مرکز آمار: بیشترین تورم سهم اینترنت شد

سه‌شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۶
مطالعه 2 دقیقه
سرویس دهنده های اینترنت ایران
در دی‌ماه امسال سنگین‌ترین تورم ماهانه در سبد مصرفی خانوارها با رشد ۸.۵ درصدی سهم اینترنت شد.
تبلیغات

مرکز آمار ایران با انتشار آمار رشد ماهانه قیمت ۲۰ کالا و خدمات از بروز سنگین‌ترین تورم در سبد مصرفی خانوارها، با رشد ۸.۵ درصدی اینترنت خبر داد. این جهش قیمتی به‌دنبال درخواست اپراتورها برای افزایش تعرفه اینترنت و موافقت وزارت ارتباطات با رشد ۳۴ درصدی آن رخ داده است.

در دی ماه ۱۴۰۲، شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارهای کشور به عدد ٢٢٢,٧ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢.٦ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ٣٨.٥ درصد افزایش و در ۱۲ ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٤٣.٦ درصد افزایش داشته است.

بر اساس داده‌های مرکز آمار، تورم ماهانه اینترنت در دی‌ماه امسال، در مقایسه با آذر، ۸.۵ درصد بوده و این میزان رشد در مقایسه با تورم دیگر کالاها و دیگر خدمات مصرفی خانوارهای کشور، بیشترین میزان افزایش قیمت را نشان می‌دهد.

تورم قیمت اینترنت

رشد قیمت فروش اینترنت در شرایطی است که فیلترینگ گسترده کاربران را ناچار به استفاده از فیلترشکن و البته مصرف بالای اینترنت در ازای استفاده از آن کرده است، آن هم در حالی که نارضایتی درباره کیفیت و سرعت اینترنت افزایش یافته است.

در دی‌ماه امسال همچنین، تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور، ٣٨.۵ درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، ٣٨.۵ درصد بیشتر از دی‌ماه ۱۴۰۱ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند. این شاخص به‌طور کلی در مقایسه با ماه قبل، ۱.۷ واحد درصد کاهش داشته است اما طبق بررسی مرکز آمار، رقم تورم نقطه به نقطه برای خدمات ارتباطی در دی‌ماه ۱۴۰۲ در مقایسه با دی‌ماه سال پیش ۲۳.۲ درصد است.

تورم نقطه‌به‌نقطه دی‌ماه

بر پایه این گزارش در دی‌ماه ۱۴۰۲، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ۴۳.۶ درصد رسیده است. دامنه تغییرات این تورم برای دهک‌های مختلف برابر با هزینه‌ای از ۴۰.۶ درصد برای دهک­­ اول، تا ۴۵.۲ درصد برای دهک دهم است و افزایش ۰.۵ درصدی فاصله تورمی دهک‌ها را نشان می‌دهد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات