رویاها تحقق می‌یابند؛ ساخت دستگاه نامرئی‌کننده اجسام

یک‌شنبه ۶ مهر ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۹
مطالعه 2 دقیقه
محققان دانشگاه Rochester موفق شده‌اند تا راه ارزانی را برای نامرئی کردن اجسام بزرگ پیدا کنند. این فناوری بیش از هر چیز دیگری ما را به یاد ردای نامرئی کننده‌ی داستان‌های هری پاتر نوشته‌ی جِی کِی رولینگ می‌اندازد.
تبلیغات

نامرئی‌سازی پدیده‌ای است که در آن یک جسم از دید سایرین پنهان می‌شود در حالی که اجسام پشت و اطراف آن کاملا دیده می‌شوند. در طول تاریخ نامرئی شدن رویای بسیاری از افراد بوده و داستان‌ها و فیلم‌های مختلفی با محوریت نامرئی بودن نوشته و ساخته شده‌اند. به نظر می‌رسد کم‌کم مرزهای این حوزه از علم نیز در حال توسعه باشد.

جان هاول از محققین این روش در این زمینه به طور مختصرمی‌گوید:

بسیاری از محققان  سال‌های زیادی در مورد روش‌های مختلف نامرئی‌سازی اپتیکال تحقیق کرده‌اند.

البته این محصول ساخت محققان دانشگاه Rochester هنوز مانند ردای معروف داستان هری پاتر به صورت یک لباس پوشیدنی که آن را روی سر خود بکشیم و نامرئی شویم، نیست بلکه  به صورت دستگاهی است که یک اپتومتریست حرفه‌ای با آن کار می‌کند. وقتی یک شی در پشت لایه‌هایی از لنزهای این دستگاه قرار می‌گیرد، ناپدید می‌شود.

s3.reutersmedia.net

به گفته‌ی محققان این طرح، روش‌های قبلی پنهان‌سازی بسیار پیچیده و پرهزینه بودند و قابلیت این که از هر زاویه‌ای که به اجسام نگاه می‌کنیم، آن‌ها را به صورت سه بُعدی پنهان کنند، نداشتند.

جوزف چوی از دانشجویان این دانشگاه که در توسعه‌ی این روش همکاری داشته می‌گوید:

تا جایی که ما می‌دانیم این اولین وسیله‌ی نامرئی‌سازی است که قابلیت پنهان‌سازی اشیا را به صورت سه بُعدی و از تمام زوایا دارد.

این محققان طی آزمایشات خود موفق شدند تا یک دست، صورت و البته یک خط کش را نامرئی کنند طوری که اشیای پشت دست، صورت و خط‌کش کاملا دیده شوند.

2014-09-11-howell-cloaking-164-crop-630x420

جوزف چوی ادامه می‌هد:

به نظر من از این فناوری در زمینه‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد. مثلا  تریلر پشت یک کامیون را می‌توان برای راننده نامریی کرد تا او بتواند به صورت مستقیم پشت سر خود را ببیند. عمل‌های جراحی، عملیات‌های نظامی، طراحی داخلی و غیره سایر حوزه‌های کاربردی این فناوری هستند.

نکته جالب توجه در مورد دستگاه ساخته شده این است که تنها کمی بیش از 1000 دلار برای خرید مواد مورد نیاز ساخت آن هزینه شده و ساخت آن نیازمند هزینه‌های بالا نبوده است. اگر از علاقه‌مندان به این حوزه هستید اینجا می‌توانید دستورالعمل ساخت این وسیله در خانه و با هزینه کمتر و در حدود 100 دلار را که توسط این تیم تحقیقاتی برای علاقه‌مندان منتشر شده را مطالعه کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات