تماشا کنید: اجرای بازی Quake روی اسیلوسکوپ

تماشا کنید: اجرای بازی Quake روی اسیلوسکوپ

 شاید عنوان مطلب کمی غیرقابل باور باشد، اما کاملا واقعی‌ است. یک مهندس و برنامه‌نویس توانسته بازی کلاسیک و قدیمی Quake را روی یک دستگاه اسیلوسکوپ (نوسان سنج) اجرا کند. درست مانند سال ۱۹۵۸ میلادی، زمانی که یکی از اولین بازی‌های ویدئویی تاریخ روی یک نوسان سنج اجرا شد.

پکا وانانین، برنامه‌نویس مشتاق توانسته‌ است بازی Quake را روی یک نوسان‌سنج اجرا کند. Quake به عنوان یکی از پیشتازان سبک اول شخص محسوب می‌شود که به صورت کاملا سه بعدی اجرا می‌شد. اولین عرضه Quake به دوم تیر ۱۳۷۵ (۲۲ ژوئن ۱۹۹۶) برمی‌گردد که برای مایکروسافت داس و بعدها برای مک‌، سگا ساترن، نینتندو ۶۴، لینوکس و استیم هم منتشر شد.

این پردازش که در صنعت بازی‌های ویدئویی Demake نامیده می‌شود ( Demake در بازی‌سازی روبه‌روی کلمه Remake یا بازسازی قرار می‌گیرد و اقتباس از یک بازی قدیمی تعریف می‌شود که یا در سبکی هنری و خاص تجدید شود یا در قالب یک دستگاه قدیمی‌تر از بازی اجرا شود) اکنون بین بازی‌سازان و علاقه‌مندان مرسوم شده‌ است، اما کاری که پکا وانانین انجام داده‌ را می توان یکی از جالب‌ترین demake‌های تاریخ بازی‌های ویدئویی دانست. سال ۱۹۵۸ میلادی یعنی حدود ۵۷ سال پیش فیزیکدانی به نام ویلیام هیگینبوتام  یکی از اولین بازی‌های ویدئویی تاریخ را که یک شبیه‌ساز تنیس بود، روی کامپیوتر ۳۰ آنالوگ دانر  اجرا کرد که تصویر بازی از طریق یک نوسان سنج نمایش داده می‌شد.

بازی ساخته هیگینبوتام از نقاط و در یک محیط دو بعدی تشکیل می‌شد، این در حالی است که اجرای Quake روی نوسان سنج، کاملا در یک فضای سه بعدی است که بر اساس محیط بازی ساخته شده‌ است. شاید این آخرین باری نباشد که Quake را در یک نوسان سنج می‌بینیم زیرا این مدل از نوسان سنج که هیتاچی- 422 نام دارد برای فروش با قیمت ۱۴۹.۹۹ دلار در سایت ebay قرار گرفته است. البته اگر می‌خواهید کمتر هزینه کنید می‌توانید Quake را از فروشگاه استیم خریداری کنید و به انجام آن روی لپ‌تاپ یا کامپیوتر شخصی‌تان بپردازید!

دانلود ویدئو رزولوشن 480p

اگر به رویدادهای مرتبط با بازی علاقمند هستید به زومجی سر بزنید.

لوگوی زومجی

زومجی مرجع اخبار روز، نقد و بررسی بازی و فیلم و سریال و مکانی برای تبادل نظر گیمرها و دوستداران سینما است.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده