شورای شهر آیندهوون با برنامه توسعه ASML، بزرگ‌ترین سازنده تجهیزات تولید تراشه موافقت کرد

چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۳۵
مطالعه 1 دقیقه
شرکت هلندی ASML
شورای شهر آیندهوون به برنامه‌های توسعه‌ی شرکت ASML که یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان تجهیزات پیشرفته‌ی تراشه‌سازی جهان است، چراغ‌سبز نشان داد.
تبلیغات

شورای شهر آیندهوون در هلند با توافق اولیه‌ با ASML، روند برنامه‌ریزی پروژه‌ی توسعه‌ی این شرکت را در شمال شهر آغاز می‌کند. ASML بزرگ‌ترین سازنده‌ی تجهیزات پیشرفته‌ی تراشه‌سازی جهان است.

در رأی‌گیری آیندهوون که با نتیجه‌ی ۳۴ به ۶ پایان یافت، شورای این شهر اعلام کرد از طرحی که ASML و مقامات دولتی در ماه آوریل (فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۳) ارائه دادند، حمایت خواهد کرد. به گزارش رویترز، این طرح شامل توسعه‌ی تأسیسات جدید برای پشتیبانی از حداکثر ۲۰ هزار کارمند جدید در منطقه‌ای نسبتاً توسعه‌نیافته در شمال آیندهوون و نزدیک به فرودگاه شهر می‌شود.

ASML، بزرگ‌ترین شرکت فناوری اروپا، برای رشد موازی با صنعت نیمه‌رساناها که انتظار می‌رود در دهه‌ی آینده دو برابر شود، به فضای بیشتری نیاز دارد. این شرکت در ژانویه‌ (دی و بهمن ۱۴۰۲) با تهدید به انتقال فعالیت‌های اصلی خود به خارج از هلند، خواستار تضمین‌هایی برای امکان رشد در این کشور شد. این موضوع مقامات ملی و منطقه‌ای هلند را بر آن داشت تا در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۲ و فروردین ۱۴۰۳) با سرمایه‌گذاری ۲٫۷ میلیارد دلاری در طرحی به نام «پروژه‌ی بتهوون» که هدفش بهبود حمل‌ونقل و مسکن در منطقه‌ی آیندهوون است موافقت کنند.

مخالفان توافق شهر آیندهوون، ازجمله نمایندگان حزب سوسیالیست می‌گویند برای بررسی عواقب توسعه‌ی ASML، زمان کافی به آن‌ها داده نشده است و ساکنان باید فرصتی برای رأی‌گیری ازطریق همه‌پرسی داشته باشند.

با گسترش فعالیت‌های ASML و سایر شرکت‌های فناوری، انتظار می‌رود جمعیت منطقه‌ی کلان‌شهری آیندهوون در دهه‌ی آینده از ۸۵۰ هزار نفر به بیش از یک میلیون نفر افزایش یابد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات