معافیت مالیاتی برای برخی کسب‌وکارهای فعال در پلتفرم‌های داخلی

یک‌شنبه ۷ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۳
مطالعه 2 دقیقه
مجلس- نمایندگان مجلس- بهارستان
مجلس تصویب کرده است که کسب‌وکارهای اشخاص حقیقی فعال در سکوها و پلتفرم‌های داخلی مشمول نرخ صفر مالیاتی می‌شوند.
تبلیغات

عصر روز شنبه، ششم اسفند ماه، بودجه ۱۴۰۲ در یک جلسه مورد بررسی نمایندگان مجلس قرار گرفت. در نتیجه این بررسی که در سه نوبت انجام شده این است که درآمد بعضی از کسب‌وکارهای اشخاص حقیقی در سکوها و پلتفرم‌های داخلی مشمول نرخ صفر مالیاتی می‌شود.

بر اساس گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس در جریان بررسی بودجه با بند (ط) تبصره (۶) ماده واحده لایحه بودجه ۱۴۰۲ موافقت و آن را تصویب کردند. با این مصوبه برخی از کسب‌وکارهای متعلق به اشخاص حقیقی می‌توانند از معافیت مالیاتی برخوردار شوند.

البته برخورداری از این معافیت شروطی دارد. در وهله اول این کسب‌وکارها باید مورد تایید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باشند و علاوه بر این، لازم است تا پایان سال ۱۴۰۱ فاقد پرونده مالیاتی باشند تا مشمول نرخ صفر مالیاتی شوند.

این طرح جنبه تشویق برای کسب‌وکارها را دارد و با هدف توسعه اقتصاد دیجیتال در نظر گرفته شده و با ارائه معافیت مالیاتی قصد دارد کسب‌وکارهای اینترنتی را به استفاده از پلتفرم‌های داخلی تشویق و ترغیب کند.

بند (ط) تبصره (۶) ماده واحده لایحه بودجه ۱۴۰۲ که به موضوع عوارض و مالیات می‌پردازد و برخی از اشخاص حقیقی دارای کسب‌وکار اینترنتی در پلتفرم‌های داخلی را معاف از مالیات کرده است، یکی از طرح‌هایی است که برای حمایت از کسب‌وکارهای آنلاین در پنج ماهی که از آغاز محدودیت‌های اینترنتی گذشته در نظر گرفته شده است.

پیش از این، کارگروه اقتصاد دیجیتال دولت هم از برنامه حمایت از کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال رونمایی کرده بود و در راستای حمایت از این کسب‌وکارها که به واسطه محدودیت‌های مختلف آسیب دیده بودند امکاناتی مانند خدمات متنوع پرداخت، حمایت تبلیغاتی، خدمات پستی، تامین منابع و حمایت مالیاتی، تسهیلات بانکی، اعتباربخشی و خدمات تکمیلی را ارائه می‌کرد تا جبران آسیب‌هایی باشد که در این مدت دیده‌اند.

هفته گذشته بود که اعلام شد بر اساس گزارش مرکز ملی فضای مجازی حضور کسب‌وکارها در ۱۰ پلتفرم داخلی افزایش پیدا کرده و بیش از ۶۰ درصد از کسب‌وکارهای اینترنتی در پلتفرم‌های ایرانی حضور پیدا کرده‌اند. البته هنوز آمار بیشتری درباره این حضور منتشر نشده و اطلاعات جزئی‌تر از وضعیت پلتفرم‌های داخلی، میزان فعالیت کاربران و ترافیک مصرفی آن منتشر نشده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات