نظرسنجی ایسپا؛ فقط ۱٫۳ درصد مردم در بازار رمزارز سرمایه‌گذاری می‌کنند

سه‌شنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۴
مطالعه 2 دقیقه
رمزارز
نتایج یک نظرسنجی از ۱۲ هزار نفر از افراد بالای ۱۵ سال نشان می‌دهد فقط ۱٫۳ درصد مردم ترجیح می‌دهند در بازار رمز‌ارزها سرمایه‌گذاری کنند.
تبلیغات

نظرسنجی تازه ایسپا از ۱۲ هزار نفر از افراد بالای ۱۵ سال نشان می‌دهد فقط ۱٫۳ درصد مردم علاقه دارند در حوزه رمز‌ارزها سرمایه‌گذاری کنند. ایسپا در مهرماه سال جاری به روش مصاحبه حضوری از این افراد پرسیده است: «اگر شرایط مالی شما به گونه‌ای باشد که بتوانید پس‌انداز کنید. ترجیح می‌دهید پس‌انداز خود را چگونه مدیریت کنید؟»

طبق یافته‌های این نظرسنجی، ۳۳٫۳ درصد از مردم ایران گفته‌اند اگر پس‌اندازی داشته باشند ترجیح می‌دهند در زمین و مسکن سرمایه‌گذاری ‌کنند، ترجیح درصد مردم این است که طلا و سکه بخرند، ۱۵٫۵ درصد اشتغال‌زایی و کارآفرینی کنند. ۱۵٫۲ درصد دیگر نیز گفته‌اند در بانک پس‌انداز می‌کنند، ۲٫۷ درصد دلار و ارز می‌خرند. ۲٫۷ درصد در بازار خودرو، ۱٫۳ درصد در بورس و ۱٫۳ درصد در رمز ارزها و بازارهای جهانی سرمایه گذاری می‌کنند.

میزان سرمایه‌گذاری مردم در رمز ارز - کریپتو

بر اساس این نظرسنجی اولویت مردم برای سرمایه‌گذاری و نحوه مدیریت پس‌انداز برحسب متغیرهای جنس، سن، تحصیلات، سرانه هزینه ماهیانه فرد در خانوار و محل سکونت قابل توجه و از حیث آماری معنادار است؛ زنان بیشتر از مردان گفته‌اند اگر پس‌اندازی داشته باشند طلا و سکه می‌خرند و یا در بانک سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در مقابل مردان (۳۹٫۹ درصد) بیشتر از زنان (۳۲٫۱ درصد) گفته‌اند در زمین و مسکن سرمایه‌گذاری می‌کنند. در بین گروه‌های مختلف سنی، افراد ۵۰ سال و بالاتر (۲۸ درصد) بیشتر از دیگران اظهار کرده‌اند اگر پس‌اندازی داشته باشند در بانک سرمایه‌داری می‌کنند. ارجحیت گروه ۳۰ تا ۴۹ سال نیز در مقایسه با سایر گروه‌ها این است که در زمین و مسکن سرمایه‌گذاری کنند. جوانان نیز (۲۶٫۹ درصد) بیشتر از دیگر گروه‌های سنی ترجیح می‌دهند در صورت داشتن پس‌انداز، طلا و سکه بخرند.

به گزارش روابط عمومی ایسپا، طبق یافته‌های نظرسنجی، افرادی که تحصیلات کمتر از دیپلم دارند (۲۶ درصد) بیشتر از سایر افراد، ترجیح می‌دهند در صورت داشتن پس‌انداز، در بانک سرمایه‌گذاری ‌کنند. در مقابل، ارجحیت افراد باتحصیلات دانشگاهی (۲۵٫۱ درصد) در مقایسه با سایر گروه‌های تحصیلی، پس‌انداز کردن در طلا و سکه است.

در بین گروه‌های مختلف هزینه‌ای، افراد با سرانه هزینه دو میلیون تومان و کمتر (۲۰٫۹ درصد) بیشتر از دیگر گروه‌ها گفته‌اند اگر پس‌اندازی داشته باشند، در بانک پس‌انداز می‌کنند. در مقابل، افراد با سرانه هزینه بالاتر از چهار میلیون تومان در ماه (۳۸٫۵ درصد) ترجیح می‌دهند در زمین و مسکن سرمایه‌گذاری ‌کنند. در مقایسه بین ساکنان شهری و روستایی، با وجود ارجحیت سرمایه‌گذاری هر دو گروه در زمین و مسکن، ساکنان شهری (۲۳٫۴ درصد) بیشتر از ساکنان روستایی، خریدن طلا و سکه را ترجیح می‌دهند و ارجحیت روستاییان نیز در مقایسه با شهری‌ها، سرمایه‌گذاری در اشتغال‌زایی و کارآفرینی است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات