تماشا کنید: حفظ تعادل روبات انسان‌نمای اطلس در حال انجام حرکات روی یک پا

تماشا کنید: حفظ تعادل روبات انسان‌نمای اطلس در حال انجام حرکات روی یک پا

سال گذشته گوگل، کمپانی بوستون داینامیکس را خرید. امسال این کمپانی روبات انسان‌نمای ۱.۹ متری ساخته و ویدئویی منتشر کرده که این روبات قادر است تعادل خود را روی یک پا در حال انجام حرکاتی برگرفته از فیلم سینمایی The Karate Kid‌ حفظ کند.

روبات انسان نمای بوستون داینامیکس، اطلس نام دارد. هدف از طراحی و ساخت روبات اطلس جایگزین کردن آن به جای انسال در انجام کارهای خطرناک بوده است. پیش‌تر نیز ویدئوهایی از این روبات منتشر شده که بسیار حیرت‌انگیز است. حفظ تعادل روبات انسان‌ نما روی دو پا، یکی از مشکل‌ترین پروسه‌ها در مراحل طراحی و ساخت روبات‌ها است، حال آنکه متخصصان بوستون داینامیکس با عبور از این مرحله، قادرند تا تعادل روبات را روی یک پا نیز حفظ کنند. اطلس قادر است در مسیرهای غیرمسطح و ناهموار حرکت کرده و حتی ابزار‌هایی چون شیلنگ آب آتش‌نشانی را حمل کند. این روبات توانایی سوار شدن و رانندگی خودرو و بالارفتن از موانع را نیز دارد.

Atlas

مقاله مرتبط:

  • چرا گوگل به فعالیت در زمینه‌ی روباتیک علاقمند شده است؟

اطلس دارای دو دوربین و یک فاصله‌ یاب لیزری روی سر است و برای بهبود زاویه‌ی دید، می‌تواند سر خود را به طرفین بچرخاند. این روبات انسان نمای عجیب، دارای ۲۸ مفصل در ساختار خود است.

برای به‌حرکت درآوردن این روبات به یک ژنراتور نیاز است که با قرار گرفتن در نزدیکی روبات و با استفاده از کابل امکان‌پذیر می‌شود. البته بوستون داینامیکس اعلام کرده که این موتور را حذف می‌کند، بنابراین محدودیت حرکتی ناشی از این اتصال در آینده وجود نخواهد داشت.

اطلس ۱.۹ متر قد و ۱۴۵ کیلوگرم وزن دارد. بوستون داینامیکس علاوه بر اطلس، دو روبات دیگر با نام‌های چیتا و گربه‌ی وحشی دارد.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده