مایکروسافت، اچ پی و گوگل برای خروج از چین به اپل ملحق می‌شوند

پنج‌شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۱
مطالعه 3 دقیقه
با انتشار خبر خروج اپل از چین برای تولید سخت‌افزار به نظر می‌رسد گزارش‌هایی درباره دیگر غول‌های فناوری وجود دارد که آن‌ها هم به‌دنبال خروج از چین هستند.

بعد از تصمیم اپل برای خارج کردن خط تولید سخت‌افزار خود از چین، مایکروسافت، گوگل، آمازون و اچ‌پی در حال برنامه‌ریزی برای خارج کردن خطوط تولید خود از چین هستند تا از پرداخت تعرفه‌هایی که به خاطر جنگ تجاری بین چین و آمریکا به وجود آمده خودداری کنند. در کنار آن‌ها سه غول دیگر فناوری سونی، دل و نینتندو هم قصد خارج کردن خطوط تولید سخت‌افزار خود از چین به دلیل مشابه را دارند.

یکی از مقامات دولتی در صحبت‌های خود در گزارش Nikkei گفته است:

با توجه به گزارش Nikkei، شرکت اچ‌پی تصمیم به انتقال ۲۰ تا ۳۰ درصد از تولیدات سخت‌افزار خود خارج از چین دارد و هم‌اکنون درحال برنامه‌ریزی برای ساختن یک زنجیره تأمین جدید در یکی از کشورهای تایلند یا تایوان است.

شرکت دل نیز درحال برنامه‌ریزی برای خارج کردن محل تولیدات خود خارج از چین و انتقال آن به تایوان، ویتنام و فیلیپین است.

مایکروسافت کشورهای تایلند و اندونزی را برای تولید سخت‌افزار خود هدف گرفته و آمازون، دیگر غول فناوری تصمیم به انتقال خط تولید محصولات کیندل و بلندگو هوشمند اکو خود به ویتنام دارد.

در همین حال، غول فناوری چین، هواوی با دستور دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در نشست سران ۲۰ کشور صنعتی جهان G20 که چند روز قبل برگزار شد و به‌صورت رسمی ممنوعیت فعالیت این شرکت را برداشت، در فرایند بازگشت تجارت خود با شرکت‌های آمریکایی است.

به عقیده دکتر دارسون چیو (Darson Chiu)، عضو مؤسسه تحقیقات اقتصادی تایوان که در گزارش Nikkei آمده است:

روزنامه Nikkei در ادامه گزارش خود گفت این شرکت‌ها چند ماه قبل‌تر از اعلام شرکت اپل قصد برنامه‌ریزی برای خروج از چین را داشته‌اند. یکی از مجریان بخش زنجیره تولید که نخواست نامش فاش شود، گفت:

با این حال منبع خبری mspoweruser اعلام کرده که هنوز به‌صورت رسمی هیچ گزارشی از طرف شرکت‌های یادشده در رد یا تأیید این اخبار دریافت نشده و هیچ‌کدام یک از شرکت‌های نام‌برده‌، اظهارنظری درباره گزارش Nikkei ارائه نکرده‌اند.

به‌گفته‌ی یکی از سخنگویان شرکت اچ‌پی:

در گزارش Nikkei، شرکت‌های ایسر و ایسوس هردو تأیید کرده‌اند که به‌دنبال انتقال خطوط تولید خود از چین هستند؛ اما شرکت دل از اظهارنظر خودداری کرده است.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود