ازکی سرمایه برای مدیریت دارایی کاربران راه‌اندازی شد

چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۰
مطالعه 4 دقیقه
تیم لطیف، مدیرعامل هولدینگ مکس
ازکی با تصاحب «داران» سرویس جدید «ازکی سرمایه» را برای مدیریت دارایی کاربران راه‌اندازی کرد.
تبلیغات

«ازکی سرمایه» با هدف مقایسه و ارائه پیشنهادهای مرتبط با سرمایه‌گذاری به کاربران آغاز به کار کرد. در مراسمی که به همین منظور شب گذشته برگزار شد از پلتفرم «ازکی سرمایه» رونمایی شد که حاصل همکاری دو شرکت «ازکی» و «مدیریت سرمایه داران» است.

تیم لطیف، مدیرعامل «هلدینگ سرمایه‌گذاری مکس» یکی از حوزه‌های اصلی فعالیت مکس را «سرمایه گذاری جسورانه» دانست و گفت: در حال حاضر مکس در ۳۰ شرکت سرمایه‌گذاری کرده است. «بسیاری تصور می‌کنند سرمایه‌گذاری خطرپذیر مانند سرمایه‌گذاری در صنعت ساختمان یا بورس است، اما در حقیقت فضای این شکل از سرمایه‌گذاری متفاوت است. سرمایه‌گذاری جسورانه اگر به شکل تخصصی انجام شود، سودآوری قابل‌توجهی خواهد داشت و در مقابل اگر به درستی انجام نشود، سرمایه از بین خواهد رفت.»

تیم لطیف همچنین به اهمیت اتصال بازار سرمایه به اکوسیستم استارتاپی اشاره کرد و گفت: «هنوز ارتباط بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری جسورانه و خطرپذیر شکل نگرفته است. تصور می‌کنم در نهایت شرکت‌هایی مانند «ازکی سرمایه» می‌توانند در اتصال میان استارتاپ‌ها و بازار سرمایه مؤثر باشند، چون امروز ما زیرساخت‌ها و استعدادهای لازم برای این کار را داریم. در ایران استعدادهای زیادی داریم که با سرمایه‌گذاری روی توانایی‌های آن‌ها می‌توان به آینده امیدوارتر بود.»

ازکی در مسیر سوپر اگریگیتور

در ادامه این رویداد، حامد ولی پوری، مدیر عامل «ازکی» اعلام کرد که از این پس، ازکی در قالب سوپر اگریگیتور فعالیت خواهد کرد: «در هیئت مدیره ازکی از ابتدا چشم‌انداز تبدیل شدن به سوپر اگریگیتور با نگاه به نمونه‌های موفق جهانی وجود داشته است. ما در نهایت بعد از مدت‌ها، جمع بندیمان بر این شد که «ازکی» به عنوان یک سوپر اگریگیتور فعالیت کند. این اقدام ارزش افزوده بسیاری خواهد داشت و آن را از نظر زوایای بیزینسی، فضای مارکتینگ و ساپورت اکونومی بررسی کردیم. در بررسی‌هایمان متوجه شدیم که جای خالی حلقه ارزش افزوده‌ای به نام مقایسه در مارکت استارتاپی ایران به شدت خالی بود.»

ولی پوری با بیان اینکه قصد داریم تجربه خرید کاربران را بهبود بخشیم گفت: «بهبود تجربه کاربران از خرید اتفاقی است که بعد از ایجاد ارزش افزوده مقایسه در جامعه اتفاق خواهد افتاد و «ازکی» به دنبال تحقق آن است.»

رضا خانکی یکی از مؤسسان «داران» که از این پس در سمت مدیرعامل «ازکی سرمایه» فعالیت می‌کند، در رابطه با ابعاد بازار سرمایه گفت: «برای اینکه نشان دهیم بازاری که امروز درباره آن صحبت می‌کنیم به چه میزان بزرگ است، بهتر است مقیاسی داشته باشیم از ایالات متحده آمریکا که مالی‌ترین بازار دنیا متعلق به آن‌ها است. حدود ۱۲۰ میلیون نفر، یعنی یک سوم جمعیت آمریکا، صندوق‌های سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم دارند. ۱۲۵ هزار دلار میانگین سرمایه‌گذاری هر خانوار است و در سبد هر خانوار ۳ صندوق وجود دارد.»

خانکی هدف اکثر مردم دنیا را در سرمایه‌گذاری بازنشستگی می‌داند: «فکر می‌کنم اگر ما هم قرار است کاری برای نسل دهه ۷۰، ۸۰ و پس از آنان انجام دهیم در بخش بازنشستگی خواهد بود. پس از بازنشستگی، موارد اضطراری، کاهش میزان مالیات و آموزش نیز از سایر اهداف سرمایه‌گذاران آمریکایی است که ایده‌های اصلی داران نیز بر همین موارد تکیه کرده است.»

مدیرعامل ازکی سرمایه، با اشاره به بزرگی بازار سرمایه‌گذاری گفت: «بر اساس آمار سال ۱۴۰۱ حدود ۵۴۳ هزار میلیارد تومان در حدود ۲۵۱ صندوق‌ سرمایه‌گذاری کشور وجود داشته که فکر می‌کنم حالا باید به بیش از ۷۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده باشد. متأسفانه میزان توانایی مردم ایران سال به سال کاهش یافته است اما در میان افرادی که امکان سرمایه‌گذاری دارند ترکیب سرمایه‌گذاری مردم ایران در زمین و مسکن، بانک و کارآفرینی بوده است. بورس هم به جز سال ۹۸ و ۹۹ که پرش داشت، دائم رو به کاهش بوده است.»

خانکی با اشاره به شکل‌گیری ایده‌ی «داران» گفت: «ایران کشور بانک محوری است. اغلب فضای تأمین مالی در ایران از بانک می گذرد و بسیاری در این فضا سرویس ارائه می‌کنند. در حال حاضر هم شاهد فعالیت نئوبانک‌ها در ایران هستیم، اما ما حساب سرمایه‌گذاری و حساب پس‌انداز را انتخاب کردیم. حساب پس‌انداز در واقع صندوق‌های درآمد ثابت است و مردم یاد گرفتند که اگر قرار است سود کمی اما به صورت ثابت دریافت کنند، می‌توانند در آن‌ها پس انداز کنند، اما زمانی که به فروش صندوق‌های سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنیم می‌بینیم که اغلب با سپرده بانکی انجام شده است. به نظر من اشتباهی که در بازار سرمایه انجام می‌دهیم این است که به جای استفاده از لغات آشنا مانند "حساب پس‌انداز" از نام‌های ناآشنا استفاده می کنیم.»

ازکی سرمایه چطور کار می‌کند

ازکی سرمایه سه صندوق درآمد ثابت، صندوق طلا و صندوق سهامی خواهد داشت که تقریباً سه کلاس دارایی مردم را در معرض اغلب بازارهای دارایی موجود در کشور قرار خواهد داد. از آن جایی که کسب‌وکار ازکی سرمایه مبتنی‌بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری طراحی شده است، هر کلاس دارایی دیگری را هم می‌توان به آن اضافه کرد.

ازکی سرمایه با به‌کارگیری یکی از مدل‌های هوش مصنوعی دنیا، به هر شخص با توجه به هدف و ریسک‌پذیری او برنامه‌ای مبتنی بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارائه می‌کند تا بتواند سرویس خود را حتی به کل مردم ایران ارائه کند.

خانکی همچنین به امکان ارائه‌ی سرویس ازکی سرمایه به کسب‌وکارها اشاره کرد: «ما می‌توانیم به عنوان یک پلتفرم معاملات صندوق‌ها، این سرویس را به کسب‌و‌کارها نیز ارائه کنیم. فکر می‌کنم یکی از حلقه های مفقود نیز همین مورد است.»

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات