ضرغامی: رونالدو باید ایتا و بله نصب کند

چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۸
مطالعه 2 دقیقه
عزیت‌الله ضرغامی
وزیر میراث فرهنگی و گردشگری که تابه‌حال از سیم‌کارت خاص برای گردشگران دفاع می‌کرد، معتقد است رونالدو باید ایتا و بله نصب کند.
تبلیغات

از زمانی که مشخص شده بازی‌های دور جدید لیگ قهرمانان آسیا در کشور سوم برگزار نخواهد شد و ایران هم میزبان چند بازی است، مسئله‌ی محدودیت‌های اینترنت برای بازیکنان سرشناس تیم‌های عربستانی، ماجرای سیم‌کارت خاص گردشگران را یادآوری کرد. البته وزیر میراث فرهنگی نظر دیگری دارد.

اسفند سال گذشته وزیر ارتباطات گفته بود که این وزارتخانه در نظر دارد با توجه به محدودیت استفاده از واتساپ و اینستاگرام برای گردشگران خارجی سیم‌کارت‌های خاصی طراحی کند که بهتر و راحت‌تر از فضای مجازی استفاده کنند. بعداً با دیدن واکنش‌ها این اظهارات تغییر کردند و وزیر گفت این طرح در حد پیشنهاد است و هنوز درباره آن تصمیم‌گیری نشده است.

اما وزیر میراث فرهنگی و گردشگری بر سیم‌کارت خاص گردشگران تأکید داشت و گفته بود آن را پیگیری می‌کند چون: «وقتی گردشگران خارجی وارد کشور ما می‌شوند یکی از مهم‌ترین نیازهایشان اینترنت و سکوهای خارجی و بین‌المللی است که مثل نان شب و هوا برایشان لازم است. نمی‌شود گردشگر خارجی به کشور ما بیاید و ارتباطش با دنیا قطع شود

این پیگیری‌ها ادامه پیدا کردند تا اینکه ششم اردیبهشت ضرغامی اعلام کرد که سیم‌کارت مناسب گردشگران خارجی تا حد زیادی مورد تصویب قرار گرفته است:‌ «پیشنهادی که من دادم در کمیته‌های مختلف مسئول رسیدگی به این موضوع، بررسی شد و تا حد زیادی مورد تصویب قرار گرفت. امیدوارم در چند روز آینده که نتیجه بررسی این کمیته‌ها اعلام می‌شود این امکان را برای گردشگران فراهم کنیم که بتوانند ارتباط مناسب و سازنده با کشورهای مبدأ داشته باشند.»

به نظر می‌رسد وزیر میراث فرهنگی این پیگیری‌های خود را هم فراموش کرده است. قرار است تیم‌های عربستانی برای دور جدید رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا به کشور بیایند و خیلی‌ها هم گفتند که حالا باید به بازیکنان مشهوری چون رونالدو و نیمار و بنزما VPN معرفی کنیم. ضرغامی البته پیشنهاد دیگری دارد. او امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت رونالدو هم باید بله و ایتا را نصب کند:

می‌گویند رونالدو بیاید تکلیف سیم‌کارتش چیست؟ خیال می‌کنند ما سیم‌کارت آزاد توی جیبمان داریم و به هر کدام از رفقایمان بخواهیم می‌دهیم. اگر رونالدو بیاید باید سکوی بله و ایتا را نصب کند، با خانواده‌اش تماس بگیرد و بگوید همه این برنامه‌ها را نصب کنید تا بتواند از این سکو استفاده کند و ارتباط برقرار کند. خیلی هم دلش بخواهد این سکوها را نصب کند.
- عزت‌الله ضرغامی در حاشیه جلسه هیئت دولت

این‌طور که به نظر می‌رسد انگار فعلاً از سیم‌کارت بدون فیلتر برای این بازیکنان خبری نیست. البته متولیان هم نمی‌دانند چه تصمیمی در این مورد بگیرند و اصلاً کدامشان باید اجازه صدور این سیم‌کارت‌ها را بدهد.

پیش از این پیگیری‌های زومیت از وزارت ارتباطات و شورای عالی فضای مجازی در مورد ارائه سیم‌کارت بدون فیلتر به بازیکنان تیم‌های خارجی از یک پاس‌کاری بین آن‌ها حکایت داشت. مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات گفته بود: «چنین تصمیم‌هایی در سطح وزارتخانه انجام نمی‌شود، در شورای عالی فضای مجازی یا دادستانی کل کشور انجام می‌شود.» روابط عمومی شورای عالی فضای مجازی هم گفته بود شورا و مرکز ملی فضای مجازی شرح وظایف مشخصی دارد و ارائه این نوع سیم‌کارت و تصمیم‌گیری درباره آن در حوزه وظایف ما نیست و تماماً به وزارت ارتباطات مربوط می‌شود.

روابط عمومی وزارت ارتباطات همچنین گفته بود تا لحظه برقراری تماس ما با این وزارتخانه نه درخواستی برای این سیم‌کارت بدون فیلتر مطرح شده و نه وزارت ارتباطات به دنبال ارائه چنین سیم‌کارتی به این فوتبالیست‌ها است. حتی وزارت امور خارجه هم که به دنبال سیم‌کارت بدون فیلتر برای دیپلمات‌های خارجی بود، به نتیجه نرسید.

وزیر گردشگری هم با پاسخ امروزش نشان داد که به دنبال این ماجرا نیست. فعلاً بازیکنان تیم‌های خارجی یا «خیلی هم دلشان بخواهد» که پیام‌رسان داخلی نصب کنند یا مثل بیشتر مردم دور زدن محدودیت‌های اینترنت را یاد بگیرند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات