دریافت گواهی اشتغال به تحصیل اینترنتی

چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
گواهی اشتغال به تحصیل
گواهی اشتغال به تحصیل چیست و به چه دردی می‌خورد؟ آیا می‌توان به صورت آنلاین مدرک اشتغال به تحصیل گرفت؟ در این مقاله پاسخ این سوالات را بخوانید.
تبلیغات

گاهی دانشجویان نیاز پیدا می‌کنند برای استفاده از برخی تسهیلات گواهی اشتغال به تحصیل خود را به سازمان‌ها و شرکت‌ها ارائه بدهند. برای مواردی چون ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور، مجوز خروج از کشور دانشجویان پسر و همچنین گرفتن معافیت موقت سربازی‌شان، گرفتن گواهی‌نامه یا مواردی چون شرکت در برنامه‌های علمی گواهی اشتغال به تحصیل مورد نیاز است.

این گواهی را دانشگاه‌ها صادر می‌کنند و در گذشته فقط با مراجعه‌ی حضوری امکان دریافت آن وجود داشت. اما از سال ۱۳۹۹ سرویس اینترنتی صدور گواهی اشتغال به تحصیل فعال شد.

مراحل دریافت گواهی اشتغال تحصیلی اینترنتی

گواهی اشتغال به تحصیل دانشجویان دانشگاه‌های سراسری از طریق سامانه‌ی گلستان یا سامانه‌ی سجاد صادر می‌شود. اما دانشجویان دانشگاه آزاد باید از سایت دانشگاه خود نسبت به دریافت این گواهی اقدام کنند.

در سامانه‌ی گلستان ابتدا باید وارد شوید و سپس روی بخش آموزش کلیک کنید، گزینه‌ی دانشجو را انتخاب کنید و از قسمت درخواست‌ها درخواست گواهی اشتغال به تحصیل را انتخاب کنید.

گواهی اشتغال به تحصیل

سپس گزینه‌ی درخواست جدید را انتخاب کنید و در فرمی که برایتان نمایش داده می‌شود اطلاعات لازم را پر کنید. در این قسمت توجه کنید که باید حتما مشخص کنید برای کدام سازمان و به چه منظوری گواهی را لازم دارید. اگر نوع گواهی مورد نیاز شما در بین گزینه‌ها نبود، سایر را انتخاب کنید.

سپس درخواست خود را با کلیک روی گزینه‌ی ایجاد ثبت کنید. بهتر است پیش از ایجاد از گزینه‌ی بررسی تغییرات استفاده کنید تا اطلاعاتتان توسط سیستم بررسی شود و از کامل بودن آن مطمئن شوید.

پس از این مرحله باید منتظر بمانید که گواهی شما توسط دانشکده تایید شود که در همین بخش می‌توانید آن را پیگیری کنید. سپس در زمانی که مشخص شده با مراجعه به اداره کل آموزش گواهی خود را دریافت کنید.

دریافت گواهی اشتغال به تحصیل در سامانه‌ی سجاد

سامانه‌ی جامع امور دانشجویان یا سجاد برای دانشجویان دانشگاه‌های دولتی وزارت علوم، غیرانتفاعی، پیام نور، علمی کاربردی و فنی حرفه‌ای گواهی اشتغال به تحصیل صادر می‌کند.

دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های خارجی هم از طریق فرآیند صدور گواهی اشتغال به تحصیل دانشجویان خارج ذیل خدمات اداره کل بورس و امور دانشجویان خارج، امکان دریافت این گواهی را دارند.

اما برای دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی و آزاد اسلامی در این سامانه گواهی اشتغال به تحصیل صادر نمی‌شود.

در این روش ابتدا باید در سامانه‌ی سجاد ثبت نام کنید. برای ثبت نام پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده مثل نام، نام خانوادگی، کد ملی، تاریخ تولد، شماره‌ موبایل، پست الکترونیک و رمز عبور، روی گزینه‌ی تماس کلیک کنید یا گزینه‌ی پیامک را انتخاب کنید تا کد فعال‌سازی برایتان ارسال شود.

نام کاربری شما کد ملی و رمز عبور هم رمز عبور پیشنهادی خودتان است که به آدرس ایمیلتان ارسال می‌شود. سپس باید اطلاعات کاربری خود را در مدت یک ماه تکمیل کنید.

پس از ثبت نام وارد پروفایل خود در سامانه سجاد شوید و در آنجا از منوی خدمات، اداره کل امور دانشجویان داخل، «صدور گواهی اشتغال به تحصیل» را انتخاب کنید.

گواهی اشتغال به تحصیل

شرایط تحصیلی شما پس از انتخاب این گزینه در پایگاه اطلاعات وزارت علوم بررسی می‌شود. اگر آخرین وضعیت تحصیلی شما دانشجو باشد به صفحه‌ی قوانین و مقررات هدایت می‌شوید.

با انتخاب گزینه‌ی «با قوانین گفته شده موافق هستم» به صفحه‌ی بعد بروید و مقطع و رشته‌ی تحصیلی خود را از بین گزینه‌ها انتخاب کنید و همچنین باید بنویسید که مخاطب نامه‌تان کجاست.

گواهی اشتغال به تحصیل

اگر عنوان رشته تحصیلی‌تان نمایش داده نشد از دانشگاه خود پیگیری کنید. اگر گواهی اشتغال به تحصیل بدون مخاطب (قابل ترجمه) را انتخاب کنید یا از بین سازمان‌هایی که در سامانه تعریف شده انتخاب کنید گواهی‌تان پس از پرداخت صادر می‌شود و از قسمت کارتابل قابل دریافت است.

اما اگر در لیست سازمان‌های مخاطب سایر را انتخاب کنید و سازمان دیگری را وارد کنید درخواست شما بررسی می‌شود و پس از چند روز کاری می‌توانید نتیجه را در کارتابل مشاهده کنید.

گواهی اشتغال به تحصیل دانشگاه آزاد

دانشجویان دانشگاه آزاد برای دریافت گواهی اشتغال به تحصیل باید به سایت دانشگاه خود مراجعه کنند.

در پنل کاربری ابتدا درخواست‌های دانشجویی و سپس درخواست گواهی اشتغال به تحصیل را انتخاب کنید. پس از آنکه اطلاعات خواسته شده را کامل وارد کردید درخواست خود را ثبت کنید.

می‌توانید وضعیت درخواست خود را در همین بخش پیگیری کنید. در بخش بایگانی، مشاهده‌ی پرونده‌ی دیجیتالی درخواست‌های شما قابل مشاهده است که پس از تایید می‌توانید گواهی خود را مشاهده یا برای خود چاپ کنید.

آیا می توان مدرک اشتغال به تحصیل را حضوری گرفت؟

برای دریافت گواهی اشتغال به تحصیل باید پس از ثبت درخواست در یکی از این سامانه‌ها یا سامانه‌های مرتبط با دانشگاهتان، برای دریافت نسخه‌ی کاغذی به دانشگاه مراجعه کنید. پیش از مراجعه‌ی حضوری مطمئن شوید که درخواست شما بررسی و تایید شده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات