تماشا کنید: نوزاد رباتیک دلایل خنده‌ی نوزادان را برملا می‌کند

پنج‌شنبه ۲ مهر ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۴
مطالعه 2 دقیقه
محققان دانشگاه سن دیگو در کالیفرنیای آمریکا روبات نوزادی را به منظور بررسی فرضیه‌های مطرح شده در خصوص خنده‌ی نوزادان و مادرانشان توسعه داده‌اند. اطلاعات ارائه شده توسط این دانشمندان حکایت از این دارد که نوزادان بیش‌ از آنچه که تصور می‌شد، مهارت و آگاهی دارند.
تبلیغات

محققان در دانشگاه سن دیگو کالیفرنیا برای آزمایش فرضیه‌های مطرح شده در خصوص علل خنده‌ی نوزدان، روباتی را طراحی کرده‌اند. در مرحله‌ی اول محققان تعاملات بین ۱۳ مادر و نوزاد را از چهار جنبه‌ی مختلف مورد بررسی قرار داده‌اند. این چهار جنبه شامل زمان‌ خندیدن نوزاد، خندین مادر و نوزاد، خنده‌ی مادر و زمانی است که هیچ یک از مادر و نوزاد لبخندی را بر لب ندارند. براساس مطالعات اولیه‌ی انجام شده که در آن دانشمندان اعتقاد داشتند طرفین سعی در تاثیرگذاری روی یکدیگر دارند، این نتیجه حاصل شد که مادران معمولا در تلاشند تا زمان خندیدن خود و کودکشان را افزایش دهند. در مقابل نوزادان زمانی لبخند می‌زنند که درصدد نشاندن لبخند روی لب مادرشان باشند. این بدین معنی است که مادران سعی دارند تا خود و نوزاد را تشویق به خنده کنند، در حالی که نوزادان علاقه دارند تا شاهد خنده‌ی مادر باشند.

دانشمندان با گردآوری اطلاعات کسب شده از یافته‌های خود، روباتی را با عنوان دیگو-سن توسعه داده‌اند که لبخند زدن آن براساس الگویی شبیه به نوزادان طبیعی است. براساس آزمایش‌هایی که محققان روی این نوزاد مصنوعی انجام داده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که نوزادان در پی آنند تا با لبخند زدن، والدین خود و مخصوصا مادران خود را فریب دهند. در واقع نوزادان با لبخند زدن تنها در پی تحریک حس شادی در مادران و به خنده واداشتن آن‌ها هستند.

لینک دانلود

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات