نماینده مجلس: بررسی طرح صیانت در صحن مجلس قانونی نیست

یک‌شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۶:۰۵
مطالعه 2 دقیقه
نوری قزلجه
نوری قزلجه: طرح صیانت هیچ‌یک از مراحل قانونی و آیین‌نامه‌ای لازم را برای رسیدگی طی نکرده است و باید بررسی آن در صحن را منتفی بدانیم.
تبلیغات

یک روز پس از اینکه «طرح صیانت» در دستور کار هفتگی مجلس قرار گرفت، یکی از نمایندگان بررسی این طرح در مجلس را «غیرقانونی» خواند.

غلامرضا نوری قزلجه، نماینده مجلس، درباره‌ی این موضوع به خبرگزاری دانشجو گفت: «طرح صیانت در دستور کار امروز صحن نبود و ظاهراً در دستور کار هفتگی قرار گرفته، اما موضوع این است که نمی‌تواند در دستور کار قرار بگیرد. آخرین جلسه‌ی این کمیسیون مشترک طرح صیانت دو سال قبل بود که همان زمان به در صحن مجلس به آن اعتراض کردم. معاونت قوانین مجلس هم تأیید کرد که روند بررسی این طرح خلاف آیین‌نامه است و موضوع منتفی شد.»

طرح صیانت هیچ‌یک از مراحل قانونی و آیین‌نامه‌ای لازم را برای رسیدگی طی نکرده است

به گفته‌ی او درباره‌ی طرح صیانت دو ابهام وجود دارد:

  • اینکه آیا کمیسیون ویژه‌ای که قرار بود موضوع را در چند ماه پیگیری کند، بعد از گذشت دو سال هنوز رسمیت دارد؟
  • کمیسیون ویژه باید مطابق آیین‌نامه‌ی داخلی خود هر جلسه‌ای را به‌صورت آنلاین پخش می‌کرد اما این کار انجام نشده است.
از دو سال پیش تا امروز کمیسیون مشترک طرح صیانت هیچ جلسه‌ای برگزار نکرده که به حد نصاب رسیده باشد و از تارنمای مجلس هم پخش نشده است. در واقع درباره‌ی طرح صیانت هیچ جلسه‌ای به‌صورت رسمی و مطابق آیین‌نامه برگزار نشده که درباره‌ی آن تصمیمی بگیرند. از آنجا که طرح صیانت هیچ‌یک از مراحل قانونی و آیین‌نامه‌ای لازم را برای رسیدگی طی نکرده، امروز نمی‌تواند در صحن مجلس بررسی شود و بنابراین باید این موضوع را منتفی بدانیم.
- غلامرضا نوری قزلجه، نماینده مجلس شورای اسلامی

«صیانت» که نام کامل ابتدایی «طرح صیانت از فضای مجازی» است و بعدتر به «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» تغییر نام داد، تا امروز مخالفان و موافقان بسیاری داشته است. آخرین بار در آستانه‌ی سال ۱۴۰۳ نایب‌رئیس مجلس درباره کنار گذاشتن این طرح تذکر داد و گفت که باید طرح صیانت در دستور کار مجلس قرار بگیرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات