DSLR - SLR

دوشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۲:۰۲
مطالعه 2 دقیقه
SLR مخفف Single Lens Reflex است دوربین های SLR خصوصیات زیر را دارا هستند: با یک دوربین SLR دقیقا همان چیزی را که لنز می بیند مشاهده می کنید. لنز دوربین های SLR قابل تعویض است. سنسور دوربین های SLR بزرگ است و در نتیجه عکس های باکیفیتی می گیرد. دوربین های SLR تاخیر بسیار کم و نزدیک به صفر دارند و برای عکاسی ایده آل هستند.

با دوربین های SLR می توانید از کودک در حال خواب تا ماشین در حال حرکت عکاسی کنید. با این دوربین ها مطمئن خواهید بود که تصویری را به خاطر تاخیر عملکرد دوربین از دست نخواهید داد.

آناتومی دوربین های Digital SLR

برای اینکه دقیقا بدانید DSLR چیست باید ساختار و مکانیزم این دوربین ها را بشناسید. برای درک راحت تر این موضوع شکل زیر کشیده شده و قسمت های مهم آن با رنگ های مختلف علامت گذاری شده اند:

1. نور از لنز عبور می کند و به آیینه برخورد می کند. (سبز)

2. آیینه نور را به صفحه Focusing منعکس می کند.

3. نور از صفحه Focusing عبور کرده و به صفحه شیشه ای به نام منشور (Pentaprism ) برخورد می کند. (نارنجی)

4. منشور نور را می شکند و به این ترتیب شما می توانید توسط عدسی چشمی دوربین (Viewfinder) تصویر را مشاهده کنید.

5. زمانی که عکس می گیرید، آیینه بسته یا کنار می رود و شاتر (آبی) باز می شود تا سنسور دیجیتال (قرمز) در معرض نور قرار گیرد.

آیا تصویری که در دوربین (Viewfinder) مشاهده می کنید 100 درصد دقیق است؟ در اکثر موارد خیر

اگر بررسی های دوربین های Digital SLR را خوانده باشید حتما متوجه شده اید که روشنایی و پوشش عکس با آنچه قبل از گرفتن عکس در Viewfinder مشاهده می شود متفاوت است. بسیاری از دوربین های DSLR نمی توانند تمام تصویر قابل مشاهده در Viewfinder را در عکس منعکس کنند. روشنایی عکس نیز با آنچه در Viewfinder مشاهده می کنید متفاوت است.

استفاده از لنز های مختلف برای شرایط متفاوت

علاوه بر منشور و Viewfinder، یکی از کلیدی ترین قابلیت های دوربین DSLR، تعویض لنز است. بسیاری از مردم تصور می کنند یک دوربین خوب تنها لازمه گرفتن یک عکس خوب است ولی لنز دوربین تاثیر بسیاری زیادی در نتیجه نهایی ایفا می کند. لنز دوربین نقش اساسی در رنگ، کنتراست و شفافیت عکس دارد.

کاربران دوربین های DSLR می توانند لنزهای مختلف داشته باشند و در شرایط مختلف از لنزهای مناسب استفاده کنند.

قابلیت تعویض لنز، تطبیق پذیری دوربین های DSLR را بالا می برد یعنی اگر در آینده عکاسی دچار تغییرات شود شما مجبور به خرید دوربین جدید نیستید تنها لنز دوربین خود را عوض خواهید کرد.

منبع: Digital SLR Guide

مطالب مشابه

نظرات