آکیولس ریفت به رانندگان ماشین‌های زره‌پوش اجازه می‌دهد دید بهتری از محیط داشته باشند

جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۲۳:۲۲
مطالعه 2 دقیقه
پیش از این در مورد هدست واقعیت مجازی آکیولس ریفت (Oculus Rift) مطالبی برای شما دوستان آماده کرده بودیم. این بار به سراغ بُعد جدید استفاده از این وسیله می‌رویم. این گونه که به نظر می‌رسد واقعیت مجازی راه خود را به میادین جنگی واقعی نیز گشوده است. با ما در مرور این مطلب همراه باشید.
تبلیغات

دلیل خوبی وجود دارد که چرا بازی‌هایی همچون بتلفیلد (Battlefield) به ندرت موفق می‌شوند تصویری واقع‌گرایانه از راندن و هدایت‌کردن ماشین‌های زره‌پوش ارائه دهند. رانندگان واقعی این ماشین‌ها یا باید از میان یک دریچه کوچک و باریک به بیرون بنگرند یا ریسک هدف قرار‌گرفتن را بپذیرند. اما این‌گونه که به نظر می‌رسد ارتش نروژ در آینده چندان از این نظر دچار مشکل و محدودیت نخواهد بود. هم اکنون آزمایشاتی مربوط به بررسی سیستم تصویر‌ساز با استفاده از کلاه‌های مجهز به هدست واقعیت مجازی آکیولس ریفت در حال انجام است که به سربازان کمک می‌کند نگاهی دقیق‌تر به محیط پیرامون خود داشته باشند؛ بدون آنکه در معرض خطر جدی قرار گیرند. این هدست با یک مجموعه دوربین در ارتباط است؛ درست چیزی شبیه به تجربیات مرتبط با هواپیماهای بدون خلبان، که به رانندگان اجازه می‌دهد بدون هیچ مشکلی از وضعیت و حوادث دور و اطراف آگاهی پیدا کنند.

البته هنوز مشکلاتی در این زمینه وجود دارد؛ از جمله اینکه این فناوری به اندازه زمانی که سرباز از قسمت گنبد‌مانند بالایی تانک به اطراف بنگرد کار آمد نیست. به علاوه ارتش از دستگاه آکیولس با رزولوشن پائین استفاده می‌کند؛ چیزی که ممکن است باعث گیج شدن شما شود. اما به هر صورت این سیستم به اندازه‌ای مفید بوده که رانندگان بدون کمک در اطراف به گشتزنی پرداخته و فرماندهان روی مأموریت خود متمرکز شوند.

به علاوه همانند بازی‌های ویدئویی (Sci- Fi) اطلاعاتی همچون نقشه‌های مجازی نیز در دید سرباز قرار می‌گیرد. پس با این وجود می‌توان امیدوار بود طی بررسی و آزمایشات بعدی این مشکلات نیز رفته رفته برطرف شوند.

نتایج اولیه این آزمایش تا کنون مثبت ارزیابی شده و به نظر می‌رسد با رفع موانع و انجام آزمایشات تکمیلی، سیستم واقعیت مجازی تا حدود پنج سال آینده آماده بهره برداری شده و ارتش بتواند آن را مورد استفاده قرار دهد. اتفاقی مبارک که برای سربازان در معرض خطر، قطعاً خبر خوبی است. هزینه‌های تکمیل این طرح تنها بخشی از آن چیزی است که دولت برای این نوع دستگاه‌ها می‌پردازد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات