استاندارد جدید فرمت JPEG‌ معرفی شد؛ به‌‌خطر افتادن RAW، فرمتی که نوکیا در تلفن‌های‌هوشمند خود به‌کار می‌گیرد

استاندارد جدید فرمت JPEG‌ معرفی شد؛ به‌‌خطر افتادن RAW، فرمتی که نوکیا در تلفن‌های‌هوشمند خود به‌کار می‌گیرد

پیش از این در زومیت خواندید که نوکیا در محصولات جدید خود قابلیت ذخیره‌ی تصاویر با فرمت RAW را ممکن کرده است. گوگل نیز در پی پشتیبانی از این فرمت در سیستم‌عامل اندروید است. شاید بتوان همه ی این تلاش‌ها را به‌دلیل ضعف فرمت JPEG در ذخیره‌ی جزئیات عنوان کرد. اما نسخه‌ی جدید این فرمت، تاحدودی با بهبود ضعف‌های نسل‌های پیش در کنار ویژگی مهم این فرمت یعنی حجم پایین تصاویر، معرفی شده است. با ما همراه باشید.

هرچند JPEG یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین فرمت‌های تصویری مورد استفاده است و در بسیاری از ابزارهای دیجیتال همچون دوربین‌های دیجیتال، تلفن‌های‌هوشمند و حتی در اینترنت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما این فرمت در بین افرادی که تمایل به ویرایش تصاویر دارند، چندان مقبول واقع نشده است و علت آن عدم انعطاف‌پذیری زیاد این فرمت تصویری است. ازاین‌رو است که بسیاری ار عکاسان با استفاده از فرمت RAW تصاویر خود را ثبت می‌کنند و ویرایش‌کنندگان تصویر نیز فرمت TIFF را مورد استفاده قرار می‌دهند که به‌دلیل عدم اعمال برخی تغییرات در اثر فشرده‌سازی، همچون تصاویر JPEG انعطاف‌پذیری خود را از دست نمی‌دهند. در مقابل فرمت‌های TIFF و RAW نیز سایز بزرگی دارد و همچون JPEG که در اثر فشرده‌سازی حجم کمتری دارد، عمل نمی‌کنند. در نسخه‌ی جدید این فرمت، بهبودهای انجام شده برای افزایش انعطاف‌پذیری تصویر، کاهش کیفیت تصویر در زمان فشرده‌سازی را که در اثر عواملی همچون نویز اتفاق می‌افتد، بی‌اثر خواهد کرد.

مؤسسه‌ی اطلاعات کاربردی لایپزیک، که استاندارد مخصوص به فرمت JPEG را تعریف می‌کند، نسخه‌ی جدیدی از فرمت تصویری JPEG‌ را عرضه کرده است که نسخه‌ی 9.1 این فرمت تصویری نام گرفته است. نسخه ی جدید نسبت به نسل‌های پیشین قابلیت‌های جدیدی دارد که از جمله‌ی آن می‌توان به پشتیبانی از عمق رنگ 12 بیتی، قابلیت‌های مقیاس پذیری، پشتیبانی از HDR و امکانات جدیدی از فشرده‌سازی اشاره کرد. ویژگی‌های جدید شامل بهینه‌سازی الگوی فشرده‌سازی (Arithmetic Coding)، توابع مقیاس‌پذیری چندمنظوره (Smart Scale) و همچنین گزینه‌هایی برای کاهش حذف جزئیات در فشرده‌سازی اشاره کرد. این گروه در بیانیه‌ی خبری خود، پشتیبانی از HDR و همچنین واقعیت مجازی را در نسخه‌ی بعدی وعده داده‌اند. همچنین براساس ادعای این مؤسسه، تصاویر با فرمت جدید JPEG، توانایی پخش تصاویر را با طیف رنگ وسیع‌تری در زمان پرینت یا نمایش در صفحات‌نمایش عریض دارند.

مطمئنا با استفاده از تصاویر با فرمت JPEG که علی‌رغم سایز کمتر، جزئیات تصویر را نیز در زمان فشرده‌سازی از دست نمی‌دهند، می‌توان با سایر فرمت‌های موجود همچون RAW و TIFF وداع کرد. استاندارد JPEG فراگیرتر از سایر استانداردهای موجود همچون RAW است؛ بطوریکه بسیاری از تولیدکنندگان ابزارهای عکاسی و همچنین نرم‌افزارهای ویرایش تصاویر همچون فوتوشاپ، باید برای استفاده از فرمت RAW بروز گردند؛ در حالی که استاندارد JPEG نیازی به اعمال تغییرات در ابزار‌ها و نرم‌افزارهای موجود ندارد؛ از‌این‌رو به‌کارگیری JPEG آسان‌تر است. لازم‌به‌ذکر است که پیش از همه ی این موارد، تولیدکنندگان باید پشتیبانی از استاندارد جدید JPEG‌ را به انجام برسانند.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده