افزایش تعرفه واردات مسافری اعمال شد؛ گوشی از گران هم گران‌تر شد

سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۹:۰۷
مطالعه 6 دقیقه
بهترین گوشی‌های ۲۰۲۳: آیفوت ۱۵ پرومکس - گلکسی اس ۲۳ اولترا - ناتینگ فون ۲- وان پلاس اوپن
افزایش تعرفه واردات گوشی همراه به شیوه مسافری هزینه‌های رجیستری انواع گوشی‌ها را بالا برده و به تبع آن، باعث افزایش قیمت گوشی‌ برندهای مختلف شده است.
تبلیغات

ابتدای همین هفته بود که گمرک تعرفه واردات مسافری گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار را ۶۰ درصد تعیین کرد. همین خبر کافی بود تا هزینه‌های رجیستری افزایش پیدا کند و بالا رفتن این هزینه روی قیمت نهایی گوشی‌های موجود در بازار تاثیر بگذارد.

بررسی‌های زومیت و گفت‌وگویی که با چند نفر از فروشندگان و واردکنندگان گوشی همراه از برندهای مختلف داشته‌ایم افزایش سرسام‌آور هزینه رجیستری گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار شرکت‌های مختلف را نشان می‌دهد. یکی از واردکننده‌ها و فروشنده‌ موبایل به زومیت می‌گوید:

«اعلام تعرفه‌های جدید برای گوشی‌هایی که به شیوه مسافری وارد کشور می‌شوند باعث افزایش شدید هزینه رجیستری شده است؛ به طوری که می‌توانم بگویم هزینه رجیستری مسافری گوشی‌های همه برندها ۱۰۰ درصد گران شده، یعنی این هزینه دو برابر شده است.»

یکی از فروشنده‌ها به مدل‌های مختلف گوشی‌ها از برندهای سامسونگ، اپل، موتورولا، هواوی و... اشاره می‌کند که به شیوه مسافری وارد کشور شده و در چند روز اخیر آن‌ها را رجیستر کرده‌اند:

هزینه رجیستری گوشی پیورا ۷۰ اولترا شرکت هواوی که قبلا ۲۳ میلیون تومان بود ۴۲ میلیون تومان شده است. موتورولا ریزر ۴۰ اولترا را قبلا با ۱۶ میلیون تومان رجیستر می‌کردیم و الان هزینه رجیستری این گوشی ۳۳ میلیون تومان است. هزینه رجیستری آیفون ۱۳ پرو مکس ۲۱ میلیون تومان بود و الان به ۳۸ میلیون تومان رسیده است. سامسونگ اس ۲۴ اولترا هم که رجیستری‌اش ۱۷ میلیون تومان هزینه داشت الان ۳۸ میلیون تومان شده است.
- واردکننده و فروشنده گوشی موبایل

بررسی میزان افزایش هزینه رجیستری گوشی‌های واردشده به شیوه مسافری نشان می‌دهد هزینه رجیستر کردن بعضی گوشی‌ها ۹۰ درصد، بعضی دیگر ۱۰۰ درصد و برخی مانند اس ۲۴ اولترا شرکت سامسونگ بیش از ۱۰۰ درصد بوده است. این در حالی است که در آخرین بخشنامه‌ای که گمرک ایران صادر کرده بود تعرفه واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار ۶۰ درصد تعیین شده بود.

شرکت‌ها، واردکننده‌ها و فروشنده‌های دیگر هم این اعداد و ارقام را تایید می‌کنند و می‌گویند وضعیت بازار به‌شدت آشفته و اوضاع به‌هم‌ریخته شده است. یکی از این فروشنده‌ها که فروشگاه آنلاین بزرگی هم دارد با اشاره به بیش از یک دهه سابقه‌ فعالیتی که در این حوزه داشته، می‌گوید:

«در ۱۵ سالی که در این حوزه کار می‌کنم چنین وضعیتی را در بازار موبایل ندیده بودم، این اولین بار است که اوضاع تا این حد آشفته شده است. فقط می‌دانم که این وضعیت نه به نفع خریدار است و نه به نفع منِ فروشنده.»

افزایش هزینه رجیستری گوشی‌هایی که به روش مسافری وارد کشور شده‌اند علاوه بر بالا بردن قیمت نهایی گوشی‌هایی که پس از اعلام تعرفه‌ جدید وارد کشور شده‌اند، قیمت گوشی‌هایی که پیش‌تر وارد کشور شده‌اند را هم بالا برده است.

در واقع، زمانی که افزایش قیمت چه در نرخ ارز و چه در هزینه رجیستری اعمال می‌شود، متاسفانه فروشنده‌ها قیمت همه گوشی‌ها را بالا می‌برند و بین کالایی که پیش از افزایش قیمت یا نرخ ارز وارد کشور شده و کالایی که پس از آن وارد یا خریداری کرده‌اند، تفاوتی قائل نمی‌شوند؛ تر و خشک باهم سوزانده می‌شود.

رفع ابهام از مصوبه هیئت دولت درباره احتمال واردات آیفون ۱۴ به بالا و سود بازرگانی ۹۶ درصدی
رفع ابهام از مصوبه هیئت دولت درباره احتمال واردات آیفون ۱۴ به بالا و سود بازرگانی ۹۶ درصدی
مطالعه '2

به همین دلیل است که با افزایش هزینه رجیستری قیمت‌ها هم به میزان قابل توجهی بالا می‌رود و گوشی همراه گران‌تر می‌شود. برای مثال، قیمت گوشی آیفون۱۳ پرو مکس (یک ترابایت) که روز ۲۴ خرداد بین ۱۱۵ تا ۱۵۰ میلیون تومان بود امروز با قیمتی بین ۱۲۵ تا ۱۶۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد. لازم به ذکر است که قیمت‌ این گوشی در رنگ‌های مختلف آن متفاوت می‌شود.

قیمت آیفون ۱۳ با ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت که جزو پرفروش‌ترین مدل‌های گوشی آیفون در کشور است هم تا آخر هفته گذشته حدود ۴۰ میلیون تومان قیمت داشت که امروز توسط فروشنده‌های مختلف با قیمتی بین ۴۳ تا ۵۳ میلیون تومان فروخته می‌شود.

در میان مدل‌های مختلف گوشی‌های شرکت سامسونگ قیمت گوشی گلکسی اس ۲۴ اولترا تا ۲۴ خرداد حدود ۵۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده که امروز این گوشی بین ۶۴ تا ۱۰۴ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

به‌عنوان یک مثال از گوشی‌های شرکت شیائومی هم می‌توانیم به قیمت گوشی شیائومی ۱۴ اشاره کنیم که از ۴۵ میلیون تومان در اواخر هفته گذشته به قیمتی از ۴۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا ۵۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در تاریخ ۲۹ خرداد رسیده است.

در جدول زیر قیمت پیشین و قیمت امروز بعضی از مدل‌های گوشی اپل، سامسونگ و شیائومی ذکیر شده است:

گوشی

قیمت ۲۴ خرداد

قیمت ۲۹ خرداد

آیفون۱۳ پرو مکس (یک ترابایت)

۱۱۵ تا ۱۶۵ میلیون تومان

۱۲۵ تا ۱۶۵ میلیون تومان

آیفون۱۳ پرو (یک ترابایت)

۹۳ تا ۱۱۸ میلیون تومان

۱۰۵ تا ۱۳۰ میلیون تومان

آیفون۱۳ (۲۵۶ گیگابایت)

آیفون ۱۳ (۱۲۸ گیگابایت)

۴۵ میلیون تومان

۴۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان

۳۵ تا ۵۳ میلیون تومان

آیفون۱۲ پرو مکس (۵۱۲ گیگابایت)

۱۰۰ میلیون تومان

۱۰۵ میلیون تومان

آیفون۱۲ پرو (۵۱۲ گیگابایت)

۶۵ میلیون تومان

۷۲ میلیون تومان

آیفون SE (۱۲۸ گیگابایت)

۳۲ میلیون تومان

۳۵ میلیون تومان

گلگسی زد فولد ۵ سامسونگ

۷۷ میلیون تومان

۷۸ تا ۹۴ میلیون تومان

گلگسی زد فولد ۴ سامسونگ

۶۲ میلیون تومان

۶۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان

گلکسی اس ۲۴ اولترا سامسونگ

۵۷ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان

۶۴ تا ۱۰۴ میلیون تومان

گلکسی اس ۲۳ اولترا سامسونگ

۵۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان

۵۳ تا ۷۲ میلیون تومان

شیائومی 13T پرو

۲۵ میلیون تومان

۳۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان

شیائومی ردمی نوت ۱۳ پرو

۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان

۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا ۲۱ میلیون تومان

شیائومی ۱۴

۴۵ میلیون تومان

۴۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا ۵۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان

شیائومی ۱۴ اولترا

۷۶ میلیون تومان

۷۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

افزایش هزینه رجیستری و به دنبال آن، بالا رفتن قیمت گوشی‌های مختلف حتی گوشی‌های ممنوعه‌ای مثل خانواده آیفون۱۴ و آیفون۱۵ را هم گران‌تر کرده است. البته افزایش قیمت‌ در این مدل‌ها به اندازه سایر مدل‌های آیفون یا بعضی از گوشی‌های برندهای دیگر نیست.

با وجود این، یکی از فروشندگان تخصصی گوشی‌های اپل می‌گوید: «آیفون ۱۵ پرو مکس با ظرفیت یک ترابایت با یک میلیون افزایش قیمت به ۱۰۳ میلیون تومن رسیده است. آيفون ۱۵ پرو یک ترابایت هم که تا هفته پیش ۹۶ میلیون تومان بود الان ۹۸ میلیون تومان شده است. آیفون ۱۵ با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت هم ۵۰ میلیون تومان فروخته می‌شد اما الان به ۵۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. حتی آیفون ۱۴ پرومکس هم یک میلیون گران‌تر شده و قیمت امروزش ۷۴ میلیون تومان است.»

او درباره دلیل افزایش قیمت این گوشی‌ها که اصلا در کشور رجیستری هم نمی‌شوند توضیح داد که «وقتی خریدار می‌بیند قیمت آیفون ۱۳ دو سال پیش ۵۰ میلیون تومان شده است و آیفون۱۵ هم تقریبا همین قیمت را دارد ترجیح می‌دهد حالا که دارد پول زیادی هزینه می‌کند حداقل یک گوشی به‌روز بخرد. حالا آنتن را هم با روش‌هایی برمی‌گرداند.»

گمانه‌زنی درباره دلیل افزایش هزینه رجیستری گوشی‌های مسافری

در آخرین نامه گمرک درباره تعرفه واردات گوشی تلفن همراه به شیوه مسافری ذکر شده بود که «در راستای جلوگیری از تضییع حقوق دولت در اجرای موضوع» نرخ تعرفه جدید تعیین و ابلاغ شده است. هیچ نهاد یا مسئول دیگری هم درباره دلیل افزایش نرخ تعرفه (آن هم در شرایطی که سازمان توسعه تجارت تعرفه واردات گوشی‌های غیر تجاری (مسافری و پستی) را ۳۰ درصد اعلام کرده بود) توضیحی ارائه نکرده است.

یکی از واردکنندگان و فروشندگان گوشی‌های همراه اما اعتقاد دارد که با هدف کاهش یا متوقف کردن واردات گوشی‌های خارجی است که چنین نرخ‌هایی در نظر گرفته می‌شود. او ضمن بیان این مطلب، گفت:

«ظاهرا برنامه دولت این است که واردات گوشی را به شرکت‌هایی محدود کند که تولید گوشی در کشور را انجام می‌دهند. یعنی هدف این است که واردات فقط به شرکت‌هایی داده شود که خودشان در داخل کشور گوشی تولید می‌کنند و ارز فقط به این شرکت‌‎ها تخصیص داده می‌شود. این موضوع باعث شده بسیاری از شرکت‌ها دچار مشکل شوند و حتی مجبور به تعدیل نیرو شده‌اند.»

موضوع تخصیص ارز به چند شرکت خاص پیش از این هم مطرح شده بود. دوست‌محمدی، عضو کمیسیون تجهیزات انجمن واردکنندگان موبایل، در جلسه‌ای مربوط به موضوع تامین ارز برای واردات گوشی‌های موبایل گفته بود:

«وقتی ما از بهمن‌ماه ارز نگرفتیم چگونه چند شرکت هر روز سبد کامل به بازار می‌دهند و جنس روز دارند؟ مشخص است که این شرکت‌ها رانت و ارتباطات دارند.»

درباره این جلسه بیشتر بخوانید:

این موضوع هم یکی دیگر از حواشی موجود در بازار موبایل است. بازاری که با بعضی محدودیت‌ها، برخی تصمیم‌گیری‌ها دستخوش التهاب شده و در روزهایی که مشکلات اقتصادی و معیشتی راکدش کرده، بعضی سیاست‌گذاری‌ها و تعرفه‌گذاری‌ها آشفته‌اش هم می‌کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات