هشدار انجمن بلاکچین به کاربران تبادل رمزارز

یک‌شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۹
مطالعه 3 دقیقه
انجمن بلاکچین ایران
انجمن بلاکچین ایران برای جلوگیری از کلاهبرداری و سرقت در تبادلات رمزارزی به فعالان حوزه ارز دیجیتال هشدار داده و ۶ نکته را به آن‌ها توصیه کرده است.
تبلیغات

مسائل حقوقی‌ای که در برخی معامله‌های بازار رمزارز به وجود می‌آید باعث شده انجمن بلاکچین ایران بیانیه‌ای صادر کند و در آن نسبت به این موضوع هشدار دهد. طبق این بیانیه که در کانال تلگرامی انجمن بلاکچین منتشر شده، فعالان حوزه رمزارز در هنگام تبادل رمزارز در وب‌سایت‌های مربوطه باید نکاتی را مدنظر قرار دهند. این نکات عبارت‌اند از:

بررسی دامنه وب‌سایت، بررسی هویت سامانه مورد نظر، هشیار بودن نسبت به تبلیغات این سامانه‌ها، قرار ندادن مدارک خود در اختیار دیگران، عدم انجام مبادلات در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های متفرقه و عدم واگذاری دارایی‌های رمزنگاری در پلتفرم‌های خارجی.

در ابتدای متن بیانیه انجمن بلاکچین ایران آمده است:

«با توجه به فعالیت وب‌سایت‌های تبادل رمزارز در ایران و مشکلات حقوقی متعدد کاربران انجمن بلاکچین ایران طی بیانیه‌ای به اطلاع کاربران حوزه رمزارز و تبادل می‌رساند، هنگام خرید و یا فروش از سامانه‌های تبادل به نکات زیر جهت انتخاب سامانه و وب‌سایت مناسب خدمات رمزارز دقت نمایند تا مبادا دچار دام کلاهبرداری و سرقت دارایی خود شوند.»

این انجمن به‌عنوان اولین نکته ذکر کرده که «اگر قصد خرید یا فروش از سامانه‌هایی را که توسط دوستان و آشنایان به شما معرفی شده‌اند و معتبر هستند دارید، و یا لینک این وب‌سایت‌ها برای شما ارسال شده است، حتماً قبل از باز کردن لینک‌ها یک بار سرچ را در مرورگر خود انجام دهید و از صحت دامنه و مقایسه لینک ارسال‌شده اطمینان حاصل نمایید.»

این انجمن همچنین توصیه کرده که هویت سامانه‌ای را که در آن قصد انجام تبادل یا معامله را دارید بررسی کنید. برای این کار لازم است به آدرس، تلفن، نحوه پشتیبانی و خدمات، راه‌های دسترسی و مشاوره، مراحل ثبت خرید و فروش، زمان تسویه ریالی و رمزارزی، سابقه فعالیت و وبلاگ این سامانه‌ها توجه کنید و بعد تراکنش خود را انجام دهید.

انجمن بلاکچین تأکید کرده است که به تبلیغات خرید و فروش و وعده‌های تبلیغاتی دقت کنید: برای مثال «اگر در تبلیغات وب‌سایت یا سامانه تبادلاتی وعده قیمت پایین‌تر در خرید یا بالاتر در فروش داده می‌شود، حتماً قیمت را با چند وب‌سایت و سامانه دیگر مقایسه کنید.»

بنا بر هشدار این انجمن، اگر بازه تفاوت قیمت میان آن وب‌سایت یا سامانه با سایرین زیاد و غیر معقول باشد این موضوع می‌تواند ترفندی برای کلاهبرداری و به قصد فریب شما باشد.

نکته چهارمی که در این بیانیه ذکر شده این است که احتمال دارد برخی افراد، گروه‌ها، سامانه‌ها یا وب‌سایت‌ها با وعده سود دادن به شما مدارک شخصی‌تان مثل کارت ملی، شناسنامه، تعهدنامه و... را درخواست کنند؛ شما نباید مدارک خود را در اختیار آن‌ها قرار دهید.

همچنین در این متن آمده است: «در خرید و فروش از صفحه‌های تبادل و رمزارز در شبکه‌های اجتماعی و یا سایت‌هایی مانند «شیپور» و «دیوار» دقت نمایید.» طبق اعلام انجمن بلاکچین ایران، عموماً افراد فریب‌کار و کلاهبردار از این طریق از کاربران سوءاستفاده کرده و با ارسال لینک‌های مخرب حساب افراد را خالی می‌کنند.

ششمین نکته‌ای که در این بیانیه نسبت به آن هشدار داده شده این است که «صرافی‌ها و یا پلتفرم‌های معاملاتی خصوصاً خارجی محل نگهداری دارایی رمزنگاری شما نیست. بهترین و امن‌ترین محل، کیف پول شخصی (نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری) شما است.»

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات