امروز شاهد پدیده نادر نجومی خواهیم بود: طولانی ترین گذر عطارد از مقابل خورشید

امروز شاهد پدیده نادر نجومی خواهیم بود: طولانی ترین گذر عطارد از مقابل خورشید

سیاره تیر یا عطارد طی هر ۱۰۰ سال تنها ۱۳ بار از مقابل خورشید عبور می‌کند و حال ظهر امروز از حدود ساعت ۱۵:۴۰ دقیقه به وقت تهران شاهد این پدیده‌ی نادر نجومی در ایران نیز خواهیم بود. برای اطلاع از جزئیات با زومیت همراه شوید.

رئیس انجمن نجوم آماتوری ایران اعلام کرد که طولانی‌ترین گذر سیاره تیر (عطارد) از مقابل خورشید در قرن ۲۱ روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ رخ می‌دهد که هفت ساعت و نیم طول خواهد کشید. مهندس مسعود عتیقی گفت:

سیاره‌های تیر و ناهید که نسبت به زمین فاصله کمتری با خورشید دارند، در برخی زمان‌ها از جلوی دایره خورشید عبور می‌کنند.

مقاله‌های مرتبط:

وی با اشاره به اینکه سیاره تیر، هر قرن ۱۳ بار از مقابل خورشید عبور می‌کند، گفت:

در سال ۱۳۸۲ که گذر قبلی این جرم از مقابل خورشید روی داد اولین پخش زنده رویدادهای نجومی در همکاری با شبکه بین‌المللی خبر سیمای جمهوری اسلامی ایران از سوی این مرکز به اجرا درآمد و امسال همزمان با هفته جهانی ستاره‌شناسی به استقبال رویداد دیگری از این گذر با همایش و برنامه‌های رصدی می‌رویم.

عتیقی خاطرنشان کرد:

در روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ درصورتی‌که وضعیت جوی اجازه دهد پدیده گذر تیر را آمریکا، کانادا، اروپا، آفریقا و بیشتر قاره آسیا و همچنین جزایر اقیانوس‌های اطلس، آرام، هند و شمالگان شاهد خواهند بود.

رئیس انجمن نجوم آماتوری ایران گفت:

این گذر طولانی‌ترین عبور تیر در ابتدای قرن ۲۱ خواهد بود و هفت و نیم ساعت طول می‌کشد. طولانی‌ترین گذر قرن بیستم در سال ۱۹۷۰ رخ داد و طولانی‌ترین گذر بعدی سال ۲۰۹۵ رخ خواهد داد.

عتیقی با اشاره به اینکه زمان آغاز و پایان گذر برای نقاط مختلف جهان فقط چند دقیقه با یکدیگر اختلاف دارند، گفت:

آغاز گذر در تهران ساعت ۱۵:۴۰ دقیقه و ۲۵ ثانیه خواهد بود و ساعت ۱۹:۲۷ دقیقه و ۲۵ ثانیه به‌وقت ایران درحالی‌که سیاره تیر به مرکز دایره خورشید نزدیک شده است، این گذر به میانه خواهد رسید و دقیقاً ساعت ۱۹:۵۷ دقیقه در تهران خورشید غروب خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد که زمان‌سنجی، تصویربرداری، تهیه گزارش از این واقعه بسیار اهمیت داشته و به برترین‌های این مهم جوایزی اعطا خواهد شد. رئیس انجمن نجوم آماتوری ایران گفت:

گذر بعدی تیر از مقابل خورشید سه سال دیگر و در سال ۲۰۱۹ رخ خواهد داد که متأسفانه مراحل آن کامل در ایران قابل رصد نیست.

عتیقی همچنین توصیه کرد:

از آنجاکه عبور سیاره تیر از مقابل خورشید رخ خواهد داد رصد این پدیده باید با فیلترهای مخصوص رصد خورشید انجام و برای این رصد از تلسکوپ استفاده شود زیرا قطر سیاره نزدیک به پنج هزار کیلومتر است و ده‌ها میلیون کیلومتر با زمین در هنگام عبور فاصله دارد.

وی یادآوری کرد که انجمن نجوم آماتوری ایران در روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت همزمان با آغاز هفته جهانی ستاره‌شناسی از ساعت ۱۵ کارگاه رصدی و تصویربرداری از گذر تیر از مقابل خورشید را در دو پایگاه مرکز غرب تهران در خانه ستاره‌شناسی شهرداری منطقه ۹ و دیگری در شرق پایتخت در عمارت مسعودیه برگزار می‌کند.

اولین تصویر از گذر عطارد از مقابل خورشید - امروز

گذر عطارد

برای مشاهده پوشش زنده تصویری این گذر به لینک پخش زنده مراجعه کنید.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده