تماشا کنید: آیا می‌توان فرآیند ساخت طلا را شبیه سازی کرد؟

تماشا کنید: آیا می‌توان فرآیند ساخت طلا را شبیه سازی کرد؟

طلا فلزی است که سودای به دست آوردن آن به عنوان یک ماده ارزشمند منجر به ایجاد تحولات شگرفی در گوشه گوشه‌ی دنیا شده، بطوریکه حتی جویندگان آن تن به مهاجرت داده و ترک وطن کرده‌اند، حال آنکه چشمه‌ی تشکیل این فلز گران‌بها نه در زیر زمین، بلکه در آسمان لایتناهی شکل می‌گیرد. با زومیت همراه باشید.

طلا از جمله‌ی ارزشمندترین فلزاتی است که روی کره‌ی زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فلز گران بها زمانی به عنوان ماده‌ی اصلی برای ضرب سکه مورد استفاده قرار گرفت و بعدها به عنوان پشتوانه‌ی پول کاغذی توسط بانک‌ها استفاده شد. این روزها قیمت طلا یکی از تعیین کننده‌ترین فاکتورها در اقتصاد جهانی است. جالب است بدانید که کل طلای استخراج شده توسط بشر از ابتدای آشنا شدن با این فلز گران‌بها را می‌توان در سه استخر المپیک جا داد. همین موضوع نشان از کمیاب بودن و گرانی آن دارد. بسیاری بر این تصورند که طلا در اثر فعل و انفعالات رخ داده درون زمین ایجاد می‌شود، اما این چنین نیست و ایجاد طلا در اثر واقعه‌ای به نام SuperNova رخ می‌دهد که منشا آن کهکشانی است. در واقع انفجار ستارگان متراکم منجر به ایجاد طلا در سیارات یک کهکشان می‌شود. با توجه به اینکه می‌توان چنین واکنش‌هایی را در شتاب دهنده‌های اتمی شبیه‌سازی کرد، پس امکان ساختن طلا بصورت مصنوعی نیز وجود دارد، اما این فرآیند با توجه به امکانات موجود نیاز به زمان بسیار درازی دارد که عملا استفاده از این روش را غیر ممکن می‌کند.

یقینا ذخایر موجود برای استخراج طلا روزی به پایان خواهد رسید و بشر برای یافتن این فلز گران‌بها راه‌های دیگری را امتحان خواهد کرد. وجود طلا در زیر بستر اقیانوس‌ها یکی از این روش‌ها است که البته هزینه‌ی سنگین استخراج این ماده زیر دریا چنان سنگین است که آن را حداقل امروزه غیرممکن می‌کند. راهکار دیگر، بهره‌گیری از منابع موجود در سایر سیارات نظیر مریخ است. یکی از دلایل شتاب برای دست یافتن به فناوری‌های کلونی سازی و استقرار در مریخ و سایر سیارات را باید دستیابی به منابع معدنی خواند که کمپانی‌ها را مجاب به انجام سرمایه‌گذاری چندین میلیارد دلاری کرده است.

در ادامه می‌توانید با مشاهده‌ی ویدیوی زیر که با زبان ساده‌ای به تشریح نحوه‌ی ایجاد طلا پرداخته، از فرآیند تشکیل طلا در روی کره‌ی خاکی آگاه شوید:

لینک دانلود

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید