آیفون ۱۴ همچنان رجیستر نمی‌شود

یک‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۱
مطالعه 2 دقیقه
رجیستری آیفون ۱۴ گمرک فرودگاه امام
شرایط ممنوعیت واردات آیفون 14 تغییری نکرده و تصمیم جدیدی در این زمینه گرفته نشده است.
تبلیغات

بر اساس اطلاعیه‌ی جدید سامانه‌ی همتا اخباری که اخیراً درباره‌ی رجسیتری آیفون ۱۴ منتشر شده جعلی است و آخرین تصمیم در این زمینه ممنوعیت واردات مسافری و پستی آن از تاریخ یک اسفند 1401 است و هیچ تصمیم دیگری اتخاذ نشده است.

به گزارش ایسنا در ادامه این اطلاعیه آمده است: «همچنین با توجه به آنکه تاکنون هیچ گوشی آیفون ۱۴ از طریق واردات تجاری وارد کشور نشده، به کلیه واحدهای صنفی اکیداً توصیه می‌شود از خرید و فروش آن اجتناب کنند چراکه مصداق کالای قاچاق است.

لازم به ذکر است واردات مسافری نیز که برخی به آن استناد می‌کنند، مخصوص استفاده شخصی مسافر بوده و سوءاستفاده تجاری از آن بر اساس بند چ ماده ۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مصداق قاچاق است.»

همتا خطاب به مخاطبینی که قصد خرید گوشی تلفن همراه دارند توصیه کرده حتماً پیش از خرید، استعلام اصالت کنند و از نوع واردات گوشی، شرکت گارانتی و تاریخ آغاز گارانتی آن مطلع شوند. همچنین حتماً برند و مدل اعلامی در پاسخ استعلام اصالت همتا را با فیزیک کالا تطابق داده و در صورت مغایرت از خرید صرف‌نظر کنند.

استعلام اصالت از طریق ارسال شناسه ۱۵ رقمی IMEI به درگاه‌های سامانه همتا شامل کد دستوری #۷۷۷۷*، سایت همتا و اپلیکیشن همتا امکان‌پذیر است. شناسه IMEI نیز با شماره‌گیری کد دستوری #۰۶#* روی دستگاه یا از روی جعبه قابل‌ملاحظه است.

پیش از این هم در بهمن ماه انتشار یک ویدیوی قدیمی از سخنگوی وزارت صمت باعث ایجاد شایعه‌هایی مبنی بر رجیستر شدن این گوشی موبایل شده بود. اما امید قالیباف با انتشار توییتی اعلام کرد که این گفت‌وگو قدیمی است و انتشار آن با هدف افزایش قیمت و اجحاف به مصرف‌کنندگان است. او همان زمان اعلام کرد که هیچ تصمیمی برای رجیستری آیفون ۱۴ گرفته نشده و از مردم خواست مراقب کلاهبرداران باشند.

حدود شش ماه از عرضه‌ی جهانی آیفون ۱۴ می‌گذرد و با وجود اینکه چند هزار دستگاه از این گوشی موبایل به شیوه‌ی مسافری وارد کشور شده همچنان تکلیف این مدل نامشخص است. حتی به گفته‌ی مهدی عبقری دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، واردات مسافری این گوشی‌ها هم قانونی و دارای مجوز نیست. همین بلاتکلیفی باعث ایجاد شایعه‌ها و اخبار کذبی در مورد رجیستری این گوشی شده که بارها تکذیب شده‌اند.

تا به حال پیگیری‌های مختلف درباره‌ی چرایی عدم صدور مجوز واردات این محصول شرکت اپل بدون نتیجه بوده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات