افزایش ظرفیت پردازش کوانتومی IBM با احداث مرکز جدید 53 کیوبیتی

افزایش ظرفیت پردازش کوانتومی IBM با احداث مرکز جدید 53 کیوبیتی

غول قدیمی فناوری قصد دارد با راه‌اندازی مرکزی جدید، ظرفیت پردازش کوانتومی خود را تا ۵۳ کیوبیت افزایش دهد.

با رشد سریع کامپیوترهای کوانتومی، IBM امیدوار است بتواند اکوسیستمی برای پردازش کوانتومی در زمینه‌های تحقیقی و تجاری بسازد.

IBM به‌تازگی یک کامپیوتر کوانتومی با ۵۳ کیوبیت به بازار عرضه کرده است و درکنار آن از مرکز جدید خود در نیویورک پرده برداشته است. این مرکز شامل ۱۴ کامپیوتر کوانتومی است.

با رشد سریع کامپیوترهای کوانتومی، IBM امیدوار است بتواند اکوسیستمی برای پردازش کوانتومی در زمینه‌های تحقیقی و تجاری بسازد. مرکز محاسبات کوانتومی IBM شامل پنج سیستم ۲۰ کیوبیتی با حجم کوانتومی ۱۶ و درکنار آن سیستم ۵۳ کیوبیتی جدید است. حجم کوانتومی (Quantum Volume) به قدرت پردازش یک کامپیوتر کوانتومی اشاره دارد.

IBM گفته است که سیستم ۵۳ کیوبیتی جدید در اواسط اکتبر در دسترس خواهد بود و این سیستم شامل چندین ارتقاء مختلف خواهد بود که می‌توان به‌عنوان مثال طراحی پردازنده را نام برد که باعث کاهش نشت سیگنال خواهد شد و به کاربران اجازه می‌دهد بتوانند متوجه سازوکار الگوریتم‌ها در مقایس‌های مختلف در سیستم‌های کیوبیت بزرگتر شوند.

در حال حاضر محاسبات کوانتومی بیشتر به‌عنوان یک موضوع تحقیقاتی در جهان مطرح شده است؛ ولی IBM گفته است که بیشتر از ۱۴ میلیون آزمیش مختلف از سال ۲۰۱۶ تا به امروز توسط سرویس ابری کوانتومی این شرکت انجام شده است. IBM همچنین بیش از ۱۵۰ هزار کاربر را در سرویس جامعه محاسباتی کوانتومی خود ثبت‌نام کرده است.

مرکز محاسباتی کوانتومی بیگ بلو (Big Blue) برای مقاصد تجاری و عملیات‌های قابل اعتماد طراحی شده است که ۹۵ درصد از مواقع در دسترس قرار دارد. سیستم‌های کوانتومی چالش‌هایی مانند خنک نگه‌داشتن و نگه‌داری دارند. در نمایشگاه CES 2019، شرکت آمریکایی IBM محصول جدید خود به نام کیو سیستم وان (Q System One) را به‌نمایش گذاشت. بیشتر کامپیوترهای کوانتومی به احتمال زیاد برای خدمات ابری مورد استفاده قرار خواهد گرفت. شرکت IBM قصد دارد که شراکت خود را با مؤسسات آموزشی و آکادمیک افزایش دهد.

با افزایش محبوبیت محاسبات کوانتومی، IBM بدنبال هدفی به‌نام برتری کوانتومی است. برتری کوانتومی به این معنا است که سیستم‌های کوانتومی بتوانند مشکلات دنیای واقعی را حل کنند. این درحالی است که چند روز پیش اخباری مبنی بر اینکه گوگل احتمالا به برتری کوانتومی دست یافته است، منتشر شد. IBM تا به امروز بیش از ۸۰ سازمان تجاری، مؤسسه آکادمیک و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی قرار داد همکاری امضا کرده است.

منبع ZDNet
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده