اپل پرونده‌ی حقوقی 23.6 میلیون دلاری پتنت را واگذار کرد

چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ۲۳:۵۲
مطالعه 2 دقیقه
دادگاهی در تگزاس، اپل را محکوم به پرداخت جریمه‌ی ۲۳.۶ میلیون دلاری به دلیل زیر پاگذاشتن ۶ پتنت به کار رفته در پِیجر کرد. پتنت‌های مورد نظر با قدمت دو دهه‌، در اختیار کمپانی MTel است که در حوزه‌ی تولید پیجر و ارتباطات فعالیت می‌کند.
تبلیغات

 دادگاهی در تگزاس پس از آنکه به استفاده‌ی غیرقانونی اپل از ۶ پتنت مربوط به فناوری مورد استفاده در پیجرها پی برد، این کمپانی را به پرداخت ۲۳.۶ میلیون دلار جریمه‌ی نقدی محکوم کرد. پتنت مورد نظر مربوط به فناوری مورد استفاده در ساخت پیجرها است که به سال‌هایی ابتدایی دهه‌ی ۹۰ میلادی مربوط می‌شود. 

۶ پتنت مورد بحث بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ به ثبت رسیده‌اند. این پتنت‌ها تمام فناوری‌های مورد استفاده برای راه‌اندازی شبکه‌ی دو طرفه‌ی پیجر SkyTel را که توسط MTel راه‌اندازی شده بود، پوشش می‌دهند.

هرچند شماری از این پتنت‌ها از رده خارج شده‌اند، اما قانون این امکان را در اختیار MTel گذاشته تا به‌خاطر سواستفاده از این پتنت‌ها، از اپل شکایت کنند.

MTel مدعی شده بود که اپل فناوری‌های مورد نیاز را در آیفون، آیپد و آیپاد تاچ و روترهای ایرپورت خود بکار گرفته است. از جمله‌ی اپلیکیشن‌هایی که این فناوری مستقیما در آن‌ها به کار گرفته شده، شامل iMessage و اپلیکیشن ایمیل است. اپل با رد این موضوع، MTel را متهم به ادعای مالکیت بر اغلب فناوری‌های مورد استفاده کرد.

جریمه‌ی ۲۳.۶ میلیون دلاری تنها یک دهم از غرامتی است که MTel درصدد گرفتن آن از اپل بود. براساس اطلاعات ارائه شده توسط برایان فرگوسن، MTel درصدد گرفتن یک دلار به ازای هر گجت به فروش رفته بود که مبلغ کل درخواستی ۲۳۷ میلیون دلار می شد.

ماه گذشته‌ی میلادی اپل در یک دعوای حقوقی دیگر با موضوع سواستفاده از فناوری پیجر، پیروز از میدان بیرون آمده بود. GPNE در سال ۲۰۱۱ از اپل به دلیل سواستفاده از پتنت متعلق به خود شکایت کرده و درخواست دریافت غرامت ۹۴ میلیون دلاری را تقدیم دادگاه کرده بود. اپل با اشاره به اینکه کمپانی GPNE، پتنت ترول است، این کمپانی را متهم به کسب درآمد از این طریق کرد، چراکه این کمپانی پیش از این نیز با شکایت از سایر کمپانی‌ها به دلیل سواستفاده از فناوری‌ خود، مبالغی را دریافت کرده بود.

در مورد پرونده‌ی MTel، اپل نتوانست دادگاه را مجاب به پتنت ترول بودن این کمپانی کند. پتنت ترول به کمپانی‌هایی اطلاق می‌شود که پتنت‌های ثبت شده را از مالکان خریداری کرده و سپس با بررسی محصولات و سرویس‌های سایر کمپانی‌ها، در صورت مشاهده‌ی موارد مشکوک به سواستفاده، شکایت می‌کنند. با توجه مالکیت MTel روی شبکه‌ی SkyTel و استفاده از این شبکه توسط آتش‌نشان‌‌ها و امدادگران، اپل قادر به مجاب کردن دادگاه نشد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات