مدیرعامل نوبیتکس: نبود سیاست‌گذاری شفاف از موانع اصلی رشد و نوآوری است

یک‌شنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۰
مطالعه 2 دقیقه
نوبیتکس در همایش فرصت‌ها
وجود فضای باز و شفاف و ورود سرمایه به حوزه‌های جدید، دو پیش‌شرط توسعه نوآوری در کشور هستند.
تبلیغات

به‌گفته‌ی مدیرعامل نوبیتکس، قانون‌گذار باید فضا را برای ایده‌های نوآورانه باز کند. وی درادامه افزود که وجود فضای باز و شفاف و ورود سرمایه به حوزه‌های جدید، دو پیش‌شرط توسعه‌ی نوآوری در کشور هستند.

امیرحسین راد در پنل «پول دیجیتال» که در همایش فرصت‌های ایران در عصر دیجیتال برگزار شد، درباره‌ی توکن و اقتصاد مبتنی‌بر توکن در ایران گفت: «زیرساخت‌های بلاکچینی برای اقتصاد مبتنی‌بر توکن و توکنایز‌کردن دارایی تا حدودی ایجاد شده است؛ اما در عمل موانع زیادی برای تحقق آن وجود دارد.»

او به این موضوع نیز اشاره کرد که به‌طورت کلی در ایران امکان انتشار آثار هنری به‌صورت NFT و خرید و فروش آن شکل گرفته و توکن هویت یا KYC نیز تعریف شده است؛ ولی هنوز توکنایز‌کردن دارایی کاربرد و کارکرد خودش را پیدا نکرده است و بخش عمده‌ای از موانع این کار نیز به فضای رگولاتوری برمی‌گردد.

مدیرعامل نوبیتکس ادامه داد: «متأسفانه قانون‌گذار فضا را برای ایده‌های نوآورانه باز نمی‌کند. این در حالی است که توسعه و رشد نوآوری در کشور دو پیش‌شرط دارد و یکی از پیش‌شرط‌ها وجود فضای باز در کشور است که در آن، سیاست‌ها شفاف و نهاد تصمیم‌گیر اجازه ریسک‌کردن داشته باشد.»

راد افزود که رگولاتور ترجیح می‌دهد ریسک نکند؛ چون باید به هزار جا جواب بدهد. او دومین پیش‌شرط نوآوری را سرمایه دانست و گفت: «باید شرایطی ایجاد شود که سرمایه‌گذار بتواند در این فضای پرریسک خطر کند. در دنیا دو تا سه‌میلیارد دلار در سال در اکوسیستم بلاکچینی سرمایه‌گذاری می‌شود؛ اما در کشور ما این میزان از ریسک‌پذیری در سرمایه‌گذاران وجود ندارد که دلایل متعددی نیز دارد.»

در این پنل، امین شمس، استاد دانشگاه ایالتی اوهایو، مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، مهدی حق‌باعلی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه خاتم و فرهاد نیلی، استاد دانشگاه، حضور داشتند.

رویداد «فرصت‌های ایران در عصر دیجیتال» با هدف ایجاد فضای هم‌اندیشی و تبادل‌نظر و شناسایی فرصت‌های پیش‌ روی بازیگران سنتی، شرکت‌های فناور، محققان و رگولاتور ۲۴ و ۲۵ تیر در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران در حال برگزاری است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات