وبگرد: سودکو را در مرورگر خود بازی کنید

وبگرد: سودکو را در مرورگر خود بازی کنید

سودوکو، بازی معروف فکری است و امروز نسخه تحت وب آن را معرفی می‌کنیم تا بتوانید در اوقات فراغت و استراحت خود از این بازی جذاب لذت ببرید. با زومیت و وبگرد امروز همراه باشید.

سودوکو، مخفف عبارت ژاپنی 数字は独身に限る است که خوانده می‌شود سوجی وا دوکوشین نی کاگیرو به معنی «ارقام باید تنها باشند» است.

هر چند این بازی برای اولین بار در یک مجله پازل آمریکایی در سال ۱۹۷۹ انتشار یافت، ولی انتشار آن به طور مستمر و پی‌گیر برای نخستین مرتبه به سال ۱۹۸۶ ژاپن بازمی‌گردد. از سال ۲۰۰۵ این سرگرمی به محبوبیت جهانی دست یافت و نخستین مسابقه ملی آن در سال ۲۰۰۸ در فیلادلفیا، آمریکا برگزار شد. در ایران برای اولین بار روزنامه همشهری در سال ۱۳۸۵ اقدام به چاپ سودوکو به صورت روزانه کرد.

sudoko

نوع متداول سودوکو یک جدول ۹ در ۹ است که کل جدول هم به ۹ جدول کوچک‌تر ۳ در ۳ تقسیم شده‌ است. در این جدول چند عدد به طور پیش فرض قرار داده شده که باید باقی اعداد را با رعایت سه قانون زیر یافت:

  1. قانون اول: در هر سطر جدول اعداد ۱ تا ۹ بدون تکرار قرار گیرد.
  2. قانون دوم: در هر ستون جدول اعداد ۱ تا ۹ بدون تکرار قرار گیرد.
  3. قانون سوم: در هر ناحیه ۳ در ۳ جدول اعداد ۱ تا ۹ بدون تکرار قرار گیرد.

با وب‌سایت websudoku به راحتی می‌توانید به انجام این بازی بپردازید. در این وب‌سایت البته امکان انتخاب پازل‌های مختلف نیز قرار داده شده است. این وب‌سایت همچنین اپلیکیشنی برای دستگاه‌های اندرویدی و iOS نیز ارائه می‌کند که در صفحه اول وب‌سایت می‌توانید این دو اپلیکیشن را هم از اپ‌استور یا گوگل پلی دانلود کنید.

برای استفاده از این وبسایت به http://www.websudoku.com/ مراجعه کنید.
وب‌سایت‌های مورد علاقه خود را برای معرفی در بخش وبگرد به آدرس webgard@zoomit.ir ارسال کنید.
منبع زومیت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده