاس خوش قریحه، انعکاس گذر ایام را پیرامون درختی تنها، به تصویر کشیده است.
تبلیغات

پَتریک سودبرگ (Patrik Svedberg)، با عکس‌های تماشایی خود، دفتر خاطرات رنگارنگی راخلق کرده که گاه شمار زندگی این درخت جدا افتاده و تنها را  به روشنی و زیبایی در برگ برگ خود جای داده است.

اول نوامبر 2013

او می‌گوید که هر روز در مسیر محل کار خود از کنار این درخت تنها و زیبا که در ساحل دریاچه‌ی "Vattern" در کشور سوئد قرار گرفته است، عبور کرده و از منظره‌ی زیبای آن لذت می‌برد. او فضای اطراف این درخت را بسیار دوست دارد، به همین دلیل در هر فرصتی عکسی از این زیبای تنها تهیه کرده و در صفحه‌ی اینستاگرام خود به چاپ می‌رساند. البته او در ادامه می‌افزاید که همه چیز تنها در زیبایی و وقار این درخت خلاصه نشده است؛ در واقع عامل اصلی شیفتگی او، پیدا کردن راهی متفاوت برای عکاسی و نیز درک بهتری از اثراتی است که گذر روزها، ماه‌ها و سال‌ها بر اشیا، مناظر و چشم اندازهای اطراف ما دارند. جزئیاتی که گاه رشد یافته و به شکلی عیان‌تر خود را به رخ می‌کشند.

اول ماه می 2014

هشت می

این درخت در نوع خود یک پیشگام و عنصر مهم و دیدنی است، اما هر تصویر داستانی خاص در دل خود پنهان کرده است؛ داستانی که همه‌ی اجزای آن در بازگو کردنش، نقشی هر چند کوچک را ایفا می‌کنند. اما پاتریک می‌گوید یک تصویر صرفاً زیبا، او را خسته و کسل می‌کند. او دنیایی متفاوت می‌خواهد؛ جایی که گاه رنگ‌ها محو شده و فضا اندکی سنگین می‌شود. جایی که گاه شادی می‌آفریند و گاه اندوه و غم را به خاطرمان می‌آورد.

22 ژوئن

 28  آگوست

16  سپتامبر، شبیه که بروکلی، جعفری شد...(اشاره به شکل درخت)

او در ادامه می‌گوید که  مردم حین عکاسی اغلب از کنار او می‌گذرند و کنجکاوند که بدانند او چه می‌کند. شاید بیشتر آنها تصور می‌کنند که او در حال ثبت تصاویری دیدنی از چشم‌انداز فرح‌بخش دریاچه است. اما او این عکس‌ها را شیوه‌ای خاص برای واداشتن مخاطب به مشاهده‌ی مناظر اطراف از دریچه چشمان خود می‌داند. هر تصویر بسته به شرایط محیطی که او در آن زمان مشغول عکاسی بوده، حال و هوایی متفاوت دارد. گاه درخت می‌خرامد و به جلوه گری مشغول است و گاه نیز در فضایی دلگیر و غم زده، در سکوت و تنهایی خود غنوده است. گاهی گل‌ها آذینش بسته‌اند و گاه ستارگان آسمان به رویش نور می‌پاشند. اما پاتریک باز هم تأکید دارد که این مجموعه تصاویر تنها در مورد این درخت نبوده و هر عکس تمام و کمال داستان مورد نظر او را به تصویر می‌کشد.

9  اکتبر 2014

 20   اکتبر، یک فیلم سینمایی ترسناک

13 دسامبر ، شبی که بروکلی با دب اکبر ملاقات کرد

28 دسامبر و مرغان دریایی زمستانی

4 ژانویه 2015

19 ژانویه 2015

 4 فوریه و بارش برفی زمستانی

10 فوریه

17 مارس

6 ژوئن، یک منظره‌ی رنگارنگ به مناسبت روز ملّی

امیدوارم دفترچه‌ی خاطرات رنگارنگ این درخت و دنیای اطرافش نیز مورد توجه شما قرار گرفته باشد. شما تا چه حد به مناظر پیرامون خود توجه می‌کنید؟ آِیا متوجه تغییر مناظر اطراف خود می‌شوید؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات