زارع‌پور: ماهواره «پارس ۱» فردا پرتاب می‌شود

چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۵
مطالعه 2 دقیقه
عیسی زارع‌پور
وزیر ارتباطات می‌گوید فردا یک ماهواره ایرانی توسط یک پرتابگر روسی به فضا پرتاب می‌شود.
تبلیغات

در حاشیه‌ی جلسه‌ی امروز، نهم اسفند ماه، هیئت دولت، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پرتاب یک ماهواره ایرانی و رسیدن کشور به ۷ میلیون پوشش فیبر نوری خبر داد.

عیسی زارع‌پور ابتدا از برنامه‌ی پرتاب ماهواره‌ی «پارس ۱» خبر داد و اعلام کرد: «فردا دوازدهمین پرتاب فضایی در دولت سیزدهم انجام می‌شود.» او در معرفی این ماهواره گفت: «این ماهواره یک ماهواره‌ی سنجشی تصویربرداری به نام پارس ۱ است که ۱۰۰ درصد ایرانی است، توسط پژوهشگاه فضایی ایران و با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی ساخته شده است و در مدار قرار خواهد گرفت.»

به گفته وزیر ارتباطات، ماهواره «پارس ۱» فردا صبح در جهت توسعه‌ی تعاملات بین‌المللی با یک پرتابگر روسی به فضا پرتاب خواهد شد. او همچنین به برنامه‌های فضایی کشور در سال آینده اشاره کرده است:

سال آینده با تکمیل فاز اول بزرگترین پایگاه فضایی غرب آسیا، که در جنوب کشور در حال ساخت است، می‌توانیم چنین ماهواره‌هایی را خودمان در مدار خورشید آهنگ ۹۸ درجه قرار بدهیم.
- عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

زارع‌پور اعلام کرده است که مسیر توسعه‌ی صنعت فضایی کشور پرشتاب ادامه پیدا می‌کند و برای سال آینده پرتاب‌ ماهواره‌های متعدد پیش‌بینی شده است. علاوه بر این، ماهواره‌های متعددی هم در دست ساخت قرار دارد.

تا شهریور ۱۴۰۴ برای همه مردم فیبر نوری مهیا می‌شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دیگری از صبحت‌هایش در جمع خبرنگاران از رسیدن پوشش فیبر نوری کشور به ۷ میلیون پورت خبر داده است:

برنامه‌ریزی ما برای پروژه‌ی فیبر نوری از منظر کسب‌وکارها این بود که امسال به ۸ میلیون پوشش برسیم. الان تقریباً به ۷ میلیون پوشش فیبر نوری رسیده‌ایم و هفته‌ی بعد جشن آن را خواهیم داشت.
- عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

زارع‌‌پور با بیان این‌که «ابتدای سال میزان پوشش حدود ۲.۳ میلیون بوده و الان تقریباً سه‌ برابر شده است» وعده داد که تا پایان شهریور ۱۴۰۴ همه‌ی مردم به فناوری فیبر نوری مجهز شوند: «امیدواریم مسیر شتابان توسعه فیبر نوری در ۱۴۰۳ هم ادامه پیدا کند تا بتوانیم در شهریور ۱۴۰۴ در تمام شهرهای کشور این امکان را برای مردم فراهم کنیم.»

درباره نحوه دریافت اینترنت فیبر نوری:
تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات