متا جادوی ویژن پرو را بهتر از اپل در هدست‌هایش اجرا می‌کند

شنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
هدست واقعیت ترکیبی متا Flamera
هدست مرموز متا موسوم‌ به Flamera بزرگ‌ترین مشکل فناوری واقعیت ترکیبی را با راهکاری پیشرفته رفع می‌کند.
تبلیغات

همه‌ی هدست‌های واقعیت مجازی و واقعیت ترکیبی ازجمله ویژن پرو اپل و متا کوئست پرو می‌توانند با استفاده از دوربین‌های خود، نمای محیط اطراف را به‌طور زنده به کاربر نمایش دهند و محتوای مختلف را روی محیط واقعی به‌تصویر بکشند. قیمت هدست واقعیت مجازی کوئست ۲ حدود ۳۰۰ دلار است و حتی این محصول نیز از قابلیت نمایش محیط اطراف بهره می‌برد.

قابلیت Passthrough به برنامه‌های واقعیت افزوده مثل طراحی خانه و مُد و یادگیری تعاملی اجازه می‌دهد تا محتوای مختلف را با محیط واقعی اطراف کاربر ترکیب کنند؛ البته ارائه‌ی این ویژگی به الگوریتم‌های پیشرفته و توان پردازشی مناسب نیاز دارد.

دستیابی به تجربه‌ی بصری بی‌نقص در هدست‌های واقعیت ترکیبی شبیه آنچه در دنیای واقعی می‌بینید، کار ساده‌ای نیست و وقتی فاصله‌ی بین محل دوربین هدست و محل قرارگیری چشمان خود را در نظر بگیرید، رسیدن به هدف مذکور دشوارتر هم می‌شود. اکنون به‌نظر می‌رسد تیم DSR متا در حال تحقیق روی فناوری پیشرفته‌ای است که دقیقاً با هدف رفع مشکل هدست‌های واقیت ترکیبی طراحی شده است.

Flamera نام هدست واقعیت ترکیبی جدید متا است که از فناوری Light Field Passthrough به‌عنوان ابزاری برای شبیه‌سازی دقیق محیط اطراف شما استفاده می‌کند. این فناوری با جمع‌آوری اطلاعات شبکه‌ای از لنزها و حسگرهای دوربین، بدون توجه‌ به اینکه چشمانتان را چگونه حرکت می‌دهید، بهینه‌ترین تصویربرداری را انجام می‌دهد تا محیط اطراف را به‌طور طبیعی مشاهده کنید.

ماژول دیافراگم متا در هدست Flamera را می‌توان شبیه چشم مرکب حشرات در نظر گرفت که در هر جهتی حفره‌هایی برای سنجش محیط اطراف دارد. براساس اعلام متا، این هدست داده‌های خام حسگرهای تعبیه‌شده در همه‌ی حفره‌ها را دریافت می‌کند و ازطریق بازسازی مبتنی‌بر عمق میدان دید، آن‌ها را کنار یکدیگر قرار می‌دهد.

گریس کو، محقق تیم DSR متا می‌گوید:

داگلاس لانمن مدیر DSR می‌گوید:

نمونه‌ی اولیه‌ی Flamera ماه گذشته در رویداد Siggraph 2023 به‌نمایش درآمد. این کنفرانس سالانه برای نمایش دستاوردهای گرافیک کامپیوتری و تکنیک‌های تعاملی برگزار می‌شود. آنشل ساگ، یکی از شرکت‌کنندگان و تحلیلگر ارشد Moors Insights & Strategy به IEEE Spectrum گفت:

درمجموع، می‌توان گفت که Flamera می‌تواند آغازگر مسیر بسیار مهمی در دنیای هدست‌های واقعیت ترکیبی باشد و شاید نسخه‌های جدیدتر آن طی ماه‌های آینده معرفی شوند. علاوه‌براین، احتمال دارد ویژگی‌های این هدست اوایل سال آینده و هم‌زمان با عرضه‌ی ویژن پرو اپل به اوج خود برسد و فناوری تیم DSR متا به ویژگی بسیار مهمی برای این شرکت تبدیل شود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات