راهنمای شارژ کارت مترو و اتوبوس با برنامه شهرزاد

شنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۵
مطالعه 3 دقیقه
بلیت آنلاین اتوبوس و مترو
برنامه شهرزاد متروی تهران چیست؟ چگونه می توانیم با استفاده از اپلیکیشن شهرزاد بلیت متروی خود را شارژ کنیم؟
تبلیغات

به تازگی اعلام شده است که کیف پول الکترونیکی جایگزین بلیت مترو و اتوبوس می‌شود. سازمان فاوای شهرداری تهران برنامه شهرزاد را طراحی کرده تا شهروندان تهرانی بتوانند از روی گوشی موبایل خود و بدون خرید بلیت فیزیکی از مترو و BRT استفاده کنند. شما با این برنامه می‌توانید با QR کد از حمل و نقل عمومی تهران استفاده کنید.

سامانه شهرزاد تیرماه امسال برای خرید آنلاین میوه و تره‌بار ایجاد شد و اکنون امکان استفاده از آن برای حمل و نقل اتوبوس و مترو هم وجود دارد. پیش از این روش‌های خرید آنلاین بلیت مترو و اتوبوس را برایتان معرفی کردیم اما برنامه شهرزاد اندکی با آن‌ها متفاوت است. شما با استفاده از سامانه شهرزاد درواقع یک کیف پول شهروندی برای خود تعریف می‌کنید و با شارژ آن می‌توانید بلیت مترو و BRT خریداری یا بلیتتان را شارژ کنید. همچنین در آینده برای استفاده از دیگر خدمات شهری هم می‌توانید از آن استفاده کنید.

شارژ کارت مترو و اتوبوس با برنامه شهرزاد

ابتدا برنامه شهرزاد را نصب کنید یا از طریق نسخه وب اپلیکیشن وارد آن شوید. باید شماره موبایل خود را وارد کنید و کد اعتبارسنجی را بنویسید تا بتوانید از خدمات این برنامه استفاده کنید.

برای استفاده از کارت بلیت الکترونیک لازم است کیف پول شهروندی شما موجودی داشته باشد. برای افزایش موجودی ابتدا به قسمت کارت بلیت وارد شوید و گزینه کیف پول شهروندی را انتخاب کنید. سپس مبلغ دلخواهتان را وارد کنید و از طریق درگاه‌های بانکی موجودی خود را افزایش دهید.

شارژ کیف پول شهروندی با شهرزاد

بلیت شما بعد از ورود به قسمت کارت بلیت به‌صورت QR کد نمایش داده می‌شود. برای تردد کافی است صفحه تلفن همراه خودتان را در قسمت مشخص گیت ورودی قرار دهید و عبور کنید. این کد را می‌توانید ذخیره کنید یا با دیگران به اشتراک بگذارید تا دوستان و خانواده‌تان بتوانند از آن استفاده کنند. البته این بلیت تا ده روز اعتبار دارد و می‌توانید از آن استفاده کنید.

اگر کارت بلیت فیزیکی دارید و می‌خواهید آن را به کیف پول شهروندی متصل کنید، باید وارد قسمت کارت بلیت شوید و از طریق گزینه کارت‌های من، گزینه افزودن کارت جدید را انتخاب کنید. در اینجا باید شماره سریال پشت کارت فیزیکی‌تان را وارد کنید. توجه کنید که سه گزینه‌ی بلیت الکترونیک معمولی، بلیت الکترونیک دانشجویی و بلیت الکترونیک دانش‌آموزی در این قسمت مشاهده می‌کنید و باید بلیت مربوط به خودتان را انتخاب کنید.

کارت بلیت الکترونیک شهرزاد
کارت بلیت الکترونیک شهرزاد

پس از اینکه کارت بلیت فیزیکی‌ شما به کیف پول شهروندی متصل شد، در صورتی که از مترو و خطوط BRT استفاده کنید، هزینه‌ی سفر از کیف پول شهروندی شما کسر می‌شود. اما اگر از اتوبوس‌های بخش خصوصی استفاده کنید، هزینه‌ی سفر از شارژ کارت بلیت فیزیکی‌تان کم می‌شود.

کارت بلیت الکترونیک این ویژگی را دارد که اگر کارت فیزیکی‌تان گم شد، اعتبار آن در کیف پول شهروندی‌تان باقی بماند. پس از هر بار استفاده از کارت بلیت الکترونیک خود، تا یک دقیقه نمی‌توانید دوباره از آن استفاده کنید. اگر برای مترو از کارت بلیت الکترونیک استفاده می‌کنید هنگام خروج هم آن را مقابل گیت قرار دهید تا مسافت سفر شما محاسبه شود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات