دوربین جدید MIT مانع نورگیری بیش از حد دوربین عکاسی می‌شود

دوربین جدید MIT مانع نورگیری بیش از حد دوربین عکاسی می‌شود

محققان در دانشگاه اِم آی تی دوربینی توسعه داده‌اند که فارغ از شرایط نوری محیط هیچگاه تصاویری با نوردهی بالا (اُور اکسپوژر) ثبت نخواهد کرد. این دوربین که Modulo Camera نام دارد تصویر را با دامنه‌ی دینامیک بالا (HDR) در تمام شرایط نوری ثبت می‌کند.

محققان انستیتو فناوری ماساچوست (MIT) دوربینی طراحی کرده‌اند که قادر است در تمام شرایط نوری، تصویری با نور مناسب ثبت کند. Module Camera، برخلاف دوربین‌های معمولی با قابلیت HDR که چند تصویر را با چندین اکسپوژر ثبت می‌کنند، تنها به یک اکسپوژر برای ثبت تصویر نیازمند است.

comparison

برای درک بهتر عملکرد این دوربین بهتر است کارکرد ماژول کمرا را با دوربین‌های معمولی با ذکر مثالی گویا تشریح کنیم. در دوربین‌های معمولی جمع‌آوری فوتون‌ها شبیه به جمع آوری قطرات باران با استفاده از سطلی است که با پر شدن آن دیگر جایی برای قطرات جدید نیست. تصویر ثبت شده در این حالت نور را در شدیدترین حالت خود ثبت خواهد کرد، چراکه فوتون‌ها بصورت حداکثری توسط سنسور جذب شده‌اند.

diagramcomparison

در Module Camera، هر سطل به محض پر شدن، خالی می‌شود و قطرات یا به عبارت بهتر فوتون‌ها مجددا درون مخزن مورد نظر جمع می‌شوند. پس از پایان یافتن اکسپوژر (در معرض نور قرار گرفتن سنسور) هر سطل به اندازه‌ای از فوتون‌ها را در اختیار خواهد داشت. در این مرحله فناوری MIT وارد گود شده و با محاسبه‌ی تعداد دفعات پر و خالی شدن هر مخزن و میزان اطلاعات موجود، روشنایی هر پیکسل را تعیین می‌کند.

هانگ ژائو، یکی از محققانی که در این طرح مشارکت کرده در این خصوص می‌گوید:

با استفاده از این دوربین دیگر افراد عادی یا عکاسان حرفه‌ای نیازی به تنظیم دیافراگم و میزان باز ماندن شاتر ندارند. الگوریتم جدید اِم آی تی این امکان را در اختیار تمام کاربران قرار می‌دهد تا تنها با فشار دادن کلید شاتر بهترین تصویر ممکن را ثبت کنند.

در ادامه می‌توانید نمونه‌هایی از تصاویر ثبت شده با استفاده از الگوریتم ام آی تی را مشاهده کنید.

before1a

before1b

before2a

before2b

نظر شما در این خصوص چیست؟

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده