معضل ۳ میلیارد دلاری گوگل؛ جایگزینی احتمالی بینگ با گوگل در محصولات سامسونگ

دوشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۵
مطالعه 2 دقیقه
گوگل سامسونگ بینگ
ظاهراً سامسونگ تصمیم دارد بینگ جدید مایکروسافت را در محصولات خود به‌عنوان موتور پیش‌فرض جست‌وجو، جایگزین گوگل کند.
تبلیغات

گوگل از مدت‌ها قبل، تسلط زیادی بر بازار موتورهای جست‌وجوی اینترنت دارد و سهم آن در اکثر کشورهای جهان بالاتر از ۹۰ درصد است. این سطح از تسلط، نگرانی‌هایی را درمورد قدرت انحصاری شرکت مذکور ایجاد کرده است و برخی منتقدان باور دارند چنین شرایطی می‌تواند باعث از بین بردن رقابت شود و در نهایت به کاربران آسیب برساند. با وجود تحقیقات و شکایت‌های متعدد مرتبط با قوانین ضدانحصار علیه گوگل، این شرکت همچنان لقب پراستفاده‌ترین موتور جست‌وجوی جهان را دراختیار دارد و هر روز میلیاردها جست‌وجو در آن انجام می‌شود.

اکنون به‌نظر می‌رسد پس‌ از مدت‌ها، گوگل باید نگران موقعیت خود در بازار موتورهای جست‌وجوی اینترنت باشد زیرا احتمال دارد سامسونگ در محصولات خود، بینگ جدید مایکرسافت را جایگزین گوگل کند.

به‌نوشته‌ی گیزموچاینا، مایکروسافت از سال‌ها قبل با راه‌اندازی موتور جست‌وجوی بینگ سعی دارد با گوگل رقابت کند. اخیراً ادغام چت‌بات هوش‌ مصنوعی ChatGPT باعث شد بینگ هوشمندتر شود که تهدید بسیار مهمی برای گوگل محسوب می‌شود. غول جست‌وجوی اینترنت با چت‌بات Bard سعی دارد قابلیت‌هایی شبیه ChatGPT را ارائه دهد اما هنوز موفق نشده است به هدف خود دست یابد. خبرهای مرتبط با پذیرش بینگ از طرف سامسونگ باعث شد کارمندان گوگل با احساس وحشت مواجه شوند. قرارداد گوگل با غول فناوری کره‌ی جنوبی، سالانه ۳ میلیارد دلار برای آن درآمد دارد. از طرفی اگر اپل نیز روند سامسونگ را در پیش بگیرد، درآمد سالانه‌ی گوگل حدود ۲۰ میلیارد دلار کاهش خواهد یافت.

گوگل با سرعت بخشیدن به فناوری‌های هوش مصنوعی خود سعی دارد هرچه زودتر، موتور جست‌وجوی مبتنی‌بر هوش مصنوعی شبیه ChatGPT را ارائه دهد. اگرچه Bard هنوز مثل بینگ با استقبال کاربران مواجه نشده است، اما گوگل همچنان وسواس بسیار زیادی در مدرن کردن تجربه‌ی موتور جست‌وجوی خود دارد؛ پلتفرمی که ارزش آن در سال ۲۰۲۲ به ۱۶۲ میلیارد دلار رسید. رقابت در حوزه‌ی موتورهای جست‌وجوی مبتنی‌بر هوش مصنوعی به‌سرعت درحال تکامل است و گوگل همچنان سعی دارد در هر حوزه‌ای حضور پررنگی داشته باشد و از رقابت با سایر شرکت‌ها عقب نماند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات